Radioaktywność w wodzie gruntowej Daiiczi

Radioaktywność w wodzie gruntowej Daiiczi

1.4.2011 – Wg TEPCO, testy zalecone przez bezpiekę nuklearną Japonii wykazały  substancje radioaktywne w wodzie gruntowej przy pięciu turbinowniach Daiiczi. Dojście pod reaktor 4 utrudniają szczątki po eksplozji. Wg TEPCO substancje radioaktywne wyemitowane do atmosfery mogły wsiąknąć w grunt z deszczem i opryskami wody. TEPCO przeprowadzi więcej testów. Szef sekretariatu rządu, Edano powiedział prasie, że rząd zaostrzy monitoring wody morskiej w przyległym akwenie..

Wg Kyodo News, izotop jodu w stężeniu  10 tys. razy wyższym od dopuszczalnego wykryto w wodzie gruntowej k. turbinowni 1. W normalnych warunkach woda gruntowa ma tak niski poziom radioaktywności, że trudno go zmierzyć. W sąsiedniej wodzie morskiej znaleziono  najwyższy dotąd notowany poziom jodu-131 (4385 razy ponad normę 31.3.2011), który 1.4.2011 wyniósł 3355 razy ponad normę

Wg NISA, należy sprawdzić możliwy przeciek skażonej wody do morza i utrzymać zakaz rybołówstwa w promieniu 20 km od Daiiczi, a radioaktywne substancje zostaną rozcieńczone  zanim owoce morza skonsumują ludzie. NISA doda 3 nowe rejony do obserwacji 15 km od brzegu. Wg TEPCO możliwe, że wysoki poziom skażenia w wodzie morskiej pochodzi z wody, która zetknęła się z paliwem nuklearnym reaktorów, lecz nie wiadomo, jak przedostała się do morza.

TEPCO rozważa, kiedy zacząć pryskać płd. i zach. Stronę reaktora 4, używając do tego łącznie 60 tys. litrów wody w ciągu 2 tygodni. 31.3.2011 przypłynął do Daiiczi transport sił USA z wodą słodką do schładzania.

PB: Wypowiedź o rozcieńczeniu radioaktywności w owocach morza jest kryminalna. TEPCO wylało tysiące ton wody na teren spryskiwaniem schładzającym i pompowaniem wody morskiej w być może nieszczelne reaktory. Zadziwia, że testy wody gruuntowej wykonano tak późno, a zdyskredytowane TEPCO spekuluje co do pochodzenia radioaktywności w wodzie gruntowej. Nie trzeba atomisty, żeby to ocenić. Przy bloku 4 woda może być najbardziej skażona, bo basen nr 4 zużytych prętów paliwowych ma największe problemy, więc może przeciekać od momentu eksplozji.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/