LLRC: Emitery alfa, liczniki Geigera

LLRC: Emitery alfa, liczniki Geigera: wyjaśnienie nt. obserwacji skażenia radiologicznego

Istotnymi dla obecnej sytuacji, głównymi izotopami wysyłającymi promieniowanie alfa są pluton i uran. Mogą wykryć je w otoczeniu tylko wyspecjalizowane, kosztowne scyntylatory jak DP2 Elektra. Nawet wtedy kienko czujnika detectora musi byc 2 cm od radioaktywnej cząstki. Jest to jednak niewskazane, bo cienką pokrywę okienka może uszkodzić źdźbło trawy, wymagając naprawy. Tańsze (ale wciąż kosztowne) instrumenty jak Gamma Scout, które wg producenta mogą wykryć alfa, być może reagują w jakiś marginalny sposób na cząstkę na okienku czujnika, ale nie wiadomo, na co licznik zareagował, a sygnały gamma przyćmią jakiekolwiek promieniowanie alfa. Jeśli nie wierzysz naszemu zaleceniu, oto niezależna opinia.

Jest powód do niepokoju. Jak już donieśliśmy, jest więcej niż prawdopodobne (właściwie pewne), że pluton i uran są w opadach promieniotwórczych z Japonii. Jeśli sygnał gamma przekracza poziom promienowania tła, trzeba zakładać, że w powietrzu unoszą się cząstki pyłu, ktorych nie chcesz wewn. organizmu. Problem z promienowaniem alfa taki, że chociaż zasięg ma bardzo mały, to są niezmiernie niszczące, zabijając komórki i potencjalnie mutując DNA komórek, które przetrwają napromieniowanie. Standardowy model ICRP ryzyka radiologicznego bierze przeciętną energii tego promieniowania tak, jakby była rozlożona na duże masy tkanki, z wnioskiem, że zagrożenie jest niewielkie. To jest równie głupie jak wiara, że jeśli możemy ogrzać się przy ogniu, tak samo bezpieczne jest zaabsorbować tę samą ilość ciepła konsumując rozpaloną do czerwoności kulę łożyskową.

W momnecie pisania wciąż nie znamy informacji z Japonii nt. emiterów alfa z miejsca katastrofy. Jest to poważne zaniedbanie obowiązku wobec publiki.

Główne zalecenie o monitoringu skażenia

…………….

Strona wpisana 20.3.2011 w odpowiedzi na doniesienie z brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych sugerujące, że liczniki Geigera zdolne są wykryć emitery alfa.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/

1 comment

Comments are closed.