NATO przewoziło terrorystów z WAK podczas wojny kosowskiej

NATO przewoziło helikopterami terrorystów z WAK podczas wojny kosowskiej

Płk Wlatko Wukowić, dowódca 2-go Batalionu Zmotoryzowanego w 549-tej Brygadzie Zmotoryzowanej Armii Jugosławii, kontynuował zeznania na procesie Slobodana Miloszewicia przed Międzynarodowym Trybunałem Kryminalnym ds. Byłej Jugosławii w Hadze, dnia 5.1.2006 roku. Świadek pokazał szereg dokumentów, w tym codzienne meldunki, meldunki z walk i dziennik wojny ze swojej jednostki. Dokumenty dotyczą tego samego okresu i pokazują rozkazy dla jednostki oraz działania godzina po godzinie podczas całej kampanii kosowskiej. Udowadniają one, że jednostka wykonywała napływające rozkazy i nie wdawała się w żadne zbrodnie zarzucane jej w oskarżeniu.
Dokumenty przedstawione przez płk Wukowicia ujawniają szereg interesujących faktów. Pokazują one, że NATO nadużyło kosowską Misję Weryfikacyjną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w celu szpiegostwa w Kosowie przed wojną NATO. Kilku weryfikatorów z Misji przyłapano na sporządzaniu map i nanoszeniu współrzędnych obiektów, które później okazały się celami nalotów NATO. Pewną liczbę weryfikatorów złapano na próbie nielegalnego przekroczenia pasa granicznego z Albanią.
Raporty bojowe płk Wukowicia opisują bliską współpracę Wyzwoleńczej Armii Kosowa (WAK) i NATO. Kilkakrotnie terroryści WAK byli przewożeni na pole walki śmigłowcami NATO. Wyszło też to, że WAK grało czynną rolę w wybieraniu celów bombardowań. WAK miało radiolatarnie, które umieszczało tam, gdzie pragnęło zniszczenia.  Umożliwiły one samolotom NATO celne naloty.
Transmisje radiowe WAK przechwycone przez Armię Jugosławii wskazują także, że instruktorzy NATO szkolili ok. 10 tys. terrorystów WAK w obozach w Albanii i Turcji. Raporty bojowe obnażyły tchórzliwą taktykę WAK. Dla przykładu, we wsi Donji Retimlje k. Prizrenu, WAK użyło meczetu na pozycje strzelnicze i magazyn broni. Pokonawszy WAK, jednostki Jugosławii weszły tam i znalazły amunicję schowaną w minarecie. Według dokumentów Wukowicia, WAK użył podobnie domów cywilów, wyłamując ściany, wzmacniając je workami z piaskiem i ostrzeliwując siły Jugosławii z wewnątrz.
Poza ostrzeliwaniem z domów cywilnych i świątyń, żołnierze WAK często zdejmowali mundury i wtapiali się pomiędzy prawdziwych cywilów. 27.4.1999 roku, niedaleko wsi Meja, terroryści otworzyli ogień na armię z grupy cywilów, wśród których były kobiety i dzieci. Po tym incydencie nastąpiła operacja anty-terrorystyczna przeciw WAK w Meja. Oskarżyciel twierdzi, że w Meja zostali zabici niewinni cywile, lecz obrona utrzymuje, że to byli terroryści w zbrojnej walce przeciw armii. Odnoszące się do jednego i tego samego okresu dokumenty płk Wukowicia mocno obalają oskarżycielską wersję zdarzeń.
Okazuje się, że NATO i WAK to nie jedyne jednostki, które zaatakowały Jugosławię wiosną 1999 roku. Raporty bojowe płk Wukowicia ujawniają udział również Armii Albanii. W dwóch przypadkach żołnierze albańscy wdarli się na terytorium Jugosławii. W kilku przypadkach natomiast Armia Albańska strzelała do Jugosławii z terytorium Albanii.
Dziennik płk Wukowicia zawiera informacje o przyczynach ucieczki uchodźców z Kosowa. 30.3.1999 roku pisał on: Nie ma nic smutniejszego od oglądania biedaków opuszczających swe domy na czyjś rozkaz. Badany przez Miloszewicia, świadek wyjaśnił, że WAK kazało uchodźcom opuścić Kosowo. Pułkownik dowiedział się o tym z rozmów z uchodźcami. Powiedział sądowi, że próbował przekonać ich do powrotu do domów, lecz oni zwykle zbyt bali się nalotów NATO oraz WAK, żeby wracać. Pułkownik Wukowić powiedział, że jego wojsko robiło co mogło, by pomóc tym uchodźcom. Zaprzeczył, jakoby jego żołnierze kiedykolwiek zmuszali cywilów do opuszczenia Kosowa. Jedynie w przypadku walk nakazywano im opuścić domy, żeby uchronić ich od zagrożenia z wymiany ognia.
Zważywszy jego rozmowy z uchodźcami oraz znajomość celów bomb NATO, płk Wukowić wywnioskował, że NATO i WAK specjalnie wywołały katastrofę  humanitarną, żeby opróżnić Kosowo z ludności. Na poparcie tej tezy przypomniał on naloty NATO na konwoje uchodźców, kiedy próbowały powrócić do domów podczas działań wojennych. Najjaskrawszym tego przykładem było zabicie prawie 50 uchodźców na drodze Dziakowica – Prizren, dnia 14.4.1999 roku, kiedy NATO zbombardowało ich w trakcie powrotu do domów we wsi Korisa.
Andy Wilcoxson
tłum. © Piotr Bein 2006
Materiały źródłowe:
NATO Transported KLA Terrorists by Helicopter During Kosovo War www.apisgroup.org/article.html?id=2816

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/