Problemy z ratowaniem Daiiczi – globalne zagrożenie rośnie?

Problemy z ratowaniem Daiiczi – globalne zagrożenie rośnie?

15.4.2011 – Podniósł się poziom wysoce skażonej wody w tunelu k. reaktora 2 w Daiiczi.  TEPCO musi znaleźć nowe miejsce na odpompowanie, bo bezpieka nuklearna kwestionuje wytrzymałośc w trzęsieniu kondensatora w turbinowni, dokąd przepompowano już część tej wody.  Duże ilości skażonej wody w podziemiach przeszkadzają w ratowaniu reaktorów przez przywrócenie systemów chłodzenia. 13.4.2011 TEPCO zakończyło pompowanie części tej wody (ok. 660 t) z tunelu reaktora 2 do kondensera w turbinowni, zniżając poziom wody w tunelu o 8 cm, lecz rano 15.4.2011 poziom powrócił do poprzedniego. Wcześniej, TEPCO wykryło wyciek wysoce radioaktywnej wody do morza z dołu k. reaktora 2. Firma przypuszcza, że zatkanie tego przecieku uwięziło wodę w tunelu. Kondensator bloku 2 jest ponad pół pełny łącznej pojemności 3 tys. t. Wg bezpieki nuklearnej Japonii, nie powinien być wypełniony z obawy o trzęsienia ziemi, więc TEPCO szuka in. sposobu składowania wysoce radioaktywnych ścieków z katastrofy. TEPCO przygotowuje się też na wypadek przerwania zewn. zasilania w prąd, podczas gdzy trzęsienia w regionie nieustają.  TEPCó zaisntalowało już tymczasowe zbiorniki i pompy, gdyby trzęsienie odcięło zaopatrzenie chłodzenia w wodę słodką ze sztucznego jeziora.

TEPCO nie może więc określić terminu rozpoczęcia ratunku samych reaktorów i potrzdbuje więcej czasu na instalację prowizorycznych zbiorników na wysoce skażoną wodę z operacji chłodzenia. Z próbek (13.4.2011) wynika, że skażenie wody z reaktorów 1 i 2 dramatycznie wzrosło przez ostatni tydzień: 400 Bq jodu-131 i 53 Bq cezu-134 na cm sześc. k. reaktora 1 (odpowiednio 6 i 38 razy więcej niż tydzień przed); 610 Bq jodu-131 i 7,9 Bq cezu-134 na cm sześc. k. reaktora 2 (17 i 8 razy więcej niż tydzień przed). Oba systemy drenażowe są połączone i może do nich wyciekać skażenie z reaktora 2.

Wypompowywanie wysoce skażonej wody dla in. bloków nawet się nie zaczęło, z braku zbiorników. Na magazynowanie jej, TEPCO planuje prowizoryczne zbiorniki oraz ogromną stalową barkę. Firma zakończyła (14.4.2011) instalację tymczasowych zbiorników na 100 t wody skażonej, a potrzeba pojemności 27 tys. t. do końca maja.

PB: Można dokrakać resztę. Co najmniej parę rdzeni reaktorów jest co najmniej stopniowo stopiononych i w trakcie reakcji łańcuchowych. W co najmniej 1 basenie zużytego paliwa zachodzi podobna reakcja. Co najmniej 4 z 6 reaktorów i basenów w Daiiczi są w jakimś stopniu uszkodzone i emitują globalnie b. niebezpieczne  substancje radioaktywne niemal w sposób ciągły. Nawet bez pogordszenia przez dalsze stopienia, sytuacja jest niezwykle poważna nie tylko dla Japończyków, o czym niezależni nadaremnie ostrzegają od początku, ale i dla globu, o czym zaczyna się mówić, mimo tuszowania i zniekształcania sytuacji w przekazach publicznych przez lobby A. Przewlekanie akcji ratowania, z jakiejkolwiek przyczyny, zwiększa ryzyko następnego trzęsienia i tsunami, które mogą zepsuć prowizoryczne roboty i akcje ratownicze już przeprowadzone.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/