Roy Tov: Pax Iraniana / Czy USA może zaatakować Iran?

Pax Iraniana

………………
Polish / Po polsku

USA nie może zaatakować Iranu?

Roy Tov 30.1.2012, przekład-skrót Piotr Bein
Pisałem już, że Izrael nie byłby w stanie przeprowadzić konwencjonalnego ataku na Iran. Typowa wojna USA zaczyna się od zniszczenia większości broni wroga, raczej nie atakiem atomowym w przypadku Iranu, bo cały świat zwróciłby się przeciw Ameryce, a Izraelowi groziłoby odwetowe wymazanie z mapy świata.
Rozważmy więc wielkiej skali inwazję lądową USA w Iranie. USA okrążyło już Iran: Irak. Afganistan, Pakistan… W Bahrainie stacjonuje 5-ta Flota USA (15 tys. chłopa). Pokrywa Zatokę Perską, M. Czerwone, M. Arabskie i wsch. wybrzeże Afryki po Kenię. Dowiozłaby siły lądowe do Iranu; drugorzędne szlaki przez Irak i Afganistan byłyby mniej skuteczne i mogłyby widzieć rzeź sił USA, jak niegdyś radzieckich z rąk afgańskich wojowników.
Iran ostrzegł już, że w razie ataku zablokuje Cieśn. Hormuz, powodując dramatyczny wzrost cen paliw. Iran ma też drugą broń. Wiemy, że Iran obezwładnił laserem satelitę szpiegowskiego USA, a przedtem drona, którego sprowadził w nienaruszonym stanie na ziemię. Być może Iran ma do tego technikę chińską. Skoro Iran jest w stanie oślepić satelitę-szpiega, to może też trafić w satelity telekomunikacji wojskowej. Koordynacja ataku USA na Iran byłaby wtedy niemożliwa. Pozostałaby inwazja lądowa, ale takie siły USA polikwidowało lata temu. Ameryka może być ofiarą własnego militarnego postępu technicznego i polegania na wrażliwych technikach.
Wchodzimy w wiek Pax Iraniana? Zmora USA może zacząć się zanim pierwszy żołnierz stanie na irańskiej ziemi. Z techniką unieszkodliwiania telekomunikacji, bez której 5-ta Flota USA jest masą złomu, Iran miałby zupełne panowanie nad Cieśn.  Hormuz bez jednego strzału. Jeśli tak, to USA już przegrało tę wojnę. Podobnie było w izraelskim ataku (8.6.1967) na USS Liberty, w którym Izrael zagłuszył wszystkie 5 kanałów radiowych do wyjątkowych sytuacji i 6-ta Flota USA nie mogła przybyć na ratunek. Niedawne obezwładnienie drona przez Iran pokazuje, że Iran ma znacznie lepszą technikę, zdolną „zatopić” 5-tą Flotę. Instalacje tej techniki na wybrzeżu Iranu byłyby niedrogie i skuteczne, a przy szczypcie humoru, prąd dostarczałaby siłownia atomowa Buszehr. Flota amerykańska polega na sygnałach elektromagnetycznych, więc jest wrażliwa na zagłuszanie i blokowanie telekomunikacji. Przerwanie telekomunikacji między okrętami i z dowództwem „zniszczyłoby” flotę, bez potrzeby radarów, systemów namierzania celu, czy koordynacji sił; może nawet unieszkodliwiony zostałby system rozpoznawania własnych samolotów. USA niechcący zablokowałoby Hormuz.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/