Daiiczi: Aktualizacja 24.4.2011 15:00

Daiiczi: Aktualizacja 24.4.2011 15:00

Japoński rząd i Tepco twierdzą, że reaktory są ‘stabilne’, a poziom emisji promieniowania obniżył się. W udzielonym wczoraj wywiadzie, tę ‘stabilizację’ wyjaśnił profesor Micziu Kaku, jeden z najbardziej uznanych fizyków świata, który fizykę atomową studiował u współtwórcy bomby atomowej, Edwarda Tellera: […] Do tej pory wyemitowanych zostało około 50000 bilionów bekereli promieniowania. […] Plasuje to katastrofę w samym środku poziomu 7. Oczywiście, na chwilę obecną mniej niż w przypadku Czarnobyla. Jednakże promieniowanie nadal wydostaje się z reaktorów. Sytuacja wcale nie jest ustabilizowana […] najmniejsze zaburzenie – wstrząs wtórny, pękniecie rury, ewakuacja ekipy – może zainicjować pełne stopienie trzech reaktorów – co wykroczyłoby daleko poza to, czego byliśmy świadkami w Czarnobylu. […] wisimy nad przepaścią – uczepieni  stromego klifu paznokciami. W miarę upływu czasu każdy paznokieć zaczyna pękać. TEPCO przypomina małego holenderskiego chłopczyka – budowniczego tamy. Nagle pojawiają się w niej pęknięcia. Wkłada palec tu i tam. Pojawiają się nowe przecieki i zaczyna brakować palców. Radzę, aby zostali całkowicie pozbawieni funkcji kierowniczej i pełnili rolę konsultantów. Dowodzenie powinien przejąć międzynarodowy zespół najlepszych fizyków i inżynierów.

Wirus stuxnet, który zniszczył elektrownię atomową w Fukuszimie i rozprzestrzenił się na wiele innych elektrowni, nadal sieje spustoszenie. Infekuje kolejne elektrownie w Europie. Z przecieków wiadomo, iż planowane jest doświadczalne wyłączenie wielu reaktorów atomowych w Europie. Będą to stress testy. […] Co to może oznaczać?:

  • wirus stuxnet wymknął się spod kontroli i być może zaczął mutować (wbudowany algorytm ewolucyjny); całkiem możliwe jest, że stracili nad nim kontrole nawet jego twórcy;
  • możliwe jest, że władze zainfekowanych wirusem elektrowni szykują się na najgorsze, w tym na powtórkę z Fukuszimy;
  • po co stress testy akurat teraz, w dobie powszechnego buntu przeciwko energetyce atomowej i w dobie drugiego Czarnobyla?

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/