Opadły płatki róż w Gruzji Saakaszwiliego

Opadły płatki róż w Gruzji Saakaszwiliego

Stephen Lendman 25.5.2011, przekład-skrót Piotr Bein

Od 21.5.2011 Gruzją wstrząsają demonstracje o wczesne wybory i koniec korupcji oraz terroru państwa, zorganizowane przez koalicję opozycji, koontynuacja ruchu z września 2007. Różana rewolucja gruzińska (2003), wyniosła totalitarną kukłę USA z powiązaniami w pańśtwach NATO i Izraelu, Saakaszwilego, na miejsce Szewardnadzego, kiedy ten podpadł układając się z Rosją ws. energii, rurociągów i prywatyzacji. [Żydomasońskie instytucje]  dept stanu i razwiedka USA, Narodowy Fundusz dla Demokracji (NED), George Soros oraz Freedom House uziemiły Szewerdnadzego w wyborach (2.11.2003), nazywając je nieuczciwymi poprzez zachodnich obserwatorów. Saakaszwili twierdził, że wygrał, zwołał opozycję do nieposłuszeństwa. [Taktyka jak w ostatnich wyborach na Białororusi – PB]. 22.11.2003 zwolennicy Saakaszwiliego przejęli budynek parlamentu, przerwali przemowę Szewardnadzego i zmusili go do ucieczki. Saakaszwili ogłosił stan wyjątkowy, zmobilizował wojsko i przekonał Szewrardnadze do rezygnacji.

Sąd najwyższy unieważnił poprzednie wybory i 4.1.2004 wybrano Saakaswiliego na prezydenta. Wybory do parlamentu 28.3.2004 też odznaczyły się zagrywakami poniżej pasa przez zwolenników Saakaszwiliego, po czym nastąpiły reformy neoliberalne, w tym prywatyzacja, okrojenie służb publicznych oraz wprowadzenie regresywnego sytemu podatkowego na korzyść biznesów i korupcji, by wydoić system. Terror umocnił władzę, przekształcając Gruzję w państwo policyjne. Polityczna i popularna opozycja malała poprzez tajemnicze zgony, masowe areszty, uwięzianie, tortury, zamknięcie opozycyjnej stacji TV i zawieszenie swobód obywatelskich.

Płatki zaczęły opadać, kiedy reżim Saakaszwilego wpisał się w imperialne plany USA. Gruzja ma znaczenie strategiczne dla anglo-amerykańskiego rurociągu BTC, z Baku do portu Cejhan w Turcji. Gruzja dołączyła do koalicji w Iraku i Afganistanie, a na Kaukazie posłużyła za siłę przeciw Rosji w ataku na separartystyczną prowincję Płd. Osetia (sierpień 2008). Rosja zareagowała miltarnie i wygrała, pozostając także w Abhazji, drugiej niezależnej prowincji Gruzji. Oba konflikty zagrażały konfrontacją Wschód-Zachód, gdyby Gruzja i Ukraina wstąpiły do NATO, przybliżając pakt i tarczę USA pod granice Rosji.

Protesty antyrządowe

21.5.2011 ponad 10 tys. Gruzinów wyszło na ulice Tbilisi, żądając rezygnacji Saakaszwiliego, którego kadencja kończy się w 2013 r. New York Times (22.5.2011): Policja starła się z protestującymi przeciw rządowi, w pewnym momencie strzelając do setek demonstrantów gazem łzawiącym i pociskami gumowymi… Russia Today pisało (23.5.2011), że tysiące demonstrantów wypełniły ulice Tbilisi 3-ci dzień z kolei i zacytowało liderkę opozycji,   Burdżanadze: Rewolucja już jest w toku i nie przez nas – rząd rozpoczął ją , gdy zaczął terroryzować ludzi, gdy aresztował setki zupełnie niewinnych, gdy b. poważnie bił wiele osób, gdy skonfiskował własność obywateli i […] 4 razy rozpędził pokojowe manifestacje. Wg politycznej analityk, Iriny Kobrinskiej, demonstracje mogą odnieść sukces: Właściwie [Saakaszwili] nie jest osobą polityczną, która łatwo ustąpi. […] Tym razem skala protestów może pójść daleko i szeroko. [Jeśli] opozycja skonsoliduje się wystarczająco, może on być zmuszony do odejścia.

Burdżanadze w Russia Today (24.5.2011): Walczymy o demokrację, lepszą przyszłość dla wszystkich Gruzinów [… ] Nie chcemy żyć w kraju neo-bolszewickim. Wiem, że rząd użyje każdej siły […] by utrzymać się. [Mamy doniesienia], że nasi zwolennicy zostali porwani lub aresztowani. Nieustraszona, Burdżanadze zapewniła: osiągniemy nasz cel, rezygnację prezydenta oraz wolne demokratyczne wybory. Miliony Gruzinów wierzą, że ma rację.

PB: Taki system i kukłę żydomasonerii popierał śp. Lech Kaczyński, lokaj kompleksu jot.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/