Co tam panie ze strontem z Daiiczi?

Co tam panie ze strontem z Daiiczi?

Piotr Bein 1.5.2011

Atomo-idioci i ich mocodawcy z lobby A (wydziału kompleksu jot moim zdaniem) liczą na ‘rozejście się skażenia z Japonii po kościach’. Właśnie CBC podało, że dotychczas stosowana terapia tarczycy izotopem  jodu była szkodliwa… Parę miesięcy temu nasza ukraińska przyjaciel zmarła w Vancouverze na raka kości (stront-90?), przyjechawszy do Kanady po lepsze życie po Czarnobylu. Chodziła na terapię uszkodzonej tarczycy… Dosłownie Daiiczi rozchodzi się po kościach – poprzez radioaktywny stront. Dyskusja pod artykułem Jeffa McMahona z 25.4.2011 odgrzebała utajnioną kwestię emisji strontu i plutonu. Dyskusja pokazuje, jak:

  • nie-naukowcy mogą badać kwestie istotne dla ochrony zdrowia, zakłamane przez system,
  • kulturalnie dyskutować, pozostać skromnym, umieć przyznać się do niewiedzy, pomyłki i przeprosić.

Liberationangel: […] Czemu nie ma doniesień o stroncie-90 z Daiiczi? Czy dotarł do USA i czy ktoś mierzy poziomy? Inicjatywa Radiation and Public Health Project testuje zęby dzieci mieszkających k. obiektów jądrowych: WSZYSTKIE badane zęby  mają znaczny poziom wysoce rakotwórczego i mutagennego strontu-90. MIMO to, agencja ochrony środowiska USA (EPA) nie ma PRAKTYCZNIE nic o stroncie w bazie danych RadNet, a BRAWM na U. Berkeley w Kalifornii nie bada obecności strontu i ŻADNE media nie wspomną o nim! Czy stront z Daiiczi jest w atmosferze wokół globu i spadł na USA […] jest tu w mleku, szpinaku, grzybkach, wodzie, powietrzu itd? […] Izotopy wszędzie bio-akumulują się w naszych organizmach, więc im więcej info mamy, tym lepiej możemy się chronić. Dzięki dla magazynu FORBES za pozwolenie na ten blog i krytycznie ważne info dla publiki, podczas gdy większość mendiów NIEZDAŁA zupełnie egzaminu w analizach, info i myśleniu, podobnym jak Jeffa.

Jeff McMahon: Dzięki za życzliwość, Liberationangel. Uważam się za dość głównonurtowego, tylko że znajduję info przeoczone przez innych. Myślę, że wszyscy robią dobrą robotę. Przypuszczam że nie bada się obecności strontu-90, bo jako ciężki spada w pobliżu Daiiczi, a nie po drugiej stronie oceanu. Ale to tylko przypuszczenie, poszukam więcej o tym. [Przynajmniej sprawdzi bujdę lobby A, w odróżnieniu od tych atomo-idiotów – PB.] Stront-90 dodałby do zliczeń beta.

Liberationangel: […] Kwestia strontu jest ważna, mam nadzieję, że z innymi (Mothra, etc) zajmiecie się nią, bo „spadania” przed dotarciem do Ameryki nie da się ustalić bez testowania tutaj. To także znaczy, że stront jest w wodach wokół Daiiczi i Pacyfiku, a słyszałem ledwie parę sporadycznych doniesień o wykryciu go w Daiiczi. Dzięki też za linki, przejrzę. Przyklaskuję twym wysiłkom i naprawdę myślę, że jesteś za skromny. Dajesz ważne info daleko poza tym, co w mendiach o Daiiczi.

Jeff McMahon: Stront-90 podróżuje globalnie  w atmosferze, ale nie jest tak lotny jak jod-131. Okrążył glob po Czarbobylu. […] DOE latało nad Daiiczi i robiło pomiary. Nie widzieli opadów radioaktywnych od 19.3.2011,  najnowsze dane od nich.

Mothra: Jeff jesteś moim bohaterem nowego dziennikarstwa. Twe wysiłki są bezcenne i rzadkie, mimo twej skromności. Dane DOE zero radiacji wydają się przeczyć podwyższonym poziomom jodu-131 i -132 oraz cezu-134 i 137 w powietrzu i deszczu w danych U. Berkeley i danych EPA za 14-22.4.2011.

