Izrael interweniuje w Libii… za Kadafiego!

Izrael interweniuje w Libii… za Kadafiego!

Gordon Duff 3. 3.2011, tłumaczenie Ola Gordon, korekta Piotr Bein

50 tys. najemników przeciw rebelii

Bojownicy Al Kaidy w siłach izraelskich

Posunięciem zaskakuącym wszystkich oprócz ekspertów Bliskiego Wschodu, jest izraelska obietnica dyktatorowi Libii od ponad 40 lat, płk Kadafiemu, 50 tys. żołnierzy do pomocy w tłumieniu rebelii  zdecydowanych obalić jego mordercze rządy. Wg źródeł w Izraelu, najmuje się żołnierzy afrykańskich z Ugandy, Sudanu, Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej, w tym wojownicy Al Kaidy, którzy mają walczyć z demonstrantami i rebeliantami, zaangażowanym w ciężkie walki w 2-tygodniowej już próbie obalenia przywódcy Libii, które przyniosły tysiące ofiar śmiertelnych.

W ostatnich 72 godz. przywódcy rebeliantów byli w kontakcie z W. Brytanią USA, krajami, które obiecały pomoc i umieściły swoje siły w basenie M. Śródziemnego do decydującego ataku na Kadafiego. Dodatkowe grupy US Marines wysłano dla wsparcia uderzeniowego USS Kearsarge, lotniskowca dla śmigłowców szturmowych, stacjonującego koło Trypolisu przed rozkazem rozpoczęcia akcji. Libijska przestrzeń powietrzna jest otwarta, jak i porty, gotowe na planowany napływ wsparcia wojskowego z Izraela, wyraźne naruszenie sankcji ONZ. Wznowiono eksport ropy z terenów przejętych przez rebeliantów, chociaż ceny ropy rosną, zagrażając gospodarce USA.

Choć izraelscy doradcy i wywiad są w Trypolisie od jakiegoś czasu, pojawiają się pytania, czy reżim Kadafiego utrzyma się do czasu przybycia znacznej pomocy, zwłaszcza w świetle rosnącej presji na amerykański atak, który szybko zakonczyłby rządy Kadafiego. Wg źródeł w regionie, Izraelscy doradcy wojskowi byli “na miejscu” od początku, a grupy Mosadu, które od dawna używają Libię za bazę operacyjną w Afryce, pracują nad likwidacją przywództwa buntowników.

Z siłami USA i W. Brytanii w pogotowiu i ewentualnym atakiem, wojskowi USA wyraziłi zaniepokojenie potencjalną katastrofą jak w Somalii. Choć desant USA zagroziłby Kadafiemu, możliwość działań lądowych wojsk USA w Libii jest znikoma. O wiele prawdopodobniejsze są naloty na ośrodki dowodzenia i kontroli w Libii. Wsparcie dla takiego ataku rośnie na Bliskim Wschodzie po początkowych obawach o zaangażowanie USA w bogatym w ropę państwie.

Tel Awiw – Trypolis “Wiki-tango”

Pomimo zewnętrznego wizerunku nacjonalistycznego lidera arabskiego, Kadafi utrzymuje bliskie stosunki z Izraelem, od czasu przejęcia przez niego Libii w puczu wojskowym (1969). Przyjaźń tej dziwnej pary wychodzi w końcu na jaw, jedno z wielu ukrywanych partnerstw Izraela z dyktatorami Bliskiego Wschodu, co ujawniło Wikileaks. Marksista Kadafi, sam był wcześniej przedmiotem zamachu planowanego przez założyciela brytyjskiego SAS, Davida Sterlinga. Gdy dostał rozkaz wycofać się, Sterling był zaskoczony, że Kadafi-komunista był pod ochroną USA i Izraela.

Choć od dziesiątek lat zachodnia prasa przedstawia Kadafiego jako zagorzałego wroga Izraela i syjonizmu, oba państwa mają wspólne tajne projekty od l. 1970-ych. Konsorcjum bandyckich państw, Iran za szacha, apartheid RPA, NRD, Czechosłowacja, Libia Kadafiego i Izrael sprzedawały broń, opracowywały broń i miały sieć szpiegów, szczególnie w USA, utrzymując ZSRR na bieżąco nt. tajemnic wojskowych i wywiadowczych oraz planów obrony NATO. Z oryginalnej osi zła pozostały tylko Libia i Izrael.

