Walka o reaktor przegrana?

Walka o reaktor przegrana?

30.3.2011, przekład-skrót Piotr Bein

Stopienie reaktora w Daiiczi dość prawdopodobne, ale nie ma zagrożenia czarnobylskiego. Rdzeń reaktora mógł przetopić dno swego kontenera-osłony aż do betonu na samym dnie konstrukcji – wg ekspertów, co budzi obawy o znacznych emisjach. Czołowy ekspert z USA, Richard Lahey przeanalizował  raporty radiacji z terenu siłowni. Odczyty dla reaktora 2 podały władze Japonii i TEPCO.

Wg Lahey’ego, szefa badań bezpieczeństwa reaktorów General Electric na wrzącą wodę z okresu instalacji w Daiiczi, ratownicy mogli już przegrać bitwę, ale nie ma groźby katastrofy typu Czarnobyl. Ratownicy pompują wodę do 3 reaktorów, próbując za wszelką cenę ochronić paliwo nuklearne od stopienia się, lecz ono co najmniej częściowo wystaje z chłodziwawe wszystkich reaktorach. Co najmniej część stopionego rdzenia, w tym stopione pręty paliwowe i ich pochwy ze stopu cyrkonu mogły przetopić się przez stal dna kotła reaktora 2, wg Lahey.

Najw^ększym problemem, gdy stopione paliwo przerwie osłonę rdzenia jest betonowa podłoga poniżej,  bo wtedy wydzielają się gazy radioaktywne do otoczenia. W Daiiczi, miejsce to zalała woda morska, która ochłodziłaby wyciekłe z reaktora stopione paliwo, zmniejszając ilość emisji gazów. Wg Lahey, wyciek nie byłby w jednej nagłej partii, tylko wypełzałby jak lawa, co łatwiej chłodzić. Miejsce pod kotłem jest otoczone drugą osłoną stalowo-betonową, zaprojektowaną na zatrzymanie radioaktywnego materiału. Ale wcześniejsza eksplozja wodoru mogła uszkodzić tę konstrukcję ochronną.

Lahey: Jesteśmy zaniepokojeni, bo wykrywają wysoce radioaktywną wodę poza rejonem osłony. Może pochodzić tylko z rdzenia reaktora. To nie będzie nawet bliskie Czarnobylowi, który poszedł w powietrze wielkim pożarem i eksplozją pary, niemniej jednak to niedobra wiadomość dla środowiska. Radiację wody w turbinowni 2 niedawno zmierzono na poziomie 1000 mSv/godz., dlatego ratownicy mogli zostać na posterunku tylko 15 minut przy bieżących normach ekspozycji.

Wg Lahey, wszystkie kraje z siłowniami A powinny mieć ekipy nadzwyczajne ekspertów bezpieczeństwa nuklearnego,  gotowe do szybkich porad władzom w razie wypadku, z międzynarodowymi ekipami koordynowanymi przez IAEA. Jego rada wyszła w czasie krytyki władz japońskich o lepsze informacje dla publiki co do bezpieczenstwa wody i żywności skażonych z Daiiczi. .

Robert Peter Gale, badacz nedyczny z USA, którego sowieci sprowadzili do katastrofy Czarnobyl, spotkał się z rządem Japonii na dyskusje o ustanowieniu niezależnego komitetu od pomiarów radiacji na terenis siłowni i przekładaniu tego na jasny dla publiki język zaleceń zdrowotnych: Publika jest wzburzona raportami o wodzie niezdatnej do picia jednego dnia, a bezpiecznej 2 dni później. Ludzie niewiedzą, czy 1-szy raport był alrmistyczny, czy może 2-gi był klamstwem. Zalecam ustanowienie małej komisji do niezależnego przekładu danych na zrozumiały język zagrożenia, by publika wiedział, co grozi i mogła  podejmować rozsądne decyzje.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/