Rising Ottoman / Imperium otomańskie podnosi się

Rising Ottoman

………………….
Polish / Po polsku

Imperium otomańskie podnosi się

Roy Tov 24.3.2012, przekład-skrót Piotr Bein
Israelska Narodowa Rada Bezpieczeństwa opublikowała (21.3.2012) ostrzeżenia dla podróżnych na lato 2012: Tunezja, Egipt i Turcja – popularne cele wakacji do 1 mln Izraelczyków. To jest jeden z objawów pogorszenia się stosunków Izrael-Turcja, które doprowadziło do przetasowań sojuszniczych w regionie. Media tureckie podkreśliły (23.3.2012) deklaracje kurdyjskich przywódców nt. tureckiego wmieszania w Syrię. Lider Partii Robotniczej Kurdystanu (PKK): Jeśli Turcja zainterweniuje przeciw maszym w Zach. Kurdystanie [Wsch. Syria w jęz. Kurdów], rejon ten stanie się strefą wojenną.
Regionalne przetasowania
Poprzedni alians Turcja-Izrael dotyczył głównie problemów granicznych z Syrią, która popiera zmagania PKK we wsch. Turcji. Izrael okupuje nielegalnie syryjskie Wzgórza Golan od 1967 r. Stosunki Turcja-Syria niemal skończyłyby się wojną (1998), gdyby nie zobowiązanie Strii trzymać się z daleka od PKK. Powstańcy kurdyjscy w Turcji są poważnym zagrożeniem od czasu ich uformowania po I wś. Po obecnym kryzysie w Syrii, PKK łatwiej działa wzdłuż granicy z Turcją. Prezydent Assad w końcu nadał obywatelstwo syryjskie Kurdom w Syrii. Znalezienie nowego układu dla Kurdów jest ważne dla Turcji, gdzie mieszka ich 20 mln (1/4 populacji Kurdów).
Turcja ma imperialne rozwiązanie: popiera utworzenie stref bezpieczeństwa dla uchodźców syryjskich wewn. Syrii. Przedtem nalegała na siły pokojowe ONZ, a ostatnio deklaruje, że zadziała jednostronnie, jeśli powstanie w Syrii zagroziłoby jej bezpieczeństwu. Wojska tureckie mocno walczą obecnie z powstańcami kurdyjskimi w Turcj, więc wolność poruszania się ludzi PKK w Syrii byłaby aktem wojennym przeciw Turcji.
Przeanalizowałem ruchy Izraela, wyglądające na tworzenie niezależnego Kurdystanu w płn. Iraku, m.in. dla wzmocnienia sojuszu Izrael-Azerbejdżan, opartego na ropie. Interesy Turcji są odwrotne: państwo Kurdów w Iraku czy Syrii spotęgowałoby walkę wyzwoleńczą Kurdów w Turcji. Ankara będzie więc dążyć do zmiany reżimu w Damaszku na bardziej przyjazny, co przekształciłoby niegdyś potężną Syrię w poddańcze księstewko. Izrael byłby temu przeciwny. Imperium otomańskie podnosi się, na coraz większy opór Wędrujących Syjonistów, ku uciesze zbrojeniówek.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/