Liberationangel: Mothra, sprawdź czy nie chodzi o deszcz w danych dla powietrza w Berkeley […] Zgadzam się, że dane DOE są błędne. […] Przegapiłaś ujemny wykładnik 10, np. dla cezu-134   9,6E-09 Bq, czyli 0,00000000096 Bq/l a nie 9,6.

Mothra: […] Przepraszam, zinterpretowałam nieprawidłowo 9,6E-09 Bq/l. […] Cez-134 i jod-132 były podwyższone (najwyższe były 21-22.3.2011), a potem zdecydowano testować rzadziej, co 48-72 godz. […] Wiemy, że będzie ciągła ekspozycja na małe dawki poprzez wielorakie drogi skażenia. Izotopy akumulują się w organizmie. Kiedy krótkotrwały jod szczytuje w deszczu w   Idaho, to jest doniosłe dla wymywania i ostrzeżenia dla przygotowań na dłużej. To sygnalizuje też charakter emisji z Daiiczi, ale raporty wychodzą z opóźnieniem, choć na początku oceny wydarzenia radiologicznego. Mówienie o spadaniu czy wyrównaniu się poziomu radiacji nie ma sensu. Dla porównania są dane akumulacji w USA po Czarnobylu w 1986.

Liberationangel: Mothra, BRAWM nie bada rzadziej, tylko przy małym skażeniu powietrza potrzebują więcej czasu (48-72 godz.) na wykrycie. Wciąż testują żywność, glebę itd. (miejmy nadzieję, także ryby i jaja) i obiecują wyniki wkrótce. Z raportów CTBTO można spodziewać się WZROSTU cezu-137 przez bioakumulację w mleku, warzywach, glebie itd. podczas gdy jod stopniow maleje z cezem-134. Martwi mnie stront, podobny w półtrwaniu do cezu-137 (ok. 30 lat), analogiczny z wapniem i przyswajany przez kości, zęby (w płodzie). Stront napromieniowuje krew, szpik i in. organy przez całe nasze życie i potem w grobie przez setki lat (albo idzie do atmosfery podczas kremacji). […]

Liberationangel: To g…o zostanie dla przyszłych pokoleń i będzie przynosić skutki (geneticzne, DNA, choroby, skażenie, walka polityczna, konflikt społeczny itd.), więc trzeba dobrze jeść, oddychać nie za głęboko i napierać na przyszłość wolną od atomu jak najszybciej.

Mothra: Stront jest już w USA i w mleku. Starałam się jak mogłam odpowiedzieć na twe pytania, pomimo własnych ograniczeń i niepełnych danych. Dziękuję za wskazanie publice. To niełatwa droga, ale ważna. Obecnie zagrzebałam się po uszy i oczy mnie bolą od studiowania literatury nt. małych dawek ekstrapolowanych dla dużych populacji […] Jeśli nie potrafię odpowiedzieć zadowalająco, po prostu zignoruj, albo daj swój punkt widzenia z tego, co przerobiłeś. […]

Liberationangel: International Journal of Health Services, March 2006:

A SHORT LATENCY BETWEEN RADIATION EXPOSURE FROM NUCLEAR PLANTS AND CANCER IN YOUNG CHILDREN, Joseph J. Mangano, MPH, MBA

[tłumaczenie osobno – PB]

Mothra: EPA wykryło stront (pluton i cez) już 18.3.2011 […kopia danych nieujawnionych publicznie]. Chris Busby z ECRR potwierdził spodziewane nadejścia tych izotopów z ciągłych emisji Daiiczi. […] Podobnie Helen Caldecott z lekarze Społecznie Odpowiedzialni (PSR). Grupa na U. Berkeley jeszcze nie zrozumiała tego, ale wykryła podniesiony poziom jodu-131 i cezu-134 w powietrzu 14.4.2011, w czasie deszczów. Piszę to, by nakierować na obserwacje takich fluktuacji i ciągłych opadów. Ścieżka dystrybucji na Pacyfiku wyniesie 200 dni dla dużych migrujących gatunków jak tuńczyk i ok. roku dla szmelcu z tsunami, fitoplanktonu, mniejszych gatunków i cyrkulacji wód. […]

