List do Redakcji Wir w 2006 r. ws. tajnych więzień CIA

List do Redakcji Wir w 2006 r. ws. tajnych więzień CIA

Czarne więzienia

Redakcja otrzymała przez współpracownika w Irlandii list, który wiąże się z niedawnym skandalem w Polsce nt. tajnych więzień CIA.
23 grudnia 2005
[…] Tuż przed lotem do Gathwick [Londyn], zostałem wczoraj zatrzymany na lotnisku Shannon [Irlandia] za rzekome sfotografowanie tam samolotu USA z wojskiem. Sytuacja była dramatyczna i zrobiłem wielką scenę, gdy siłą usuwali mnie ze strefy wolnocłowej, przez dworzec przylotów, do biura bezpieczeństwa lotniska, gdzie mnie przesłuchiwali i gdzie straż lotniskowa zażądała mojego aresztu od Gardai [państwowa policja Irlandii] za przestępstwo przeciw prawu o transporcie i nawigacji. Ostrzegłem wtedy Gardai, że złamaliby prawo tym czynem. Poradziłem, żeby porozumieli się najpierw ze swymi zwierzchnikami. Skontaktowali się wtedy z sierżantem dyżurnym na posterunku w Shannon i zdecydowali odmówić aresztu. Wypuszczono mnie w ostatniej chwii przed lotem do Londynu. Linie Aer Rianta i zarząd lotniska Shannon usłyszą znacznie więcej o tym zdarzeniu.
Byłbym wdzięczny za szerokie nagłośnienie kwestii możliwego zniknięcia lub zamordowania nieudokumentowanych więźniów, których przewieziono z „czarnych“ więzień w Europie do państw Afryki Północnej. Musimy żądać natychmiastowego dostępu Czerwonego Krzyża do wszystkich tych więźniów oraz  pełnego udokumentowania i wzięcia odpowiedzialności za nich. […] Obawiam się, że niektórzy z nich mogą zostać zgładzeni w czasie Świąt Bożego Narodzenia, po storturowaniu i wyciągnięciu od nich informacji.
Edward Horgan
Notatka prasowa, 21.12.2005
W załączeniu jest raport do Łącznego Komitetu Spraw Międzynarodowych [irlandzkiego parlamentu] Oireactas z 20.12.2005 r. od działaczy pokoju i obywateli,  Edwarda Horgana, Mary Kelly, Tima Hourigana i Deirdre Morgan.
Bardzo martwi na nadchodzące Święta los kilkudziesięciu więźniów, których przewieziono z tajnych „czarnych więzień“ w Europie do „więzień – czarnych dziur“ w krajach nieuropejskich, np. Maroku i Egipcie.
Naglimy media irlandzkie by natychmiast wstawiły się za życie tych torturowanych więźniów.
Wierzymy, że nagły przewóz ich z państw europejskich, w tym Polski, Rumunii i Bułgarii, do państw niedemokratycznych stwarza ryzyko dalszych tortur.
Bardzo martwi nas to, że właśnie ta grupa kilkudziesięciu  więźniów może po prostu zniknąć po torturach, żeby nie „zakłopotać“ USA i ich sojuszników, w tym Irlandii. Więźniowie mogą zostać zgładzeni albo wtrąceni do tajnego miejsca na całe życie.
Apelujemy do Czerwonego Krzyża i ONZ, by zbadały ten problem i z miejsca zażądały od USA przestrzegania prawa międzynarodowego i konwencji, przez przedstawienie pełnej listy więźniów i udostępnienie Czerwonemu Krzyżowi i Czerwonemu Półksiężycowi natychmiastowego i nieprzrwanego dostępu do nich.
Strasznie jest wiedzieć lub przypuzczać, że więźniowie będą trorturowani w czasie nadchodzących Świąt z pomocą naszych rządów, albo z braku nawet podstawowych środków zapobiegawczych i śledczych z ich strony. Niektórzy z więźniów mogą być bezprawnie i bezpodstawnie zlokwidowani podczas Świąt.
Wesołych Świąt??
Edward Horgan
PS: Oto mała próbka informacji z mediów nt. nielegalnych więzień CIA. Naglę media, żeby zbadały głębiej.
www.cbsnews.com/stories/2005/11/02/national/main1002943.shtml
www.cbsnews.com/stories/2005/11/04/world/main1011498.shtml
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4461470.stm
www.eupoliticstoday.com/news/CIA-Secret-Prisons
www.cbsnews.com/stories/2005/12/13/world/main1121577.shtml
www.turkishpress.com/news.asp?id=77778
W załączony dokument pt. „Peace Activists Submission to Oireachtas Committee“ podsumowuje krytykę rządu:
20.3.2003 r. Rząd Irlandii autoryzował, a Dáil Éireann zatwierdził wniosek, żeby udostępnić lotnisko Shannon wojskom USA na cele wojny z Irakiem. To było niezgodne z duchem artykułów 28 i 29 [Konstutucji Irlandii] Bunreacht na hÉireann, z postanowieniami Konwencji Haskiej o Neutralności i z duchem szeregu artykułów karty ONZ.
Chcielibyśmy, aby Komitet rozpatrzył cztery zasadnicze kwestie:
– Udział Irlandii w wojnie w Iraku i wynikające pogwałcenie międzynarodowych praw o neutralności.
– Użycie lotniska Shannon przez samoloty rządu USA i CIA w celu dostarczania więżniów na tortury i przez to –  pogwałcenie prawa międzynarodowego.
– Złamanie prawa irlandzkiego na lotnisku Shannon, szczególnie Aktu z 2000 Roku o Sprawiedliwości Kryminalnej z Konwencji ONZ Przeciw Torturom oraz poważne złamanie prawa cywilnego i pogwałcenie obowiązków przez Gardai i inne agendy Państwa Irlandia, na lotnisku Shannon, przez co nie zbadały najbardziej poważnych zbrodni.
– Zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i ochrony na cywilnym lotnisku Shannon, z powodu używania go, a także lotniska Baldonnel i innych, przez wojska USA oraz zagrożenie dla irlandzkich obywateli, szczególnie w Dublinie, z powodu mieuzasadnionej pomocy Irlandii jednej ze stron wojny przeciw Irakowi, tzn. USA, przez co powstało zagrożenie zemsty za ofiary tej wojny.“

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/