Rzecznik rządu Japonii, Jukio Edano…

Rzecznik rządu Japonii, Jukio Edano…

27.3.2011 – Możliwość wycieku rozmaitych substancji z uszkodzonych prętow paliwowych reaktora 2 w Daiiczi. Nie wiadomo, jakich uszkodzeń doznało paliwo, gdy nie funcjonował system chłodzenia. Zadanie usunięcia wysoce radioaktywnej wody z turbinowni potrwa, gdyż trzeba zapewnić bezpieczeństwo ratownikom.

29.3.2011 – Trzeba nieprzerwanie pompować wodę do chłodzenia reaktora 2, pomimo wycieku wysoce radioaktywnej wody, by zapobiec opadnięciu poziomu wody w kotle reaktora i odsłonięciu prętów paliwowych, co doprowadziłoby do ich przegrzania. Ratownicy ograniczają pompowanie wody, upewniając się jednocześnie, że temperatuta prętów jest stabilna. Skażoną wodę też trzeba usunąć jak najszybciej – podstawowe zadanie.

29.3.2011Wykrycie śladowych ilości plutonu w glebie terenu siłowni Daiiczi oznacza niezwykle  poważną sytuację. Stężenie plutonu w próbkach  pobranych przed tygodniem wynosi ok. tyle, co w otoczeniu, z uprzednich testów atomowych za granicą. Dwie próbki wydawały się zawierać rodzaj plutonu w paliwie atomowym, tzn. najprawdopodobniej źródlem są pręty reaktora. Ślady plutonu wraz z wykryciem wysoce radioaktywnej wody świadczą, że pręty paliwowe częściowo stopiły się. Rząd robi wszystko, co możliwe, by panować nad skutkami skażenia i opanować sytuację. Poziom plutonu trzeba sprawdzać, a jeśli się podniesie, rząd będzie musiał zareagoować.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/