Opinia eksperta o katastrofie japońskich reaktorów

Anonimowy znajomy, wiodący niezależny zachodni atomista medyczny, pisze mi:

Nie wiadomo, czy automatyczne wyłączenie reaktorów zadziałało. Wg doniesień medialnych i oficjalnych, wygląda na to, że wodę morską i kwas borowy (absorbujący neutrony) leją bezpośrednio na rdzenie reaktorów (a nie do wnętrza drugorzędnej osłony czy wymienników ciepła) — tzn. rozpoczęły się stapianie się rdzenia i katastrofalna utrata zabezpieczeń.

Woda dodana do uranu produkuje wodór. Jest zabronione mieszać uran z wodą. Problem: rdzeń stapia się, woda obniża temperaturę, ale i wytwarza wodór w rdzeniu reaktora. Wypuszczają wodór z przegrzanego reaktora.

Woda w połączeniu z uranem […] zwiększa produkcję neutronów. .

Wykonane z cyrkonu i berylu pochwy prętów paliwowych, części reaktora i odbijacze (ang. reflectors)  też szybko reagują z wodą. Reakcje chemiczne wody z rozmaitymi metalami, podsycane przez ciepło reaktora, prowadzą do eksplozji i reakcji, które wyparowują i kombinują kilkaset sztucznych, chemicznych i radioaktywnych substancji w rdzeniu reaktora i poza.

Jeśli automatyczne wyłączenie reaktora nie wyjęło prętów paliwowych i odbijaczy, rozszczepianie będzie postępować i nasilać się. Albo nie mówią nam, że była już tego rodzaju eksplozja, albo może się dopiero wydarzy. Z wyglądu 1-ej eksplozji sądzę, że to mogło być takie zdarzenie krytyczne. Natomiast eksplozja 2 wygląda na wybuch wodoru.

Topnienie komponentów reaktora oznacza fuzję metali, czyli niemożność usunięcia paliwa, które powoduje rozszczepianie.

Woda nie ugasi pożaru uranu czy plutonu. Pożarów mieszanki tytanu, cyrkonu grafitu berylu i uranu nie ugasi woda i one nie potrzebują tlenu do spalania.

Nikomu niepozwolą ujawnić żadnych kompletnych informacji o przeciekach do otoczenia itd., bo zbyt negatywnie rzutowałyby na ekonomię i geopolitykę establiszmentu nuklearnego.

Nie ma „środków zaradczych” na  skutki ekspozycji na np. radioaktywne gazy szlachetne, cez i zubożony uran, drogą oddechową. Pigułki z jodem są spóźnione po fakcie. Patrz skutki Czarnobyla – zachorowania i delegliwości.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/