Proces ws. fałszywej tożsamości Grüner vs. Elie Wiesel

Proces ws. fałszywej tożsamości Grüner vs. Elie Wiesel wyznaczony na 24.1.2012 r. w Budapeszcie

Carolyn Yeager 18.11.2011, tłumaczenie Ola Gordon
Myklos Grüner w końcu zwycięży w sądzie!       
Rozmawiałam przez telefon z Grünerem w Szwecji we wrześniu 2010 roku, kiedy zapewnił mnie, że zakwestionuje tożsamość Wiesela w sądzie w Budapeszcie w styczniu tego roku. Wiemy, jak sąd może odraczać daty, a nawet anulować, ale Grüner okazał się być wytrwałym człowiekiem, i choć pod koniec tego roku, obecnie wydaje się, że rzeczywiście przedstawi swoje zeznania w sądzie. Ale oskarżonym nie będzie dobrze chroniony sam Elie Wiesel, lecz węgierski rabin Slomó Köves, który zaprosił Wiesela do Węgier w 2009 r. “wiedząc, że (on) nie jest oryginalnym ocalonym z holokaustu”, ale “ukradł tożsamość współwięźnia” wg Grünera.

*  *  *

Ocalony twierdzi: “noblista Wiesel skłamał o holokaustycznej przeszłości”

