TEPCO walczy z wyciekami radioaktywnej wody

TEPCO walczy z wyciekami radioaktywnej wody

30.3.2011 tłumaczył Piotr Bein

Schładzanie reaktorów opóźnia problem w wyciekiem wysoce radioaktywnej wody do podziemi 3 bloków, być może z reaktorów. Po rozpoczęciu wypompowywania 24.3.2011, 30.3.2011 potwierdzono poziom tej wody w podziemu turbinowni 1 w połowie początkowego poziomu.

Radiacja wody była ok. 100 tys. razy wyższa od normalnej dla reaktora 2 i 10 tys. razy wyższa od normalnej dla reaktorów 2 i 3. W turbinowni 1, ratownicy pompują wodę do kondensatora turbiny o pojemności 1600 t. Wg agencji bezpieczeństwa nuklearnego, poziom wody wynosi 20 cm (początkowo 40 cm). Choć za wcześnie na optymizm, operacja wydaje się jest skuteczna.

TEPCO zamierza przemieścić wodę z podziemnego tunelu na zewn. turbinowni 1, gdzie osiągnęła poziom tylko 10 cm od przelania, do składowiska odpadów na terenie siłowni, o pojemności 25 tys. t, co obniżyłoby poziom w tunelu o 1 m.

TEPCO usiłuje też wypompować wodę z podziemi bloków 2 i 3 do kondensatorów turbin, o pojemości 3 tys. t każdy. Kondensatory są pełne, więc trwa przepompowywanie jej do innych zbiorników, żeby zrobić miejsce na wodę skażoną. Potrwa to co najmniej 3 dni, opóźniając schładzanie reaktorów.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/