Podręcznik wątpliwej wartości: zawiera termin polski obóz koncentracyjny
Przegląd książki Voices of the Holocaust (Perfection Learning 1999), recenzent: Jan Peczkis (przekład Piotr Bein)
Przegląd zrobiłem jako zawodowy nauczyciel. Książkę stosuje publiczny system szkół podst. i dlatego pownna ona wyróżniać się najwyższym stansardem faktyczności i obiektywności. Jest więc niefortunne, że autor stosuje wyrażenie polskie obozy koncentracyjne (s. 65). Obozy te zbudowali Niemcy hitlerowscy w okupowanej przez siebie Polsce. Polacy nic z nimi ni emieli do czynienia – byli jedynie więźniami. Nauczyciele używający tę książkę powinni to podkreślać.
Zaprezentowano szereg tematów, często w niespójny sposób: Niemcy Hitlera orzed II w.ś., Noc Kryształowa, duńskie ratowanie Żydów, Ruch Białej Róży w Niemczech, powstanie w Getcie Warszawskim etc. Jden rozdział poświęcono niemieckim skinheadom. Jedyną dewiacją książki z judeocentrycznego tematu jest konflikt w Bośni l. 1990-ych.
Wiele zajęć polecanych uczniom w książce ma na celu identyfikację i eliminację uprzedzeń. Ale historia przeszłych prześladowań Żydów stwarza fałszywe wrażenie zbioru obrazków z historii, sugerujących, że tylko Żydzi doświadczyli uprzedzeń w przeszłości i były one w jakiś sposób specjalne. Poza tym układ obrazków z historii stwarza wrażenie, że przeszłe wydarzenia w stosunku do Żydów w jakiś sposób kumulowały się.
Nauczyciel rozważający użycie tego podręcznika powinien rozpatrzyć, że poza 5-6 mln Żydów, 100 mln do 200 mln ludzi zginęło na całym świecie tylko w XX w. – wskutek ludobójstwa i mordowania sankcjonowanego przez rządy. Książka jak niniejsza, z wąskim judeocentrycznym tematem, nie może nawet przemówić za miliony nie-Żydow, którzy zginęli od ludobójstwa i dlatego nie nadje się do nauczania.