Broń nuklearna osi zła i wizyta Blaira

Libia z Izraelem i b. reżimem apartheidu w RPA, zaczęła rozwijać broń chemiczną i bakteriologiczną. Tę BMR używało RPA w Angoli i in. krajach, były tysiące ofiar śmiertelnych. Libia finansowała jeden z największych programów broni chemicznej i biologicznej na świecie, rywalizujący z ZSRR co do wielkości, uważany za istniejący jeszcze w 2004 r. Rok po inwazji USA na Irak (2003) dla zniszczenia programu BMR (udowodnionego jako nieistniejący), Libia z izraelską pomocą  opracowała broń jądrową i podobno posiada kilka sztuk broni opartej na rozszczepieniu uranu, jak te spuszczone na Hiroszimę i Nagasaki. W ramach tego wspólnego programu, w l. 1975-1980 RPA zbudowało 10 sztuk broni nuklearnej w Pelindaba.

Te trzy kraje wykonały udaną próbę broni zawierającej uran o sile 18,2 kiloton (22.9.1979) na Wyspie Księcia Edwarda na północ od Antarktyki. Próbę obserwowały i zweryfikowały wywiady USA i ZSRR, opracowano „sygnaturę broni”. RPA zakończyło swój program (1990), przewożąc 6 pozostałych sztuk do USA na demontaż. Trzy sprzedano pod kontrolę Brytyjczyków i ostatecznie wysyłano do Omanu, ale zaginęły w tranzycie. Jedna z nich wybuchła w Korei Płn. (2009), w ich jedynej udanej próbie jądrowej. Dwu nadal brakuje.
Wg poinformowanych źródeł brytyjskich (marzec 2004), premier Blair poleciał awaryjnie do libijskiego przywódcy, by zapewnić go, że nie czeka go los Husajna w Iraku, który czekał na proces, po złapaniu przez siły USA kilka miesięcy wcześniej. Uważa się, że jednym z tematów omawianych przez Blaira była możliwość, że Libia posiadała te 2 sztuki zaginionej broni z RPA, której nie udało się odzyskać W. Brytanii. Blair opuścił spotkanie z petro-kontraktem wartości $200 mln dla Royal Dutch Shell i nieujawnionym długoterminowym porozumieniem między Libią i brytyjską firmą zbrojeniową, BAE Systems.

Nie wiadomo, co Blair dał w zamian Kadafiemu. Wg niektórych, Libia zgodziła się na zakończenie programów broni jądrowej, chemicznej i biologicznej. Choć szeroko rozpowszechnione, informacje te są bezpodstawne i niesprawdzone. Teraz Libia grozi swojej ludności bronią chemiczną i biologiczną, a może i czymś więcej w drodze z Izraela. Od kiedy musiał ustąpić (2007), Blair pozostał zagorzałym zwolennikiem i de facto rzecznikiem Kadafiego.

Wcześniejsze starcie Izrael-USA

To może być pierwsze starcie USA-Izrael w regionie od czasu incydentu z USS Liberty (1967), kiedy lotnictwo i marynarka Izraela zaatakowały lekko uzbrojony okręt USA, zabijając lub raniąc 201 z 296 członków załogi. Marynarze USA odparli izraelską próbę przejęcia statku i jego załogi. Ocalały z USS Liberty, Phil Tourney mówi, że kilka godzin przed atakiem (zbrodniczym wg Tourneya), samoloty izraelskie śledziły wyraźnie oznaczony okręt USA. Na wystawie w Tel Awiwie jest jako “zdobycz wojenna” tratwa ratunkowa z Liberty ostrzeliwana z kanonierek, które również strzelały do strażaków i ratowników. Choć załoga USS Liberty jest najbardziej odznaczoną w historii marynarki USA, wszyscy są pos przysięgą zachowania tajemnicy pod karą więzienia za ujawnienie szczegółów izraelskiego ataku.

Weto Obamy w ONZ obezwładnia politykę USA

Prezydent Obama wykorzystał swe pierwsze weto w RB ONZ do zatrzymania oskarżeń Izraela za łamanie praw człowieka Palestyńczyków. USA już wetowało dziesiątki rezolucji ONZ wzywających Izrael do reform humanitarnych. Teraz Izrael zaangażował się militarnie w Libii, bezpośrednio wbrew polityce USA i zakazom ONZ. Dziwnie chroni go w tym USA i amerykańskie zawsze tak niezawodne weto w RB przeciw każdemu ruchowi ku zmianie zachowań Izraela. Libijskiej ludności cywilna może grozić niedługo broń izraelska, a nawet wojska, podobnie jak w Gazie. US Marines może spotkać ten sam los.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/