UWAGA: Możliwy błąd w źródle z USA nt. dawki jodku potasu

UWAGA: Możliwy błąd w źródle z USA nt. dawki jodku potasu

Jarek Kefirek cytuje polskie źródło z dawkami w mikrogramach (μg) — tj. 1000 RAZY MNIEJSZYMI OD PODANYCH w USA!!!

Jod (jodek potasu)
potassium iodide
anticataracticum, expectorans, ophthalmicum, thyreostaticum
H03CA, S01XA

Działanie: Jod jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do syntezy w organizmie hormonów tarczycy oraz prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego. U osób dorosłych dobowe zapotrzebowanie na jod wynosi 150-300 µg. W przewodzie pokarmowym jodki wchłaniają się na całej długości jelit, ale przede wszystkim w jelicie cienkim, skąd w ciągu 2 h rozprowadzane są w przestrzeni pozakomórkowej. Biologiczna dostępność jodku potasu wynosi praktycznie 100%. Około 75% zasobów ustrojowego jodu znajduje się w tarczycy, natomiast niewielkie ilości gromadzą się w nerkach, żołądku, gruczołach sutkowych i ślinowych. Niedobór jodu jest przyczyną wola endemicznego, niekiedy wrodzonego upośledzenia rozwoju umysłowego.

Wskazania: Zapobieganie powstawaniu wola z niedoboru jodu, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania (np. ciąża i laktacja), zapobieganie nawrotowi wola po leczeniu farmakologicznym lub operacyjnym wola zależnego od niedoboru jodu. Leczenie wola zależnego od niedoboru jodu i leczenie niedoczynności tarczycy wywołanej niedoborem lub zaburzeniami przemiany jodowej. W okulistyce stosowany jest miejscowo do leczenia zmętnień ciała szklistego i soczewki.

Przeciwwskazania: Jawna nadczynność tarczycy. W postaci utajonej nadczynności tarczycy nie powinno się przekraczać dawki 150 µg jodku potasu/d. Nie stosować w przypadku podejrzenia raka tarczycy, limfocytarnego zapalenia tarczycy lub gruczolaka autonomicznego tarczycy. Nadwrażliwość na jod. Zapalenie opryszczkowe skóry (choroba Duhringa). Podawanie jodu p.o. może uniemożliwić leczenie jodem promieniotwórczym nadczynności tarczycy, guzków autonomicznych lub raka tarczycy.

Interakcje: Nie należy stosować w trakcie kuracji tyreostatykami, gdyż niedobór jodu nasila, a nadmiar osłabia wrażliwość na leczenie tymi preparatami. Nadchlorany i tiocyjaniany (w stężeniach >5 mg/dl krwi) hamują wychwytywanie jodu przez tarczycę. Tyreotropiny pobudzają wychwyt i przemianę jodu w tarczycy. Jodek potasowy stosowany w dużych dawkach równolegle z lekami moczopędnymi może prowadzić do hiperkaliemii.

Działanie niepożądane: W przypadku dużych obszarów autonomicznych w obrębie tarczycy przekroczenie dawki dobowej 150 µg może spowodować wystąpienie nadczynności tarczycy – szczególnie zagrożone są osoby w podeszłym wieku i z wolem utrzymującym się od dłuższego czasu. Łagodne objawy nietolerancji w postaci podrażnienia błon śluzowych nosa i gardła lub osutki.

Ciąża i laktacja: Kategoria D. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Dawkowanie: Lek przyjmować p.o., po posiłku, popijając niewielką ilością wody. Zapobieganie powstaniu wola z niedoboru jodu: niemowlęta i dzieci 50-100 µg jodu/d, młodzież i dorośli 100-200 µg jodu/d, kobiety w ciąży i w okresie laktacji 150-200 µg jodu/d. Zapobieganie nawrotowi wola po skutecznym leczeniu farmakologicznym lub chirurgicznym wola z niedoboru jodu: 100-200 µg/d. Leczenie wola z niedoboru jodu: noworodki, dzieci i młodzież 100-200 µg jodu/d, dorośli 300-500 µg jodu/d. Leczenie zapobiegawcze prowadzi się przez wiele miesięcy lub lat, a nawet przez całe życie. W okulistyce: 1 kropla 1-3 ×/d do worka spojówkowego.

Uwagi: W przypadku stosowania miękkich soczewek kontaktowych należy je zdejmować przed podaniem leku do worka spojówkowego i zakładać co najmniej 15 min po zakropleniu.

Jarek nadesłał też:

Jak się chronić przed promieniowaniem (uaktualniłem 16 marca)

 • Udaj się do apteki bądź sklepu z suplementami, drogerii, i kup suplement diety z jodem, np “chrom plus”, “kelp” bądź jodek potasu na receptę, tylko według wskazań lekarza. Tych preparatów NIE WOLNO przedawkowywać, nawet w dobrej wierze! Zbyt wysokie dawki jodu mogą być toksyczne, jednak w dawkach zalecanych przez producenta bądź lekarza nie ma obaw.

a.) Preparat “chrom plus” zawiera chrom i 150 mikrogramów jodu. Bez recepty, dawkowanie jedna tabletka dziennie. Nie przekraczać zalecanych dawek.
b.) Preparat “kelp” zawiera naturalny wyciąg z wodorostów. Jedna tabletka “kelp” ma 200 mikrogramów jodu, bez recepty. Brać jedną tabletkę dziennie. Nie przekraczać zalecanych dawek.
c.) Preparaty syntetyczne zawierające jodek potasu dostępne tylko na receptę lekarską, stosować ściśle według wskazań lekarza bądź służb ratowniczych / sanitarnych. W żadnym wypadku nie przekraczać zalecanych dawek. Gdy władze zarządzą podawanie nam jodku potasu, odstaw powyższe preparaty (czyli chrom plus, kelp).
d.) dobrym dodatkiem do jednego z powyższych trzech preparatów może być spirulina, czyli naturalny wyciąg z alg morskich. Zawiera niewielkie ilości jodu, bierz jedną kapsułkę dziennie.

