Słowo za arabskimi buntami, którego nie mamy odwagi powiedzieć

Słowo za arabskimi buntami, którego nie mamy odwagi powiedzieć

John Pilger 24.2.2011, tłumaczenie Ola Gordon

Faszyzm to trudne słowo, ponieważ łączy się z ikonografią, która dotyka nazistowskiego nerwu i jest wykorzystywana jako propaganda przeciwko oficjalnym wrogom Ameryki i w celu promowania zagranicznych przygód Zachodu z moralnym słownictwem napisanym w walce przeciwko Hitlerowi. A przecież faszyzm i imperializm są bliźniakami.

Wkrótce po inwazji na Irak w roku 2003, przeprowadziłem wywiad z Rayem McGovernem, jednym z elitarnych oficerów CIA, który przygotowywał codzienne meldunki wywiadowcze dla prezydenta. McGovern stał na szczycie monolitu “bezpieczeństwa narodowego,” który stanowi amerykańską władzę i przy aplauzie prezydenta odszedł na emeryturę. W przeddzień inwazji, on wraz z 45 innymi wyższymi funkcjonariuszami CIA i innych agencji wywiadu, napisali do prezydenta George’a W. Busha, że “bębnienie na wojnę” nie opierało się na materiałach wywiadowczych, lecz na kłamstwie.

“To była w 95% szarada,” powiedział mi McGovern.

“Jak im się to udało?”

“Prasa pozwoliła na to tym szaleńcom.”

“Kim są ci szaleńcy?”

“Ludzie kierujący [Bush] administracją cechowały przekonania podobne do tych wyrażonych w Mein Kampf… są to ci sami ludzie, o których mówiło się w kręgach, w których się obracałem, na samej górze, jako o “szaleńcach.”

Powiedziałem: “Norman Miller napisał, że jest pewien, że Ameryka weszła w etap państwa przed-faszystowskiego. Co o tym myślisz?”

“Cóż… mam nadzieję, że ma rację, gdyż są inni, którzy mówią, że już mamy model faszyzmu.”

W dniu 22 stycznia, Ray McGovern przysłał mi wiadomość, by wyrazić swoje obrzydzenie wobec  administracji Obamy, w barbarzyński sposób traktującej rzekomego informatora Bradleya Manninga i ścigania przez nią założyciela Wikileaks, Juliana Assange. “Kiedy George i Tony postanowili, że atak na Irak może być dobrą zabawą,” napisał, “powiedziałem coś w rodzaju, że faszyzm już się tutaj rozpoczął. Muszę przyznać, że nie myślałem, że stanie się tak źle i tak szybko.”

W dniu 16 lutego, sekretarz stanu Hillary Clinton wygłaszała przemówienie na George Washington University, w którym potępiła rządy, które aresztowały demonstrantów i zwalczały swobodę wypowiedzi. Chwaliła wyzwalającą potęgę Internetu, ale nic nie wspomniała o tym, że jej rząd planuje zamknąć te części internetu, które zachęcają do sprzeciwu i głoszenia prawdy. To było przemówienie pełne  spektakularnej hipokryzji, a na widowni był Ray McGovern. Oburzony, wstał z krzesła i w milczeniu obrócił się plecami do Clinton. Został natychmiast zatrzymany przez policję i osiłka od bezpieczeństwa i przewrócony na podłogę, wywleczony i osadzony w więzieniu, krwawił. Przysłał mi zdjęcia swoich obrażeń.  Ma 71 lat. Podczas ataku, który był wyraźnie widoczny dla Clinton, nie przerwała nawet swojego przemówienia.

