Basen 4 znów na scenie, c.d. nawijania

Basen 4 znów na scenie, c.d. nawijania

13.4.2011 – Wg TEPCO, temp. wody w basenie nr 4 zużytych prętów podniosła się (12.4.2011) do 90  z normalnej ok. 40 st. C, wzbudzając obawy o uszkodzeniu prętów. Wg firmy poziom wody opadł ok. 5 m, pozostając 2 m nad prętami. TEPCO pryskało 195 t wody do basenu przez 6 godzin rano 13.4.2011, co ma podnieść poziom o 1 m. Wysoką radiację 84 mili-Sv/h zmierzono ponad powierzchnią wody, która normalnie osłania promieniowanie z prętów poniżej. Frima kontynuuje dodawanie wody i analizę skażenia, by ustalić, czy jest uszkodzenie prętów. W basenie 4 był cały ładunek prętów z rdzenia reaktora 4, przechodzącego znanczne roboty inżynierskie. Od 11.3.2011, TEPCO wprowadziło pryskaniem ponad 1800 t wody do basenu 4, za pomocą wozów strażackich i specjalnych pojazdów, w obawie o wyparowanie chłodziwa i ekspozycję ratowników na radiację.

Wg prof. Kodżi Okamoto z U. Tokio, 90 st. C oznacza zachowanie funkcji chłodzenia choć część wody może już wrze, a wysoka radiacja – możliwość wycieku radioaktywnego z uszkodzonych prętów. Dla zapobieżenia dalszym uszkodzeniom, Okamoto zaleca dalsze chłodzenie przy minimalizacji przecieków wody z basenu.

W tej samej godzinie i minucie, agencja prasowa NHK donosi, że wg TEPCO większość prętów w basenie 4 nie jest chyba uszkodzona, sądząc z próbek wody pobranych 12.3.2011, ale poziom substancji radioaktywnych, w tym jodu-131, przekracza normalny dla basenów, sugerując uszkodzenie zużytych prętów w jakimś stopniu: 220 Bq jod-131, 88 Bq cez-134 i 93 Bq cez-137, wszystkie na cm sześc. wody. Wg firmy, są to substancje wytwarzane w rozszczepianu nuklearnym.

PB: Dolewanją wody do basenu 4, priorytetu w ratowaniu od 1-ej godziny kryzysu w Daiiczi, od zcasu eksplozji wodoru z basenu 4, która zniszczyla budynek 4 i mogła uszkodzić osłony reaktora. W analizie już 2 tyg. temu (Japoński prof. oględnie potwierdza wielki problem z basenem 4), inż. Arnie Gundersen potwierdził z inspekcji wideo i znajomości techniki reaktorów:

  • Basen poważnie uszkodzony, co najmniej góra prętów obnażona prawdopodobnie od momentu wybuchu wodoru w 1-ych dniach katastrofy.
  • Co najmniej początek topienia się prętów, ich pochwy najprawdopodobniej uszkodzone (stąd wytwarzanie wodoru), składniki paliwa z wewnątrz pochw ulatniają się. Są to pluton i in. niebezpieczne izotopy.
  • Lanie wody nieskuteczne, porywa wysoce radioaktywne substancje z parą.
  • Brak 10 m wody nad prętami powoduje emisje gamma w okolicy, niemal śmiertelne dla ratowników.
  • Zalecenie powiększenia strefy ewakuacji wokół siłowni.

Porównaj z bzdeczeniem przez japońskiego prof. Akira Jamaguczi wtedy na ten sam temat:

  • Parowanie z basenu maleje podczas gdy specjalny pojazd pompowy leje nań wodę schładzającą.
  • Góra budynku 4 doznała znacznego zniszczenia, a konstrukcja poniżej basenu – nie, bo jest silniejsza.
  • Trzeba przywrócić zasilanie systemów chłodzenia w prąd.
  • Co najmniej 90 t wody/dobę trzeba wlewać do basenu 4, by chłodzić ponad 1300 zużytych prętów, więcej niż w pozostałych basenach i produkujących równoważnik ciepła z reaktorów 2 i 3.
  • Trzeba utrzymywać niską temp. w basenie, by zapobiec obnażeniu i zniszczeniu prętów.

Czy kto ma wątpliwości że cytowani wyżej japońscy prosorowie to jak Jaworowski i A-zgraja w Polsce? Czy ktoś wątpi jeszcze w ciągłe ogromne emisje, tu z basenu 4, niezwykle niebezpiecznych substancji, m.in. poprzez same działania ratunkowe? Patrz także Alert 4.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/