Co zrobić z siłowniami A, skażeniem Japonii i emisjami w Daiiczi?

Co zrobić z siłowniami A,  skażeniem Japonii i emisjami w Daiiczi?

12.5.2011 – Wg TEPCO, reaktor 1 ma dziurę, przez co drastycznie spadł poziom wody chłodzącej do 1 m poniżej spodu prętów, pomimo pompowania 150 t wody/dobę. Temp. nadnie reaktora wynosi 100-120 st. C, co świadczyłoby o tym, że pręty paliwowe wysunęły się w dół i chłodzą się w wodzie na dole. Wg NISA, jeśli dane z raekatora są dokładne, to część prętów stopila się i legła na dnie reaktora.

TEPCO wykryło wyciek radioaktywnej wody do dołu połączonego z tunelem, przy wlocie wody morskiej do reaktora 3. Był przeciek do morza, ale zatkano go. Wg TEPCO, cez-134 w próbce wody z dołu (37 tys. Bq na cm sześć.) przekroczył bezpieczną normę 620 tys. razy. Na powierzchni wody w dole zmierzono 1,5 mili-Sv/godz. Byź może, skażona woda z turbinowni 3 przedostała się do tunelu i dołu, bo jej poziom spadł tam od 10.5.2011. TEPCO potwierdziło (2.4.2011) wyciek wysoce radioaktywnej wody do morza przez pęknięcie w dole na zewn. reaktora 2. Przeciek zatkano 4 dni później.

11.5.2011 – Wg rządu, zakopanie skażonej gleby rozwiązuje problem radiacji dla szkół. Po eksperymencie w szkole w mieście Fukuszima, ministerstwo edukacji i nauk twierdzi, że zakopanie wierzchniej warstwy gleby na głęb. 50 cm zmniejsza radiację o 90%. Szkoły prefektury Fukuszima ograniczyły zajęcia po katastrofie Daiiczi, a obecnie za wyjątkiem 1 szkoły, poziom radiacji jest bezpieczny. Szkoły w miastach Korijama i Date usunęły wierzch gruntu na placach i boiskach jako środek ostrożności, ale nie dostały pozwolenia na transport, bo rząd nie ma zaleceń na ten temat.

PB: Dwie bzdury: 1. Zagrzebanie skażonej gleby stanowić będzie zagrożenie w przypadku wykopów w przyszłości. 2. Wzorem lobby A, rząd ignoruje problem dawki wewn. od pyłu w organizmie. Jeśli substancje radioaktywne są w glebie, są też w powietrzu i oddychanie na zewnątrz pobiera duże dawki pyłów.

32 (60%) z 54 reaktorów Japonii są obecnie zamknięte po 11 III i wskutek regularnych inspekcji, co może mieć poważne skutki na zasilanie w energię w okresie letnim (klimatyzacja). Siłownia plutonowo-uranowa Hamaoka zostanie zawieszona w następny weekend, po interwencji rządu z powodu niespełniania norm trzęsienia ziemi. Decyzje firm energetycznych i władz lokalnych ws. włączenia siłowni A będą miały znaczny wpływ na podaż prądu w lecie.

TEPCO ponownie przeprosiło uchodźców A, 2 miesiące po rozpoczęciu katastrofy Daiiczi.  17.4.2011, TEPCO ogłosiło plan przywrócenia chłodzenia reaktorów, ale wciąż nie działa on. Ratownicy weszli do budynku 1 w przygotowaniu do pompowania wody chłodzącej, ale wobec wysokiej radiacji, trzeba znów zmieniać plan, a w pozostałych budynkach reaktorów nie zrealizowano żadnych punktów planu.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/