Mieszkańcy chcą wracać do domu i gospodarstwa, a czy zeolit odkazi wodę wokół Daiiczi?

Mieszkańcy chcą wracać do domu i gospodarstwa, a czy zeolit odkazi wodę wokół Daiiczi?

15.4.2011 – TEPCO próbuje minerału zeolit w częściowym odkażaniu ścieków radioaktywnych z Daiiczi do Pacyfiku. TEPCO podaje cez-137 za przykład izotopu absorbowanego przez zeolit. Firma ma wrzucić 10 worków po 100 kg do Pacyfiku przy Daiiczi i obserwować ewentualną absorpcję. We wcześniejszcych próbach zmniejszenia emisji do morza, firma zaisntalowała podwodne przegrody stalowe  k. siłowni.

Uchodźcy z okolic Daiiczi wolą powrót do domu niż tymczasowe zapomogi z TEPCO. Ewakuowani z miasta Futaba (prefektura Fukuszima) schronili się w mieście Kazo (prefektura Saitama) na płn. od Tokio.  Dla mężczyzny (lat ok. 40), zapomoga pomogłaby opłacić naukę i zajęcia dzieci w szkole podstawowej i gimnazjum. Wg 65-latka, TEPCo powinno było dać zapomogi wcześniej, bo wszyscy ewakuowani mają trudności wyżyć.  Wg 70-latki, zapomoga pomoże w najbliższych dniach, ale w końcu niestarczy w przedłużającej się ewakuacji.

Uchodźcy z miasta Okuma (prefektura Fukuszima) schronili się w mieście Aizuwakamatsu w tejże prefekturze; 76-letni rolnik podkreśla, że TEPCO nie powinno wykorzystać wypłaty zapomogi do pozbycia się odpowiedzialności za trudności spowodowane mieszkańcom. Rolnik chce wracać do domu i trzody jak najszybciej, by sprawdzić stan swego gospodarstwa. 73-latek zaś mówi, że wolałby wrócić do domu niż brać zapomogi.

Tymczasem skażenie wody gruntowej też wzrosło. W drenażu gruntowym Daiiczi wg TEPCO – o 38 razy w ub. tygodniu. 13.4.2011 TEPCO wykryło 400 Bq jodu-131 i 53 Bq cezu-134 na cm sześc.  w przy reaktorze 1, tj. odpowiednio 6 i 38 razy więcej niż tydzień przed. W drenażu przy reaktorze 2, wykryto 610 Bq jodu-131 i 7,9 Bq cezu-134 na cm sześc.  — 17 i 8 razy więcej niż tydzień przed. Oba systemy drenażowe są polączone i może do nich wyciekać skażenie z reaktora 2. Od 16.4.2011, firma zwiększy odczyty skażenia do 3/tydz., po zaleceniu z NISA.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/