Azerbaijan-Israel: A Shia—Jewish Alliance / Azerbejdżan-Izrael: sojusz szyicko-żydowski

Azerbaijan-Israel: A Shia—Jewish Alliance

……………………..
Polish / Po polsku

Azerbejdżan-Izrael: sojusz szyicko-żydowski

Roy Tov 15.3.2012, przekład-skrót Piotr Bein
Aresztowano (14.3.2012) 22 podejrzanych o planowany zamach na ambasady Izraela i USA w Baku. Wg ministra bezpieki Azerbejdżanu, spiskował Iran, podobno za niedawne morderstwa irańskich uczonych, tylko że nie podano dowodów. Miesiąc temu, aresztowano kilku agentów wywiadu Iranu i Hezbollah, podobno podejrzanych (też bez dowodów) o knucie ataków terrorystycznych na obcych w Baku. Dwa mies. temu, aresztowano (bez dowodów) trójkę po zaplanowaniu ataku na 2 Izraelczyków zatrudnionych w szkole żydowskiej w Baku. W 2008 r. udaremniono spisek zbombardowania ambasady Izraela, mieszczącej się w dużym budynku z in. ambasadami w Baku. Azerbejdżan ciągle wypływa z wiadomościach o Izraelu i Iranie, w tym jako przystanek w mało prawdopodobnym izraelskim ataku na Iran.
Izraelskie siły zbrojne Azerbejdżanu
Największy kraj kaukaski, Azerbejdżanu leży na rozdrożu Azji Zach. i Europy Wsch. Ten maleńki kraj jednego z ludów tureckich jest świecki, choć mieszkańcy są przeważnie szyitami. Powinien więc być w bliskim sojuszu z Turcją lub Iranem, lecz po wyzwoleniu z bloku ZSRR pod koniec l. 1991-ych, szybko uznał go Izrael. Podczas wizytu Netanjahu w Baku (sierpień 1997), stosunki ożywiły się: Izrael pomógł zmodernizować siły zbrojne, dostarczył wszelkiego rodzaju broni. W 2012 r. i Azerbejdżan kupił (za sumę niemal 2% PKB) od Izraela drony Heron i systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Azerbejdżanu.
Taki handel to normalka dla Izraela. Pisałem o zakłóceniach handlu militarnego z Indiami, o wiele ważniejszego niż z Azerbejdżanem: Izrael jest głównym dostawcą (wartość 5% PKB Izraela) dla armii Indii od 1992 r. Mosad współpracuje ze służbami Indii. Indie wypuściły (22.1.2008) izraelskiego satelitę do szpiegowania Iranu i były dużym dostawcą do izraelskich pocisków i tarczy antyrakietowej. Zawieszenie współpracy na 10 lat idzie w parze z decyzją Iranu przyjmowania rupii za irańską ropę. Indie (i Chiny) będą kupać ropę w Iranie nawet po wprowadzeniu sankcji USA-UE od 1.7.2012. Indie są przeciwne agresji na Iran. Po Turcji, Izrael traci następnego wielkiego sojusznika?
Główny dostawca telekomunikacji Izraela, Bezeq kupił (1994) duży udział w sieci telefonicznej, założył linie telefoniczne i daje usługi regionalne w Azerbejdżanie.  Pierwsza firma telefonii komórkowej Azerbejdżanu, Bakcell to wspólne przedsięwzięcie rządu w Baku i firmy GTIB-Israel. Izrael dostarcza przełącznie kompaniom telefonicznym; niestety, można przez nie wejść w sieci lokalne. Lata temu, USA dostarczyło Izraelowi super-komputery na podstawowe nauki, a wziął je AMAN, wywiad wojskowy Izraela. Komputery skanują rozmowy w podłączonych przełączniach, śledząc wyznaczone osoby. Podobnie w sieci CAZAB, której członkiem nieformalnym jest Izrael. Niemożliwe, by Baku nie wiedziało o tym.
