Ante Gotovina skazany w Hadze na 24 lata więzienia

JK: Tyle tekstu pojawiło się w polskim internecie o Ante Gotovinie przez cały proces. Wszystkim mówi się, że to Serbowie mordowali i przeprowadzali czystki. Milosevic nie dostał 24 lat więzienia – Gotovina tak. Gdyby nie Pana książka – nic bym nie wiedział.

PB: 150 zabitych cywilnych Serbów?! Myślałem, że co najmniej z 3 tys. Tylko 200 tys. wypartych Serbów z Krajiny? Myślałem, że 250 tys. A gdzie podobnie zbrodnicza Operacja Błysk (maj 1955) przed Burzą (lipiec 1995)? Więcej o zbrodniach bałkanskich, za podjudzeniem przez komoleks jot — patrz książka NATO na Bałkanach.

Dragan Rakić (Serb w Brukseli): Reakcje Chorwatów, w tym rządu, były więcej niż gwałtowne w zw. z ogłoszeniem wyroku w Hadze na generałów chorwackich, zaangażowanych w czystki etniczne i zbrodnie na Serbach w Krajinie, a uważanych za bohaterów wojny wyzwoleńczej. Rząd próbuje malować te czystki ok. 200 tys. cywili serbskich jako wyzwolenie terytoriów okupowanych  przez napływowych z Serbii. Znów bezwzględna propaganda próbuje uzasadnić nieuzasadnialne. Ziemie Krajiny są  autonomiczne od kongresu w Berlinie (1878).

„Kandydat” do UE, Chorwacja paliła flagi Unii podczas demonstracji przeciw wyrokowi w Hadze. Zmarły prez. Franjo Tudźman wciąż jest Ojcem Narodu, a jego skazani generałowie bohaterami wojny o wyzwolenie Ojczyzny, bez wzgl. na liczbę ofiar, może wg zasady Madeleine Albrightowej, że to szkody uboczne. Członkowe rządu Chorwacji, prezydent, premier i in. byli wczoraj w największym na Bałkanach obozie koncentracyjnym Jasenowac, gdzie eksterminowano ok. 700 tys. Serbów, Żydów i Romów. Choć wzięli winę za niektóre z tych zbrodni, znowu unikali wzięcia odpowiedzialności za te zbrodnie, obwiniając b. reżim nazistowski i zmniejszając liczbę ofiar, przyjmując liczbę ustanowioną przez Tudźmana, którego Haga oskarżyła o wszczęcie czystek etnicznych i aktów zbrodni. Chyba celowo pomijają prawidłowe dane z ośrodka Simona Wiesenthala.

Media chorwackie ogłosiły dziś, że chorwacki kard. F. Bozanić zaapelował do rządu Chowacji, by zrobił wszystko dla uwolnienia skazanych generałów. Czy tak kościół ma traktować zbrodniarzy? Czy nie tak podczas II w. ś. Ten sam kościół chorwacki popierał ludobójstwo na Żydach i Serbach? Czy Watykan zatwierdziłby jednostronną akcję, jak Bozanicia?  Na koniec, czy Europa byłaby aż tak hipokrytyczna, by przyjąć taką sytuację wewn. swej unii?

Ante Gotovina skazany w Hadze na 24 lata więzienia

Na 24 lata więzienia skazał haski Trybunał ds. Zbrodni Wojennych w dawnej Jugosławii byłego chorwackiego generała Ante Gotovinę.

Gotovina był oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w trakcie operacji militarnych prowadzanych w roku 1995 przez siły chorwackie. Między innymi w następstwie operacji “Burza”, którą dowodził Gotovina, 150 (??? – przyp. JK) Serbów zostało zabitych, a ok. 200 tys. wypędzonych.

Jednocześnie trybunał skazał na 18 lat więzienia generała Mladena Markacza, który również był oskarżony o zbrodnie wojenne. Sędziowie Trybunału uniewinnili trzeciego z oskarżonych – byłego chorwackiego generała Ivana Czermaka. Podobnie jak dwaj pozostali był oskarżony o zbrodnie wojenne.

Chorwatom szczególnie zależało na uniewinnieniu gen. Gotoviny. W Chorwacji jest on czczony i uznawany za jednego z największych bohaterów wojny z Serbią. Jego największym osiągnięciem była operacja “Oluja”, czyli burza. Miała na celu odbicie z rąk serbskich separatystów republiki Krajiny i sprawienie, aby w czasie trwających już rokowań pokojowych dostała się Chorwacji. Podczas operacji doszło jednak do wymordowania 150 serbskich cywilów; a ok. 200 tys. uciekło ze swoich domów.

Wczoraj w kościołach na terenie całej Chorwacji odbyły się nabożeństwa błagalne w intencji uniewinnienia gen. Gotoviny. Na ulicach niektórych chorwackich miast rozstawiono też telebimy, na których ludzie śledzili relację z ogłoszenia wyroku. Gdy sędzia w Hadze odczytał werdykt skazujący Gotovinę na prawie ćwierć wieku więzienia wielu Chorwatów nie ukrywało łez, inni krzyczeli “hańba” i “zdrada”.

Skarżeni o “wspólną działalność kryminalną”, mającą na celu wygnanie Serbów z Krajiny – zabójstwa oraz niehumanitarne i okrutne działania wobec serbskich cywilów latem i jesienią 1995 roku: prześladowania na tle rasowym i politycznym, grabieże mienia prywatnego i publicznego.

Gen. Gotovina kierował w 1995 roku operacją “Burza”; podczas niej Chorwacja odzyskała terytoria, na których serbscy separatyści proklamowali samozwańczą “Republikę Serbskiej Krajiny”.

W trakcie tej operacji zamordowano na rozkaz generała 150 cywilnych Serbów i przymusowo wysiedlono 200 tys. Dla znacznej części Chorwatów Ante Gotovina jest jednak bohaterem walk o niepodległość kraju.

W wydanym w piątek wyroku haski trybunał za wydarzenia w 1995 roku obciążył również ówczesnego chorwackiego prezydenta Franjo Tudjmana, zmarłego w 1999 roku. Tudjman kierował “wspólnym przestępczym przedsięwzięciem” w celu ponownego zaludnienia Krajiny Chorwatami po wypędzeniu stamtąd Serbów – wskazał sędzia.

Według aktu oskarżenia, po złamaniu wojskowego oporu Serbów armia chorwacka i chorwaccy cywile zastosowali taktykę spalonej ziemi, dokonując czystek etnicznych i systematycznie niszcząc cywilne mienie. “Żołnierze otwierali ogień do grup cywilów, którzy ginęli od kul, uciekając z własnych domów” – napisano w oskarżeniu.

W lipcu 2010 roku prokurator zażądał dla Gotoviny 27 lat więzienia, dla Markacza – 23 lat, dla Czermaka – 17 lat więzienia.

Gotovina ukrywał się od 2001 roku. Aresztowano go w grudniu 2005 r. na Wyspach Kanaryjskich. Czermak, były minister obrony w chorwackim rządzie, i Markacz, były dowódca sił specjalnych chorwackiej policji, stawili się dobrowolnie przed trybunałem w marcu 2004 r. Żaden z nich nie przyznawał się do winy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9440889,Ante_Gotovina_skazany_w_Hadze_na_24_lata_wiezienia.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,3909526.html

http://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,6203,gotovina-skazany-w-hadze-na-24-lata-wiezienia.html

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/