LLRC: Sztuczki z jodem-131

LLRC: Sztuczki z jodem-131

16.4.2011, przekład Piotr Bein

Dziś o iziotopie jodu, ale mamy opory; władze zajęły nam nim umysły, następnie mówią, że nie jest problemem, może tylko w Japonii (co na ogół prawda), więc możemy przegapić prawdziwy problem: pluton, uran, stront, tryt, o których nie ma nawet wzmianki.  Ogrome fiasko rządowej powinności wobec obywateli. Powiedziawszy to, wpadamy w pułapkę jodową, bo wielu korespondentów pyta oń od początku katastrofy Daiiczi. Nasze wczesne zalecenia o jodzie nie zmieniły się. Skupmy się więc na obliczeniu dawki wg ECRR, z wypicia mleka lub wody z jodem-131. Wynik uspokaja USA i Europę, podobny do uspokojeń oficjalnych.

Obliczanie dawki jodu-131

Na necie są dane o jodzie-131 w Becquerel/litr (Bq/l). LLRC nie ma możliwości śledzić tego wszystkiego. Jeśli poziom izotopu jodu jest w jednostkach piko-Curie (pCi), zamień na Bq mnożąc przez 0,037, następnie przez 0,11, by obliczyć dawkę ze spożycia. Wynik w mikro-Sv to dawka.

Przykład: litr wody skażonej 0,5 Bq. Wypicie daje 0,5 x 0,11 = 0,055 mikro-Sv (z zasrtosowaniem współczynnika ECRR dla dorosłych dla jodu-131, nieco inny niż wg ICRP – ECRR 2010 s. 244). Ryzyko raka od tej dawki jest małe: podziel wynik przez 1 miliard, tzn. jeśli miliard osób wpiłoby po litrze tej wody o 0,5 Bq to 5,5 z nich dostałoby raka w ciągu do 50 lat. Pojedyncza osoba zwiększylaby ryzyko nabycia raka o 1/182,000,000. (Współczynnik ECRR 0,1 na każdy Sievert (Sv), większy od 0,05/Sv wg ICRP – ECRR 2010 s. 180).)

Uwaga: Obliczenie dotyczy jednego spożycia. Okres pół rozpadu jodu-131 wynosi 8,04 dni, tj. jeśli skażenie twej wody pitnej pochodzi w pojedynczego epizodu opadów radioaktywnych, po ok. miesiacu zostanie w wodzie 1/16 początkowego skażenia. Oczywiście, jeśli nie będzie dalszych opadów emisji z Daiiczi w twym rejonie.

CRIIRAD wrobiony?

Ostatnio wiele portali i prasa pomyliły dane dla jodu-131 z francuskiej org. pozarządowej CRIIRAD, jakoby dziecko poniżej 2 lat konsumując 50 Bg jodu-131 dostało dawkę 10 mili-Sv. To jest pewnikiem błąd, a może próba dyskredytacji niezależnej organizacji. CRIIRAD: Les enfants en bas âge (0 – 2 ans) sont les plus vulnérables : l’ingestion d’une cinquantaine de becquerels d’iode 131 suffit à délivrer à leur organisme une dose de 10 µSv. (Dzieci poniżej 2 lat są najbardziej podatne. Spożycie ok. 50 Bq jodu-131 to dawka 10 µSv.)

Tzn. 10 mikro-Sv = 1/1000 część 10 mili-Sv. Sprawdziliśmy obliczenie. Wygląda na to, że CRIIRAD zastosowało współczynniki ICRP dla dawki i ryzyka oraz współczynnik 10 dla dzieci, co jest rozsądne (dla danego spożycia, mniejsza masa ciała dziecka to większa dawka). Wg naszego obliczenie za CRIIRAD, skuteczna dawka u dziecka wynosi 11µSv. Zaś wg ECRR byłoby 27,5µSv.

Uważaj więc na bzdury na necie. Pomylenie mili z mikro może wyniknąć z konwencji w systemie miar SI, który ma literę m dla mili (1/1000), zaś grecką literę µ dla mikro  (1/1.000.000). Niektóre oprogramowania oddają litery greckie grupą czcionki Symbol i żeby uzyskać µ trzeba nacisnąć klawisz M. Wklejenie takiego tekstu do edytora, który nie rozpoznaje czcionki Symbol, konwertuje µ na m. Ten „mały” błąd wynosi 100 tys. procent.

Jeśli macie pytania, e-przysyłajcie. Nie możemy odpowidzieć na lawinę otrzymywanej poczty, ale wszystko czytamy, wpływając na treśc naszych zaleceń.

Złe i dobre nowiny dla uchodźcow z Fukuszimy

Jod-131 wpływa na tarczycę. Kilka lat temu New York Times doniósł, że lekarze stwierdzili tajemniczy wzrost przypadków raka tarczycy w stanie Nowy Jork. Wzrost spowodowała imigracja z Białorusi i Ukrainy. Służba zdrowia nie wiedziała, że należy doglądać tarczyc tych imigrantów, podczas gdy w krajach pochodzenia, ludność była pod nadzorem medycznym  i otrzymywała leczenie. W końcu problem tarczyc imigrantów nie dał się dalej ignorować. Niestety w wielu przypadkach diagnoza przyszła za późno.

Wg aologetów energii A, wzrost zachorowalności na raka tarczycy na terenach opadów z Czarnobyla to sztuczność spowodowana zwiększoną kontrolą i opieką medyczną. Przypadek Nowego Jorku wskazuje jednak odwrotnie: raka wywołała radioaktywność, a brak opieki lekarskiej zabił jej ofiary – silne ostrzeżenie dla tych, co opuścili skażoną Japonię. Mogli przywieźć ze sobą skażenie wewn. ciała. Jeśli podejrzewasz, że skaziłeś się w Japonii, powiedz swemu lekarzowi, przez długi okres chodź na regularne testy. Medycy czytający to, prosimy przesłać nam użyteczne info dla tych ofiar.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/