Rozmowy po upadku ZSRR były łatwe z uwagi na wspólne cechy obu państw. Azerbejdżan ma niespójne terytorium, jak Izrael; Autonomiczna Republika Nachcziwan leży między Armenią a Iranem, który ma małą enklawę w Armenii, która z kolei ma podobną enklawę w Azerbejdżanie. Zamieszkały głównie przez Ormian, Nagorno-Karabach obejmuje ok. 16% terytorium Azerbejdżanu. Po wojnie 1988-1994, Nagorno-Karabach jest de facto niezależną republiką. Złożone stosunki Azerbejdżan-Armenia przypominają izraelskie z Palestyną. Toteż współpraca nt. administracji i bezpieczeństwa otworzyła drzwi na więcej. Wiele firm Izraela zaangażowało się w sektor energetyczny, np. Modcon Systems Ltd., dostawca zaawansowanej techniki petrochemicznej, ma gałąź w Azerbejdżanie, dostawcy 20% ropy Izraela. Od 2007 r. Izrael stał się 5-ym co do wielkości partnerem handlowym Azerbejdżanu.
Udział Azerbejdżanu w pułapkach na domniemanych terrorystów wygląda na robotę Izraela. Twierdzenie, że agenci Iranu przekazywali broń podejrzanym terrorystom na terenie Azerbejdżanu na oczach Azerbajdżan, śmierdzi zasadzką. Chyba byli to przebrani za Irańczyków agenci azerbejdżańscy. Tak działają zachodnie służby. W Izraelu udowodniono sądownie podobny przypadek: agent bezpieki (Szin Beth), Awiszai Rawiwa, skłonił kogoś do zamachu na Icchaka Rabina. Rządy są w stanie manipulować publikę dla swych celów; nie możemy im wierzyć.
Rurociągi smarują sojusz
Izrael też leży w strategicznym miejscu. Przez jego terytorium biegną 2 ważne rurociągi. W l. 1935 – 1948, rura Mosul–Haifa tłoczyła surową ropę z pól Kirkuk (płn. Irak), przez Jordanię do Haify. Punkt H2 na mapie jest strategiczny dla armii Izraela: największa równina na trasie. Między 1967 r. a obaleniem szacha Iranu, trans-izraelska rura Eilat – Aszkelon pompowała irańską ropę dla Europy. Od 2003 r. Rosja wykorzystuje ją do dostaw do Azji; tankowce z Noworossijska przywożą ropę do Aszkelonu, którą w Eilacie ładuje się na dostawy azjatyckie. Trasa krótsza od tradycyjnej wokół Afryki, tańsza niż Kanał Sueski.
Rurociąg Baku–Tbilisi–Cejhan (BTC, otwarcie 2005 r.) łaczy Azerbejdżan z tureckim portem Cejhan na M. Śródziemnym, a może też dostarczać ropę azerbejdżańską przez rurociąg Aszkelon-Eilat do Azji Wsch. Izrael potrzebuje ropy Azerbajdżanu, a ten potrzebuje handlu z Izraelem, bo mimo związków historycznych i kulturowych, Iran nie może być pomocny, głównie przez bieżące sankcje Zachodu na Iran. Izrael może naciskać na dalsze sankcje, by nasmarować swe więzy z Baku.
Pisałem już o nowych sojuszach na tle odkryć gazu pod wsch. M. Śródziemnym: Turcja-Liban-Płn. Cypr-Iran i Izrael-Cypr. Dodając Azerbejdżan, Izrael może otworzyć drugi front przeciw Iranowi, który już wini Izrael o użycie ropy azerbejdżańskiej za furtkę dla agentów izraelskich do Iranu. Po Wiośnie Arabskiej, Bliski Wschód przemeblowuje się politycznie. B. mocarstwa regionalne staczają się w niepokoje domowe, wypływają dziwne sojusze, sugerując jeszcze dziwniejszą przyszłość.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/