Liberationangel: Dzięki, Mothra. […] Czy są dane dla promieniowania tła PRZED Daiiczi, dla porównania, czy stront jest stamtąd? Dzięki za twe wysiłki. Śledzę forum na U.  Berkeley […] Próbuję wydobyć, dlaczego nie testują ani nie raportują strontu-90, który wg mnie należy do najbardziej podstępnych zabijaków, bo zbiera się w kościach i wpływa na szpik i krew w całym ciele. Przykro mi pisać, że jedno z przyjaciół mych dzieci-małolatów dostał diagnozę raka kości (rósł k. siłowni A).

Mothra: Bardzo mi przykro to słyszeć. […] Nie wiem o tle, ale EPA testowało przed emisjami Daiiczi, które wykryło 18.3.2011 jako śladowe. To nie 1-szy przypadek rozbieżności u EPA między danymi publicznymi a prywatnymi, a EPA powinno być przejrzyste.

Jeff MacMahon: EPA testowało stront-90 w Anaheim i Riverside 11.3.2011 i 18.3.2011, raportując jako niewykrywalny. Czemu tylko wtedy i tylko tam?

Mothra, pokazujesz dane jak w formacie EPA, ale potrzeba ich źródła. […] Liberationangel, czy widziałeś ripostę Marka z BRAWN o stroncie-90? Ciśnienie pary dla uranu, plutonu i strontu jest rzędy wielkości mniejsze niż dla jodu, cezu i telluru, tzn. te 1-sze byłyby emitowane w znacznie mniejszych ilościach niż śladowe ilości pozostałych izotopów, które obserwujemy.

Liberationangel: Jeśli początkowe wybuchy poszły milę [1,6 km] do góry, jakaś część pyłów strontu mogła wejśc do atmosfery i roznosi się. Pary wody skropliłyby się miejscowo i do Pacyfiku, ale testy są jedyną pewną metodą, potrzeba też danych o tle przed Daiiczi. Wczesne 3 testy EPA w 2 miastach wykazały nic lub niewykrywalne (jaką aparaturą?), co mogłoby posłużyć jako paoziom tła […]

Liberationangel: Jeff, odczyty Pc/g dla mleka wyglądają na dość wysokie, podobno nie wykryli strontu-90. Ale czy szukali go, bo język jest dwuznaczny. […]

Jeff McMahon: Liberationangel, dzięki za zwrócenie uwagi na raport. Każdy stan w USA robi niezależne pomiary, więc jest wiele źródeł info. Najciekawsze w raporcie: Zgrubna analiza beta w filtrach pyłów z powietrza  obecnie wskazuje 10 razy większy poziom niż tło: 0,1 do 0,3 pCi/m3 w porównaniu z tłem 0,01- 0,03 pCi/m3. Poziomy te są poniżej poziomu interwencji RPS, 0,5 pCi/m3 i prawnego limitu 1,0 pCi/m3. Poziomu interwencji to taki, powyżej którego wymaga się dalszych analizm by ustalić wszystkie źródła obecne w próbce. Poziom ten ustala się na podst. zdolności wykrywania instrumentów i poziomu promieniowania tła.

Liberationangel: […] Samo naturalne promieniowanie tła powoduje mutacje genetyczne i ewolucyjne, a co zrobi poziom 10 razy większy?  Akumulacja ciągłych emisji powinna była wszcząć poziom interwencji (cokolwiek to znaczy). To niepokoi, bo  występuje na wybrzeżu wsch. USA i to ostatnio. W tempie mierzonym, akumulacja doścignie poziom dopuszczalny w ok. 1-3 dni, a poziom interwencji w 5-15 dni (ALE oczywiście nie patrzą na akumulację, tylko na szczyty).

Mothra: Dane są na portalu EPA poprzez instrukcje dla uczonych i badaczy, kiedy ostatni raz patrzyłam.

Jeff McMahon: […]  Patrz też 4 ostatnie akapity nowego wpisu.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/