Roy Tov: Spain as Western China / Hiszpania – Zach. Chiny?

Spain as Western China

……………………
Polish / Po polsku

Hiszpania – Zach. Chiny?

Roy Tov 16.2.2012, przekład-skrót Piotr Bein
Chiński „Plan Marshalla” przekształca Europę
W wyniku bieżącego kryzysu finansowego, w tym tyg. przywódcy UE pojechali do Pekinu po pomoc z planowanym funduszem ratunkowym w wys. 500 mld euro, potrzebnym na gwarancje pożyczek bankom narodowym, przeznaczone na rozruch gospodarek. 14.2.2012 r. premier Wen Dżiabao zaoferował kooperację dla stabilizacji  zadłużonej UE, ale niezobowiązał się dołożyć do funduszu ratunkowego.
Wizyta była pilna, skoro agencja ratingu kredytowego (Moody) znów zdegradowała Hiszpanię, Italię i Portugalię, przy okazji także rokowania dla Francji, W. Brytanii, i Austrii. Grecja właśnie przegłosowała nowy pakiet ostrych cięć, co wywołało rozruchy. USA ma głęboki eproblemy finansowe, więc nie pomoże UE. W ubr. UE była największym partnerem handlowym Chin (560 mld euro), a Chiny wyjątkowo na mapie świata mają gospodarkę z nadwyżką.
Hiszpania nie wyróżnia się na mapie kryzysu UE, ale powiązania z Chinami rzucają światło na przyszłość. Na początku 2011 r. wicepremier Chin, Li Kekiang przyjechał do Hiszpanii, witany przez premiera Luis Rodriguez Zapatero. Gość oznajmił, że Chiny zakupią obligacje hiszpańskie na sumę 7,9 mld $. Chiny już wykupiły 10% zagranicznego długu Hiszpanii, także procenty długów in. kryzysowych państw UE. Chiny na pewno nie interesuje oprocentowanie tych pół-lipnych obligacji. Gazeta El País nazwała Li Kekianga nowym Panem Marshallem, w analogii do Planu Marshalla USA po II wś.
W odróżnieniu od Grecji, Portugalii, Irlandii czy Italii, Hiszpania przestrzegała reguł UE, a mimo to znalazła się wśród ofiar kryzysu. Dołączyła do strefy euro w 1999 r. wbrew regule proporcji długu do PKB 62,3%. Niemniej jednak rząd Hiszpanii na ogół utrzymywał równowagę budżetową (zero pożyczek) aż do kryzysu finansowego w 2008 r. Mimo to Hiszpania pada, a jeśli padnie, może to znaczyć śmierć euro i upadek finansowy Francji i Niemiec.
Telefónica
Poza długami Europy i obu Ameryk (Chiny praktycznie są właścicielem Wenezueli), Chiny wykupują też firmy, niekiedy poprzez krzyżową własność, jak miało miejsce z hiszpańską Telefónica, monopolistą do prywatyzacji w 1997 r., wciąż utrzymującą kontrolę ok. 3/4 rynku hiszpańskiego i dzięki Telefónica USA, będącą … trzecią co do wielkości kompanią telefoniczną na świecie. W 2009 r. chińska firma China Unicom podpisała z Telefónicą krzyżowy kontrakt własności na 1 mld $, a w styczniu 20011 r. obie firmy rozszerzyły go o 0,5 mld $. Po finalizacji ustaleń pod koniec ubr. Telefónica ma 9,7% udziału w China Unicom, a ta 1,4% w firmie hiszpańskiej. W ten sposób powoli ale skutecznie Chiny zdobywają dostęp do międzynarodowego systemu telekomunikacji.
Czy to jest gospodarcza kolonizacja Europy przez Chiny? Jeśli tak, to czemu Chiny zignorowały pomoc funduszowi ratunkowemu UE, co wzmocniłoby kontrolę europejskich „kolonii”?
Koniec Zachodu
Przed ustąpieniem (nie starał się ponownie), premier Zapatero skrycie podpisał umowę z USA. Sekretarz obrony USA oznajmił (5.10.2011) w brukselskiej kwaterze NATO, że Hiszpania zapewni bazę Rota (między Gibraltarem a Portugalią) dla okrętów USA w ramach tarczy. To tak, jakby Obama bez zgody Kongresu ani Senatu USA pozwolił wojskom Boliwii na stacjonowanie w Kalifornii!
Zapatero zapomniał zapytać Chiny, właściciela znacznej części Hiszpanii, czy zgadza się na zwiększoną obecność wojskową USA w Europie, największym partnerze handlowym Chin. Rok później Chiny ignorują prośbę UE o pomoc z funduszem. Chiny to nie Zachód, nie wdadzą się w dziki eataki na świecie, by narzucić swą wolę polityczną i gospodarczą. Chiny robią to powoli i legalnie. Niedługo Hiszpania i jej kolonizatorscy sąsiedzi będą po prostu Zach. Chinami: małymi wasalami powracającymi do swego miejsca historycznego na świecie.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/