Przed zastosowaniem powyższych preparatów poszukaj wiarygodnych informacji w internecie na ten temat. Przeczytaj ulotki, gdzie załączone są ważne informacje, których nie podałem tutaj ze względu na ograniczenie miejsca. W przypadku wątpliwości, np podawania w/w preparatów: dzieciom, osobom starszym, przewlekle chorym, alergikom, kobietom w ciąży i karmiącym, zgłoś się do lekarza lub odpowiednich służb po poradę. Bardzo ważne jest, aby zacząć przyjmować w/w preparaty z jodem jeszcze PRZED skażeniem, czyli przed dotarciem radioaktywnej chmury w miejsce Twojego zamieszkania.

 • Jednocześnie trzeba uważać, aby władze, służby nie zechciały nas przypadkiem naszprycować jakimś świństwem, pod przykrywką walki z radiacją. Dlatego śledź niezależne fora, blogi i witryny, poszukuj informacji na własną rękę – miej oczy szeroko otwarte. Wiedza ochrania, ignorancja naraża – to motto naszych trudnych czasów.
 • Radioaktywność powietrza w Niemczech – śledź te dane na bieżąco, są bardziej wiarygodne niż informacje polskojęzycznych “ekspertów” i polskiej bezpieki atomowej. Jeśli radioaktywność w Niemczech będzie powyżej normy, to może to oznaczać, że ten sam problem mamy my.

a.) Monachium
b.) Inne stacje w Bawarii
c.) Inne stacje w Niemczech

 • Sledź informacje na stronie organizacji Low Level Radiation Compaign (po angielsku). Organizacja ta skupia fizyków, atomistów i innych naukowców, którzy sprzeciwiają się energetyce atomowej i informują o zagrożeniach z nią związanych.
 • Pić wodę butelkowaną przed opadami radioaktywnymi, czyli wodę mineralną. Wody tej używać do przyrządzania gorącej: kawy, herbaty, zup itp.
 • Unikać przebywania na zewnątrz, nie otwierać okien, gdyż przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach daje częściową ochronę przed radiacją
 • Nie spożywać miejscowych owoców i warzyw, unikać mleka aż do wiarygodnych pomiarów skażenia.
 • Unikać jedzenia grzybów i dziczyzny, gdyż one tradycyjnie pochłaniają największą część skażenia.
 • Zrób zapasy w pobliskim spożywczaku. Chodzi o specyficzne artykuły, mające kilka cech. Między innymi: a) długi okres przydatności do spożycia, b) można je przechowywać poza lodówką czy zamrażarką, c) są odporne na czynniki środowiskowe. Dla przykładu kryteria te spełniają: mąka, gryka, soja, soczewica, ryż, makarony, konserwy, soki wysokiej jakości, zupki w proszku, i różne inne produkty. Zapasy te przechowuj w miejscach odległych od okien, nie narażonych na przeciągi i napływ powietrza z zewnątrz (ryzyko większej radiacji). Jeśli masz w rodzinie przewlekle chore osoby, zrób zapas lekarstw dla niej na kilka tygodni aż do czasu względnej stabilizacji i ustania paniki.
 • Sledź mapę radiacji w Polsce. Na mapie tej podwyższone moce dawki promieniowania są oznaczone kolorami czerwonym i różowym.
 • Sledź na bieżąco informacje na anglojęzycznym blogu — jednocześnie, niezależne media pilnie potrzebują tłumaczy tych tekstów na język polski! Proszę o pomoc tych, którzy się na tym znają, mail rkw34 [małpa] op.pl.

KOGO CHRONIĆ NAJBARDZIEJ?

 • przede wszystkim należy chronić kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci. Podczas awarii w Czarnobylu zdarzały się liczne poronienia, a radiacja szkodzi młodym organizmom w ciele matki.
 • dzieci i osoby starsze
 • osoby z białaczką, rakiem, wyniszczone.

Piotr Bein: Dziękujmy Jarkowi, jak zawsze w awangardzie i z użyteczną informacją. Dodam, że nie ma panaceum na setki izotopów w zupie radioaktywnej jaka może już niedługo nas otoczyć. Powyższe zalecenia pokrywają się z tymi od wiodących niezależnych. Najważniejsze jest odciąć się od wejścia skażenia (gazy radioaktywne i mikroskopijne pyłki) do roganizmu drogą pokarmową (także napoje!), oddechową i poprzez skórę. Częstsze kąpiele (z sodą,podpowiada moja żona) mogą nieco pomóc, ale woda może być skażona, jeśli pochodzi np. z jeziora lub bsenu otwartego na opady radioaktywności lud dopływ skażonej wody opadowej.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/

Leave a comment

Your email address will not be published.