Przypomnienie o jodzie

Przypomnienie o jodzie

Jeden Grypowicz666 zapytał 6.4.2011, czy tran byłby źródłem jodu dla nasycenia tarczycy przeciw jodowi radioaktywnemu. Prof. Dorota Majewska i Dr Jerzy Jaśkowski odpowiadają (6.4.2011).

Witam, w tranie jest troche jodu, ale nie wiadomo ile.  Poza tym swiezy tran moze byc teraz skazony zarowno jodem radioaktywnym jak i innymi radionuklidami.   Teraz lepiej nie jesc zadnych ryb.  Lepiej brac kelp, ale ze starszych zbiorow, ktory zawiera na ogol  100-150 mikrogramow jodu w tabletce.   W razie powaznego skazenia WHO i CDC  zalecaja dawki miligramowe dawki jodku potasu (130 mg), zeby wyprzecz tkanek I-131, ale na razie w Europie takiego powaznego skazenia nie ma, wiec mikrogramowe standardowe wystarcza.   Wazne teraz, zeby nie miec deficytow jodu, wowczas wchlanianie I-131 przez tarczyce bedzie mniejsze. Osoby majace niedobory jodu w tarczycy beda wchlaniac znacznie wiecej  jodu radioaktywnego z powietrza niz te, ktore maja tarczyce nasycona jodem.  Niedobory moga szczegolnie wystepowac u osob na diecie bezsolnej.  Wazne jest tez branie zwiekszonych dawek antyoksydantow: vitamin C, E, oraz selenu (do 150 mikrogramiow dziennie dla doroslych). PozdrawiamDM

Profesor Majewska podaje linka do źródła ww. info. Przetłumaczyliśmy to z Olą Gordon we wpisie z  8.3.2011: Przeciwwskazania i dawki dla jodku potasu (KI) w ALERT 3.Co do tranu, chyba w sklepach nie ma jeszcze ytranu tłoczonego ze skażonych ryb. Można śmiało dawać dziecim jako suplement witaminy D, jeśli butelka pochodzi z zakupu przed ok. 25.3.2011 lub jeśli ma datę produkcji przedtem.

Dr Jaśkowski odpowiedział:

  1. Tylko  jod dochodzi do nas i osadza się w tarczycy, jeżeli w chmurze jest np. cez, czy też stront to nie ma dla tarczycy wielkiego znaczenia. a więc picie profilaktyczne  jodu jest bez sensu.
  2. Tarczycę możemy zablokować właśnie dużą dawką jodu tuż przed dostaniem się chmury radioaktywnej. Można to porównać do bardzo sytego obiadu. Jeżeli idziemy do cioci na przyjęcie ale w domu się najemy, to potem nawet deseru nie zjemy, ale następnego dnia już byśmy coś wrzucili  do żołądka .
  3. Jak do tej pory, podają dawkę tylko w remach [chociaż jest to bzdura],  a więc jak robili doświadczenia  w latach 40 – 50 to ustalali dawki w remach i tak zostało.
  4. Jod jest bardzo toksycznym pierwiastkiem i jego stały nadmiar powoduje nadczynność lub przy zatruciu niedoczynnośc. Obroną tarczycy jest nadmierna praca co powoduje powstanie wola. podobnie wole powstaje przy niedoczynności kiedy to tworzy się więcej komórek aby chociaż troszeczkę tego jodu  złapać. System jedynka zero. Reakcja w prawo i lewo taka sama, jak wartości przekroczą plus minus 30=50% tla.
  5. W związku z tą toksycznością jodu. ustalono, że mniejsze szkody spowoduje wchłonięcie radioaktywnego jodu  w dawce do 5 remów,  a wg ATA nawet do 50 remów.[ FDA -25]. aniżeli picie jodu blokującego tarczycę. Tak więc w Polsce, po dojściu chmury po ok 21 dniach branie jodu jest bez sensu.  Jeżeli w Fukishimie w dniu “0” było 100%, to po 8 dniach było już tylko 50%, a po 16 dniach już tylko 25% wyjsciowego. Tak więc gdyby było to powyżej 25 remów w USA to by coś robili, USA, Kanada, Islandia itd. Jeżeli nawet w Europie nic nie robili to raczej było poniżej 5 remów, a więc to jest szum [tła, więc nieszkodliwy – PB].
  6. Moim zdaniem problemem są cząstki alfa. Po Czarnobylu były tzw. hot poty 10 mikro ale aktywność bardzo dużą. Wchodzi to świństwo do płuc. Efekt będzie trochę nowotworów. A tutaj profilaktyczna maseczka chirurgiczna załatwia sprawę. Np. Japońce chodzą po Indiach w takich maseczkach, po Meksyku i jest OK. Nie zdają one  egzaminu w przypadku zakażań, ochrony przed bakteriami czy wirusami ale przed mechanicznym pyłem tak.

PB: Ad 1: branie jodu nie pomoże na inne izotopy ani na izotop jodu w in. narządach niż tarczyca. CDC w USA wyraźnie o tym pisze. Dr Busby (LLRC i ECRR) i Tedd Weyman (UMRC) są sceptyczni co do wszelkiego rodzaju suplementów i środków naturalnych reklamowanych teraz dosc nachalnie “przeciw radiacji”. Na skażenie wewnętrzen pyłkiem radioaktywnym nie ma rady — jak się organizm sam nie wykaraska. W czasie opadów po prostu trzeba się uszczelnić w domu, zwłaszcza niemowlaki, dzieci, ciężarne i karmiące. Nie spożywać mleka świeżego ani produktow ze świeżego mleka zebranego po opadach. Podobnie z owocami morza, wodą i warzywami, owocami skażonymi opadami (ale starsze są w porządku).

Ad 5: Jod należy uzupełniać w ilościach spożywczych, jako suplementy diety (glony, suszki z wodorostów, owoce morza, czerwone wino itp.) aż do odwołania kryzysu w Daiiczi (patrz Grypa666 i PiotrBein.wordpress.com). Cały czas wychodzą emisje atmosferyczne z basenów wypełnionych milionami prętów nuklearnych i z uszkodzonych rdzeni reaktorów. Chmura dochodzi do Polski po ok. 3 tygodniach, ale jod-131 wciąż ma 10% początkowej radioaktywności i może zaszkodzić tarczycy najbardziej podatnych.

Ad 6: Najdrobniejszy pył przechodzi przez maski, potrzeba specjalnej, niedostępnej dla śmiertelników. Zostań w domu, jeśli nie musisz się narażać. Przede wszystkim, nie wierz zapewnieniom przez prosorów jak Jaworowski & Co.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/