Stefan J Bos 24.11.2011, tłumaczenie Ola Gordon, po grafikę kliknij na oryginał
[Foto: Elie Wiesel “kłamie” o holokaustycznej przeszłości, twierdzi ocalony, ale autor mówi, że nadal nosi blizny po obozowym życiu]
Budapeszt (BosNewsLife) — Ocalony z nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Nikolaus (Miklos) Grüner twierdzi, że laureat pokojowej Nagrody Nobla, nagradzany pisarz i działacz w dziedzinie praw człowieka, Elie Wiesel, kłamie o swej holokaustycznej przeszłości. Po kilkudziesięciu latach badań, Grüner będzie miał pierwszą okazję przedstawić sprawę, przed budapeszteńskim sądem. 83-letni ocalony pozwał węgierskiego rabina, Slomó Köves, za zaproszenie Wiesela do Węgier w 2009 r., pomimo, że “wiedział, że ten człowiek nie jest prawdziwym ocalonym z holokaustu”, ale “ukradł tożsamość współwięźnia’. Grüner jest również zły dlatego, że rabin oskarżył go o “fałszowanie historii”.
Köves porównał Grünera do amerykańskiego naukowca, Normana Finkelsteina, autora Przemysł holokaustu, która mówi, że przywódcy żydowscy napędzają europejski antysemityzm usiłując zmusić niemieckie i szwajcarskie banki do zapłaty odszkodowania tym, którzy cierpieli za nazistów. Zaś Grüner domaga się by rabin wycofał się ze słów i publicznie wyjaśnił “prawdę” o Wieselu, zgodnie z dokumentem widzianym przez BosNewsLife.
Żadnego odszkodowania
“Nie ubiegam się o żadne odszkodowanie finansowe, lecz chcę żeby [Köves] powiedział światu kim naprawdę jest jego przyjaciel”, Grüner powiedział w obszernym wywiadzie dla BosNewsLife, przed prezentacją prasową w piątek, 18 listopada. “Wiesel nigdy nie urodził się na Węgrzech czy Rumunii jak twierdzi, i nie był w obozie koncentracyjnym. on nawet nie mówi po węgiersku”.
Köves mocno zaprzecza oskarżeniom. “Spędziłem z niim dwa dni i Wiesel rozmawiał ze mną po węgiersku. Również przemawiał po węgiersku w Parlamencie. Oskarżenia te dotyczą starszego człowieka mającego pewnego rodzaju kompleks”, powiedział BosNewsLife. Köves powiedział, że jeszcze nie dostał zaproszenia na przesłuchanie sądowe wyznaczone na 24 stycznia.
Rabin pospiesznie dodaje, że oczywiście, współczuje Grünerowi za “straszne” cierpienia, który stracił rodziców i młodszego brata w rozległej sieci nazistowskich obozów śmierci ‘Auschwitz-Birkenau’ w Polsce.
[Foto: Nikolaus Grüner: “Elie Wiesel wcielił sie w jego przyjaciela, Lázára Wiesela, z jego wytatuowanym numerem  A-7713, urodzonego w 1913 roku w Marmaros, Węgry]
Grüner mówi, że Wiesel ukradł tożsamość jego przyjaciela i współwięźnia Lázára Wiesela. Pierwsze imiona “Elie” i “Lázár” są podobne do hebrajskiego imienia Eleazar. Grüner sugeruje, że Wiesel popełnił oszustwo udając, że jest jego przyjacielem i byłym współwięźniem.
“Lázár pomógł mi przeżyć. Później Elie Wiesel opublikował książkę Lázára pod swoim nazwiskiem. Była to “Noc”, za którą Elie Wiesel, czy jak tam się nazywa, otrzymał Nagrodę Nobla”.
Nazistowski numer
Nawet przypomina wytatuowany numer Lázára: A-7713. “Faktycznie jest on częścią tytułu mojej książki, którą zamierzam opublikować o oszustwie Wiesela: ‘Stolen Identity, A-7713’ [Skradziona tożsamość A-7713]”. W internecie pokazały się zdjęcia i film człowieka podobnego do Wiesela, w koszuli z krótkimi rękawami, bez widocznego tatuażu. Ale Wiesel twierdzi, że do tej pory ma na ręce numer.
“Nie potrzebuję tego żeby pamiętać, codziennie myślę o przeszłości”, powiedział w ubr. amerykańskim studentom, kiedy zapytali o tatuaż. “Mam go jeszcze na ręce – A-7713. Wtedy byliśmy numerami. Żadnych nazwisk, żadnej tożsamości”, dodał.
W innych komentarzach do BosNewsLife, Wiesel wyraził obawy o wzroście ekstremizmu na Węgrzech, w tym o powstaniu skrajnie prawicowego Ruchu dla Lepszych Węgier (Jobbik), obecnie trzeciej siły politycznej. Grüner przyznaje, że lepiej jest pozwać Wiesela bezpośrednio, ale twierdzi, że jest to niemożliwe. “Po 26 latach badań, sąd węgierski daje mi pierwszą okazję do przedstawienia mojej sprawy, mam nadzieję zrobić to pozywając rabina”, powiedział.
“Elie Wiesel, który mieszka w Stanach Zjednoczonych, jest trudny do skontaktowania. Broni go cały świat, od prezydenta USA, Obamy, po kanclerz Merkel. Oni wszyscy boją się żeby prawda nie wyszła na jaw, ze względu na prestiż i pieniądze. Również naciskam na Bundestag, żeby pokazali mi archiwa dotyczące przeszłości Wiesela”.
Pomylona tożsamość?
[Foto: Slomó Köves (w środku) i Elie Wiesel (po lewej) na Węgrzech w 2009 r.]
Przyjaciel Wiesela, Köves, sprzeciwia się, że autor nie ma nic do ukrycia. “Jak można ukraść tożsamość kogoś? On otrzymał Nagrodę Nobla za swoje książki, a nie za to kim był czy gdzie się urodził”.
Grüner postrzega proces w Budapeszcie jako gigantyczny skok w długiej, bolesnej i osobistej podróży. Rozpoczęła się kiedy był nastolatkiem w maju 1944 r., kiedy jego wraz z rodziną transportowano w przepełnionym pociągu z Węgier do Auschwitz-Birkenau. Jego matka i młodszy brat zostali natychmiast zagazowani w działających na okrągło piecach nazistowskiego kompleksu. Jego ojciec zaharował się na śmierć. Jako 15-letni chłopak zaprzyjaźnił się z Lázárem Wieselem, który był jednym z tych, którzy go chronili.
W styczniu 1945 r., kiedy zbliżało się rosyjskie wojsko, więźniów przenoszono z Auschwitz-Birkenau do Buchenwaldu. Podczas trwającego 10 dni marszu śmierci, częściowo pieszo, częściowo otwartym pociągiem, zmarła ponad połowa więźniów, łącznie z Abrahamem, starszym bratem Lázára Wiesela. “Trzymaliśmy się w cieple leżąc na martwych ciałach”, wyjaśnił Grüner.
 Amerykańskie wyzwolenie
[Foto: W 1945 r. wojsko USA wyzwoliło Buchenwald. Grüner twierdzi, że to on jest więźniem widocznym w lewym dolnym rogu zdjęcia z Baraku 56]
W kwietniu 1945 r. wojsko USA wyzwoliło Buchenwald, gdzie znaleźli Nikolausa Grünera, Lázára Wiesela i in. ocalałych. “Elie Wiesel nie jest na słynnym zdjęciu z nami, pomimo, że twierdzi odwrotnie”, podkreślił Grüner. Ponieważ Grüner chorował na gruźlicę, wysłano go do szwajcarskiej kliniki i rozdzielono z przyjacielem. “Nigdy więcej go nie zobaczyłem. Być może go zabito”.
Po odzyskaniu zdrowia, Grüner wyemigrował do Australii, gdzie pracował jako malarz i rzeźbiarz. Ostatecznie osiadł w Szwecji. “Nie chciałem wracać do Węgier. I nawet zmieniłem moje węgierskie imię Miklós na Nikolaus. Zniszczyli nasz dom w miejscowości Nyíregyháza, prawie wytępili moją rodzinę i zabili setki tys. in. Żydów. Węgrzy chcieli zamknąć wagony pociągów śmierci”. W 1986 r. szwedzki dziennik zorganizował mu spotkanie z człowiekiem, który miał być jego przyjacielem. Ale był to Elie Wiesel, którego, jak twierdzi Grüner, nigdy wcześniej nie widział. “Wiesel odmówił mi pokazania tatuażu. Było to bardzo krótkie spotkanie”.
Grünerowi “nie przeszkadza to, że Wiesel zarabia 25 tys. $” za 45-minutowe przemówienie. “Ale nie chcę żeby robił pieniądze na śmierci członków mojej rodziny i milionach innych, którzy zginęli w holokauście”, powiedział drżącym głosem.
Następne pokolenie
“Chcę odejść z tego świata wiedząc, że następnemu pokoleniu przekazałem prawdę… Nawet chcę dialogu z antysemitami i Kościołem Katolickim, dla którego później malowałem i robiłem rzeźby jako artysta”. Doświadczenie holokaustu i lata badań ws. domniemanego wykroczenia Wiesela pozostawiły na Grünerze znaki. Grüner, który nadal obnaża blizny po własnym boleśnie wykonanym na ramieniu tatuażu Auschwitz-Birkenau, powiedział, że po holokauście stracił wiarę w Boga: “Nie mam nikogo … nawet Boga”. W holokauście zginęło ok. 600 tys. węgierskich Żydów.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/