Orwell atomowo: „ochrona” radiologiczna USA obniża normy!
28.3.2011, tłumaczył Piotr Bein
Wg PEER (Public Employees for Environmental Responsibility), nowe normy agencji ochrony środowiska USA, EPA zezwolą na znacznie wyższy niż obecnie poziom napromieniowania z żywności, powietrza i otoczenia. PEER dostało się do wewn. e-poczty EPA, z której wynika niemal 1000-krotny wzrost w douszcalnej ekspozycji na stront-90, 3000- do 100.000-krotny dla jodu-131 i niemal 25.000-krotny dla niklu-63 w wodzie pitnej. Informacje te jak i e-poczty opublikowało Collapsenet 24.3.2011.
Poza tak drastycznym obniżeniem progu dopuszczalnej ekspozycji na radiację, EPA obniżyło też normę czyszczenia po wypadku nuklearnym, wg PEER. Czyli więcej emisji będzie dozwolonych, a jednocześnie obniżą poprzeczki bezpieczeństwa dla zdrowia ludności. Michael Kane pisze dla Collapsenet, że oznacza to sytworzenie środiwska promieniotwórczego, powodującego 25% zachorowalność na raka wśród ludności USA – tj. 1 na 4 Amerykanów dostanie raka w jakimś okresie życia.
EPA próbowało (2009) obniżyć normy radiologiczne z 1992 r., ale zalew żądań o ujawnienie info i sprawa sądowa wytoczona przez PEER zatrzymały nowe przepisy. W 2009 r. nie było masowej katastrofy nuklearnej jak Daiiczi, więc nie było potrzeby tuszować. Wtedy EPA mogło sobie pozwolić ustąpić, planując na atak w przyszłości. Raczej nie ustąpi wobec zagrożenia przemysłu nuklearnego katastrofą w Daiiczi.
Nad USA radioaktywność z Daiczi wisi od wybrzeża Pacyfiku po Atlantyk, a rząd i mendia zanegowały jakiekolwiek zagrożenie i tuszują zasięg promieniowania.
W przypadku odkrycia przez śledczych reporterów rewelacji o niebezpieczeństwie i skali radiacji z Daiiczi, tuszujący będą z kolei zagrożeni ludźmi, którzy zaczną chorować. Zaiste, rewelacja o chmurze rakotwórczego pyłu nad USA może być szokiem nawet dla przeciętnego konsumenta telewizorni.
Obniżenie norm bezpieczeństwa radiologicznego byłoby zwycięstwem dla tuszujących. Ględziarze w TV mogliby wtedy śmiało mówić, że radiacj anie przekracza dopuszczalnej: nie martw się. Musimy przeciwstawić się zmianie norm. Nie możemy pozwolić, by agencja odpowiedzialna za ochronę ludzi i środowiska ustanawiała normy zdejmujące z niej tę odpowiedzialność.
PB: A w Polsce? Nie, nie chmura znad Daiiczi, tylko normy…
1 comment
Comments are closed.