Izraelska firma ochroniarska obsługiwała japońskie instalacje nuklearne przed katastrofą

Izraelska firma ochroniarska obsługiwała japońskie instalacje nuklearne przed katastrofą

crescentandcross 18.3.2011, tłumaczył gall

Zniszczony blok No. 4 kompleksu nuklearnego Fukushima Dai-ichi w Japonii, 15 marzec 2011

Nota do tych wszystkich, którzy szydzili z moich pytań, czy obecna nuklearna katastrofa mającą miejsce w japońskim obiekcie nuklearnym może być częścią izraelskiej operacji wywiadowczej, mającej zademonstrować potęgę izraelskiego wirusa komputerowego stuxnet, Haaretz doniósł teraz, że to izraelska firma ochroniarska Magna BSP zapewniała bezpieczeństwo siłowni przed incydentem.

 

Źródło: Haaretz

[…] Prezes izraelskiej firmy, która zainstalowała system bezpieczeństwa w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima powiedział w czwartek, że ci japońscy pracownicy, którzy zdecydowali się pozostać na posterunku “narażają ich życie na pierwszej linii” aby ocalić Japonię.

Magna BSP skonfigurowała system zabezpieczeń około roku temu w obiekcie, który doznał rozległych uszkodzeń po ostatnim trzęsieniu ziemi i tsunami, ze szczególnym zagrożeniem skażenia promieniotwórczego z miejscowych reaktorów.

W skład systemu wchodzą kamery i system ostrzegania, umożliwiający pracownikom ochrony obiektu monitorowanie czy ktoś nie próbuje dostać się na miejsce lub uszkodzić ogrodzenie. System bezpieczeństwa został zaprojektowany w celu ochrony elektrowni przed wrogimi elementami, dążącymi do przejęcia materiałów radioaktywnych do wykorzystania w zamachu terrorystycznym.

Wśród 50 pracowników japońskich, którzy podczas rozwijania się kryzysu pozostali w Fukushima w celu doprowadzenia obiektu pod kontrolą, są dwie osoby, które były w Izraelu około trzech tygodni temu, gdzie przeszli szkolenie aby Japończycy mogli sami przejąć obsługę systemu bezpieczeństwa.

“Nadal nie udało się nam nawiązać z nimi kontaktu przez telefon lub mail,” powiedział wczoraj szef Magna Haim Siboni. “Wiemy, że żyją, ale nie jest jasne, czy są zdrowi wobec wysokiego poziomu radiacji przy reaktorze, który stanowi zagrożenie dla życia.”

[…] Chociaż nie ma dostępu do tego obszaru Siboni powiedział, że kamery systemu bezpieczeństwa jego firmy – które zostały zainstalowane wysoko – prawdopodobnie nie zostały uszkodzone i możliwe, że zarejestrowały eksplozje na miejscu po trzęsieniu ziemi, jak również uderzenie tsunami.

Magna BSP została założona przez Siboni’ego około 10 lat temu i jest własnością kilku partnerów. Mająca siedzibę w Dimona, firma zatrudnia 15 osób, ale według oczekiwań Siboni’ego liczba ta dramatycznie wzrośnie wobec dodatkowych zleceń, jakie Magna otrzymała z Japonii i od zainteresowanych operatorów reaktorów jądrowych w innych krajach. Działalność firmy w Japonii jest prowadzona za pośrednictwem japońskiej firmy rządowej.

“Mamy porozumienie co do zasady z Japończykami, że będziemy obsługiwać zabezpieczenie wszystkich reaktorów jądrowych w tym kraju ” powiedział Siboni.

Magna planowała wysłać dodatkowe urządzenia bezpieczeństwa do Japonii w przyszłym tygodniu. Japończycy nie zwrócili się, aby przesyłkę wstrzymywać, powiedział Siboni, dodając: “Oni kontynuują biznes jak zwykle.”

 

A to z Jerusalem Post

Kamery izraelskiej firmy rejestrujące japoński rdzeń jądrowy

Jaakow Lappin 15.3.2011

 

Kamery bezpieczeństwa zainstalowane przez izraelską firmę obronną w siłowni Fukushima mają zdolność do wykrywania obecności radioaktywnych chmur w powietrzu.

Gdy świat nadal patrzy z niepokojem na japońską elektrownię jądrowa Fukushima, zaawansowane technicznie kamery zainstalowane przez izraelską firmę obronną nagrywają z poufnej lokalizacji wydarzenia w samym centrum kryzysu.

Firma Magna BSP z siedzibą w Arava, która specjalizuje się w produkcji oraz instalacji stereoskopowych czujników i kamer termicznych, dostarczyła na miejsce kamery wokół jednego z sześciu reaktorów elektrowni – tego reaktora, który doświadczył wybuchów i przegrzania.

W rozmowie z “Jerusalem Post” w poniedziałek, szef Magna Haim Siboni powiedział, że kamery termiczne miały również zdolność do wykrywania obecności radioaktywnych chmur w powietrzu, ale dodał, że Magna nie była w stanie uzyskać dostępu do obrazów zarejestrowanych przez kamery w tym czasie.

“Ponieważ używamy tych specjalnych kamer, możemy także określić radioaktywne chmury dzięki spektrum czułości naszych kamer” powiedział Siboni.

Mimo, że Magna jest w stanie uzyskać zdalny dostęp do swojego systemu komputerowego, który odbiera obrazy z kamer, Siboni powiedział, że jego firma nie została jeszcze do tego upoważniona.

“Nie zezwolono nam jeszcze na zdalne połączenie” powiedział Siboni.

Magna dostała zamówienie na zapewnienie bezpieczeństwa nad drugim reaktorem w zakładzie Fukushima w najbliższej przyszłości.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/