Faszyzm to trudne słowo, ponieważ łączy się z ikonografią, która dotyka nazistowskiego nerwu i jest wykorzystywana jako propaganda przeciwko oficjalnym wrogom Ameryki, oraz w celu promowania zagranicznych przygód Zachodu, z moralnym słownictwem napisanym w walce przeciwko Hitlerowi. A przecież faszyzm i imperializm są bliźniakami. W następstwie II wojny światowej, te z państw imperialnych, które rasową i kulturową wyższość “zachodniej cywilizacji” uczyniły godną szacunku, dowiedziały się, że Hitler i faszyzm twierdzili to samo, używały uderzająco podobnych metod. Następnie, samo pojęcie imperializmu amerykańskiego usunięto z podręczników i popularnej kultury imperialnego państwa, ukutego na ludobójczy podbój jego rdzennych mieszkańców. Wojna ze sprawiedliwością społeczną i demokracją stała się “amerykańską polityką zagraniczną.”

Jak udokumentował waszyngtoński historyk William Blum, od 1945 roku, Stany Zjednoczone zniszczyły lub obaliły ponad 50 rządów, wiele z nich demokratycznych, i używały masowych morderców jak Suharto, Mobutu i Pinochet do dominacji jako swoich pełnomocników. Na Bliskim Wschodzie, każda dyktatura i pseudo-monarchia była utrzymywana przez Amerykę. W operacji cyklon CIA i MI6 potajemnie wspierały i finansowały islamski ekstremizm. Celem tego było zniszczenie lub hamowanie nacjonalizmu i demokracji. Ofiarami tego zachodniego terroryzmu państwowego byli w większości muzułmanie. Ci odważni ludzie zastrzeleni w zeszłym tygodniu w Bahrajnie i Libii, która była priorytetowym rynkiem brytyjskim, mówią oficjalni “nabywcy” broni brytyjskiej, przyłączają się do tych dzieci rozerwanych na kawałki w Strefie Gazy przez najnowszy amerykański samolot F-16.

Bunt w świecie arabskim jest nie tylko przeciwko rezydującemu dyktatorowi, ale światowej tyranii gospodarczej, zaprojektowanej przez departament skarbu USA, nałożony przez amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego, MFW i Bank Światowy, które mają zapewnić, że bogate kraje jak Egipt będą zredukowane do ogromnych niewolniczych firm, w których połowa populacji zarabia mniej niż $2 dziennie. Triumf ludzi w Kairze był pierwszym ciosem przeciwko temu, co Benito Mussolini nazwał korporacjonizmem, słowem, które pojawia się w jego definicji faszyzmu.

W jaki sposób taki ekstremizm zapanował na liberalnym Zachodzie? “Konieczne jest, by zniszczyć nadzieję, idealizm, solidarność i troskę o biednych i uciśnionych,” zauważył Noam Chomsky pokolenie temu,  “[i] zastąpić te niebezpieczne uczucia egocentrycznym egoizmem, wszechobecnym cynizmem, które twierdzą, że niesprawiedliwości i ucisk to najlepsze, co można osiągnąć. W rzeczywistości, trwa wielka międzynarodowa kampania propagandowa, której celem jest przekonanie ludzi – zwłaszcza młodych –  że jest to nie tylko to co powinni czuć, ale to co czują.”

Podobnie jak w rewolucjach europejskich (1848) i powstaniu przeciwko stalinizmowi (1989), arabska rewolta odrzuciła strach. Insurekcja stłumionych pomysłów, nadziei i solidarności już się rozpoczęła. W USA, gdzie 45% młodych Afro-Amerykanów nie ma pracy, a najwyżsi menedżerowie funduszy inwestycyjnych zarabiają średnio miliard dolarów rocznie, masowe protesty przeciwko cięciom w usługach społecznych i pracy rozprzestrzeniły się na środkowe stany jak Wisconsin.  W W. Brytanii, najszybciej rozwijający się nowoczesny ruch protestu, UK Uncut, podejmie bezpośrednie działania przeciwko unikającym płacenia podatków i drapieżnym bankom. Zmieniło się coś, co nie mogło się nie zmienić. Teraz wróg ma imię.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/