Nawijanie o spadaniu plutonu i uranu

Nawijanie o spadaniu plutonu i uranu

Tedd Weyman (UMRC) email do Piotr Bein 22.3.2011

Uran i pluton może są w Japonii, ale jako ciężkie atomy zwykle nie podróżują na wielkie odległości. – typowe nawijanie z lobby atomowego

 

No to jak molekuły wody utrzymują się w atmosferze jako chmury? Aerozole podlegają prawom dynamiki płynów [gazy i ciecze], które w małej skali pyłów przedstawiają siłę mocniejszą od grawitacji.

Co unosi w powietrzu jakikolwiek gaz, dym czy obłok pary wodnej? Tuman pyłu wznosi się w powietrze i pozostaje tam prawem aerodynamiki sferoidów. Większość materiałów w chmurach  dymu i gazu jest cięższa od powietrza. Przy wymierze emisji aerozolowych z Daiiczi  (poniżdj mikrona, milionowej części metra). „waga” nie wchodzi w rachubę w wyjaśnieniach zachowania się chmury pyłu podczas transportu atmosferycznego; wtedy czynnikami są ładunek elektrostatyczny, temperatura, wilgotność, prędkość wiatru i kształt aerodynamiczny.

Aerozole wznoszą się do atmosfery prawem Stokesa i rozchodzą się, wyrównują swą gęstość jako płyn wg prawa ruchów Browna.

http://www.wise-uranium.org/dgvd.html

http://www.worsleyschool.net/science/files/brownian/motion.html

Popatrz na pył w świetle słonecznym, widać że „unosi się”  (rzeczywiście unosi się) i z łatwością przemieszcza się pod najmniejszym zaburzeniem. Zauważ też, że gęstość czy objętość chmur pyłów samokoryguje się i jeśli zaburzysz świeży pył, szybko rozchodzi się rownomiernie w przestrzeni. Tak właśnie dzieje się z uranem, plutonem, cezem, strontem i jodem emitowanymi nieprzerwanie, bo Daiiczi otwarło się do atmosfery i zawsze tak pozostanie, gdyż „pożaru” nuklearnego nie da się „ugasić” za naszego życia. Aerozole radioaktywnego pyłu rozchodzą się równomiernie wokół całego globu, za wyjątkiem usuwania przez inne czynniki (wilgotność, ładunki elektrostatyczne, łączenie z wodą, wymywanie z deszczem).

Na marginesie, termin metal ciężki jest nieprawidłową koncepcją i nic nie znaczy w chemii, fizyce czy biologii. Wszystkie metale są „ciężkie”.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/