Hope for the humankind: Project Earth / Projekt Ziemia – nadzieja dla ludzkości

Hope for the humankind: Project Earth

……………………….
Polish / Po polsku

Projekt Ziemia – nadzieja dla ludzkości

Mark Schreibner 11.10.2011, przekład Piotr Bein
Adam Trombly, dyrektor Projektu Ziemia dla Instytutu Studiów Zaawansowanych (Aspen, Colorado) okazał się jednym z najbardziej wpływowych i nietypowych uczonych naszego pokolenia. Z kolegą Josephem Kahnem zaprojektowali i wnieśli o patenty (1980) na generator (Closed Path Homopolar Generator), potencjalnie rewolucyjne urządzenie do super-wydajnego wytwarzania prądu elektrycznego. Patent opublikowano w czerwcu 1982 r. (publikacja patentowa nr WO82/02126).
W 1983 r. Adam poświęcił się Projektowi Ziemia. Śp. R. Buckminster Fuller: Projekt Ziemia to eksperyment ze społecznością ludzką. Od wszystkich Ziemian zależeć będzie  utworzenie żywej sieci, pokazanie siły synergistycznej współpracy z naturą, dla zapewnienia przyszłości wartej żyć.
Adam został nagrodzony (1984) darem z fundacji RJ Reynolds III za swe wysiłki w Projekcie Ziemia. Rozmawiałem ze śp. Panem Reynoldsem podczas konferencji Towarzystwa Tesli (Colorado Springs, 1988). Powiedział: Wielu zwraca się do mnie i rodziny o wsparcie swej pracy. Usłyszawszy prezentacje Adama na dwu konferencjach międzynarodowych, ja zwróciłem się do niego! Nigdy przedtem tego nie zrobiłem. Adam zawsze mnie zdumiewał. […] Kiedy widzisz świat jak on, ogarnia cię pilna potrzeba zrobić ile tylko możesz dla polepszenia świata. Jestem bardzo zadowolony z jego pracy. Wszyscy powinniśmy przysłuchać się mu.
Patent generatora okrążył świat w l. 1980-ych. Uczony Paramahamsa Tewari, szef kontroli jakości siłowni atomowej Tarapore (Trombay, Indie) otrzymał pozwolenie na przetestowanie generatora. Tewari opublikował (1986, z błogosławieństwem od premiera Radżiwa Gandhi) wyniki testów na zgrubnej replice maszyny opisanej w patencie. Tewari (American Industrial Journal, Magnets): Wyniki testów wykazały sprawność maszyny ponad 250%. Po raz pierwszy w historii potwierdzono niezależnie twierdzenie o sprawności powyżej 100%, przez trzecią stronę w dobrej wierze, z opisu patentowego.
To więcej naświetliło Adama i Projekt Ziemia na arenie międzynarodowej. Następnie spotkałem Adama na największej w historii konferencji (Hanower, 1987). Tewari zademonstrował swą zgrubną podobiznę generatora Trombly i Kahna. Następnego dnia, Adam dał jeden z tych odczytów, które wywierają trwałe wrażenie.
Adam kontynuował badania nad nowymi technikami energetycznymi z kolegą, Davidem Farnsworth. Trombly i Farnsworth pokazali (Nowy Jork, 1989) mały generator (ang. transformer, solid state) dający 54 razy więcej prądu niż włożono. Adam poszedł następnie ulicą do budynku ONZ dać odczyt. Z punktu widzenia świadka, nie mogę uwierzyć, że świat nie zmienił się od tamtej chwili. Jednym z powodów napisania niniejszej relacji jest 10-ta rocznica opatentowania generatora. Szczególnie Amerykanie wciąż nie wiedzą, że ludzkość ma zupełnie nową i nieszkodliwą opcję obok spirali śmierci. W wyniku zignorowania szansy wtedy w 1989 r., świat wciąż cierpi w tyranii paliw kopalnych i globalnej struktury zdecydowanej wytępić wszystkie gatunki.
Adam kontynuuje pracę nad Projektem Ziemia, mimo że wg niego destabilizacja Planety osiągnęła krytyczną, niemal nieodwracalną skalę.
……………….
Filmy pełnometrażowe w jęz. angielskim:
Youtube cz. 1     cz. 2
Portal Adama Trombly: cz. 1     cz. 2

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/