Tedd Weyman: Podnosimy poprzeczkę na wypadki atomowe

Tedd Weyman: Podnosimy poprzeczkę na wypadki atomowe

From: Tedd Weyman Date: March 26, 2011 9:11:18 AM PDT (CA) To: Piotr Bein   Subject: Re: This is huge … I just realized what I was reporting

(Wiem, że poniższe założenia i przeliczniki pochodzą od lobby atomowego dla zmylenia wszystkich.) [Tj. może być gorzej niż wyliczył TD – PB.]

1000 t wody na dobę dolewają do reaktora 3 (wg wiadomości, 1700 ton na dobę). Jeśli ta woda przeszła przez baseny zyżytych prętów paliwowych i/lub uszkodzony rdzeń reaktora, porywając radioaktywność 3,9 GBq/l (3,9 mld bequerel na litr), to w 14 dni wypłukałaby równoważnik 1 bomby hiroszimskiej o mocy 7,3 MCi (mln Curie).

Jeśli to szerokie uogólnienie miałoby być wiarygodne, reaktor 3 po okresie płukania nieco powyżej 14 dni wyemitowałby w otoczenie 100 tys. razy więcej promieniowania w jedn. Curie niż katastrofa Three Mile Island.

Czarnobyl był  5 razy większy niż Hiroszima (w emisjach radiacji) … więc niedługo będzie równoważnik w Daiiczi. Albo już był, zważywszy wszystkie emisje z Daiiczi, wymywanie i kinetyczne wyzwolenia ze wszystkich reaktorów i basenów zużytego paliwa od czasu trzęsienia.

Dla wyobrażenia sobie skali: materiał źródłowy radioaktywności w bombie hiroszimskiej to 64 kg wzbogaconego uranu. O ile pamiętam, taką masę mają 2 pręty paliwowe. Na ogół, reaktor na wrzącą wodę ma kilka tys, prętów paliwowych w rdzeniu, a problematyczne baseny mają dodatkowo po ok. 100 tys. prętów na każdy reaktor.  Cały czas polewa się wodą wszystkie te baseny oraz jeden lub więcej problematycznych rdzeni reaktorów.

Niniejsza analiza z grubsza, zakłada podaną w wiadomościach radioaktywność  Bq/litr wody przypisywanej reaktorowi 3. Liczba ta może oznaczać akumulację w tym miejscu, a nie ciągły strumień radioaktywnej wody o podobnym poziomie radiacji. Moja analiza nie uwzględnia dodatkowych znacznych wartości promieniowania z zawieszonych w powietrzu emisji pary, dymu i produktów kinetyki rozpadu. Nie uwzględnia też ciągłej pod-krytycznej aktywności rozszczepiania ani emisji z naturalnego rozpadu paliwa nuklearnego i z masywu samego reaktora bombardowanego neutronami.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/