Wiki: oficjalny status Daiiczi 28.3.2011

Wiki: oficjalny status Daiiczi 28.3.2011

Tłumaczył Piotr Bein

Wysokie poziomy skażenia radioaktywną wodą przeszkodziły prace nad przywroceniem pomp chłodzenia i in. systemów bloków 1-4.  Japońska komisja bezpieczeństwa nuklearnego zakłada, że stopione pręty paliwowe w reaktorze 2 wyemitowały substancje radioaktywne do wody chłodzącej, która w końcu wyciekła niewiadomą ścieżką do podziemia turbinowni bloku 2. Licząc na redukcję przecieku, TEPCO zmniejszyło ilość wody pompowanej do reaktora 2, z 16 do 7 t/godz., pomimo priorytetu chłodzenia rdzenia reaktora.

Potwierdzając obawy, temperatura wzrosla w reaktorze o 20°C. Wysoce radioaktywną wodę znaleziono też w 3 „kanałach” (tunele na przewody elektr. do turbin), biegnącychdo morza, ale niepołączonych z nim. Poziom wody w kanałach bloków 2 i 3 był 1 m poniżej poziomu wylania do morza, a w bloku 1, 10 cm od wylania się. TEPCO zabezpieczyło wylot tunelu przed wylaniem workami z piaskiem i betonem.

TEPCO potwierdziło znalezienie niskich poziomów plutonu w 5 próbkach pobranych 21-22.3.2011, wnioskując, że dwie z 5 próbek mogą wynikać z bieżącego wypadku.

29.3.2011

Radiacja dotarła do W. Brytanii. B. niskie poziomy izotopu jodu wykryto  w Glasgow i Oxfordshire.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/