Slicing Syria / Krojenie Syrii

Slicing Syria

……………
Polish / Po polsku

Krojenie Syrii

Roy Tov 27.3.2012, przekład-skrót Piotr Bein
Rząd Syrii przyjął (27.3.2012) 6-punktowy plan rozejmu z ONZ i Ligi Arabskiej, lecz opozycja odrzuciła go, bo ponoć pozwoliłby rządowi kontynuować represje. Opozycja wypowiedziała tym samym wojnę do końca. Podobnie jak w Libii, zważywszy, że opozycji przewodzi Syryjska Rada Narodowa (SRN), której szefem jest profesor na Sorbonie, a na czele Wolnej Armiii Syryjskiej stoi b. oficer lotnictwa Syrii, ktory zbiegł (lipiec 2011) pozostając bez wojska: Rada jest przykrywką sił kolonialnych NATO. Rada zasiada w Istanbule (Turcja), nikt jej nie wybrał w Syrii, ale uznało ją USA jako jedynego prawowitego rozmówcę.
Państwo może istnieć bez suwerenności uznanej z zewn., ale nie bez wewnętrznej, tj. umowy (np. Konstytucji) z narodem. Rząd Syrii stracił suwerenność wewn., kiedy niezareagował na masakrę Syryjczyków przez siły Izraela strzelające przez granicę 5.6.1967 r. zabijając 23 i raniąc 350 osób. Może dlatego SRN odrzuciło rozejm, a Izrael i Turcja przetasowują sojusze.
Turcja powraca do swej kolonialnej natury. Otwarcie popiera rebeliiancką grupę syryjską, SRN i założenie stref bezpieczeństwa dla uchodźców syryjskich wewn. Syrii, nawet jednostronnie swą siłą militarną, bez sił ONZ. Najprawdopodobniej Syrię zajmą siły międzynarodowe, z Turcją, głównym ich składnikiem. Turcja nie potraktuje wszystkich terytoriów Syrii równo. Zach. Syria, zwłaszcza wybrzeże dające dojście do Libanu, będzie chroniona, jak w 1938 r., kiedy małe terytorium (Hatay) uniezależniło się od francuskiej kolonii. Po referendum (1939), Hatay dołączył do Turcji.
Zaś na wsch. Syrii mieszkają przeważnie Kurdowie. Turcja ma ich dość u siebie, walczących od dawna o wyzwolenie. Turecka okupacja Syrii pinowałaby, żeby syryjscy Kurdowie nie przyczynili się do powstania suwerennego Kurdystanu, tym bardziej, gdy niedaleki autonomiczny Kurdystan w płn. Iraku dostaje wsparcie i poparcie Izraela przeciw Turcji. Dlatego pokroją Syrię.
Nie będzie jednak Izraela w siłach ONZ w Syrii. Armia Izraela dostała nauczkę w okupacji Bejrutu (1982): jest za mała na wzięcie dużego miasta. Więc Izrael może skorzystać z możliwości wsparcia swych sojuszników – Kurdów w Iraku. Jeśli Syria rozpadnie się, Izrael będzie w stanie utworzyć korytarz lotów, równoległy do rurociągu Mosul–Haifa, z Izraela do płn. Iraku. Korytarz może służyć zaopatrzeniu Kurdów w broń potrzebną do secesji od Iraku. Chirurgiczne ataki izraelskie zniszczyłyby radary i systemy telekomunikacyjne, następnie ciężkie herkulesy w eskorcie myśliwców dostarczyłyby broń, w tym transportery (siły Izraela zrobiły to w przeszłości). Kurdowie iraccy zdobyliby niezawisłość b. szybko. Przykrywką byłyby wydarzenia w Syrii, gdzie  Turcja utworzyłaby swój korytarz na wybrzeżu.
Taki rozwój sytuacji byłby krytyczny dla nowych sojuszy śródziemnomorskich: Turcja – Liban – Płn. Cypr (i trochę Iran), Izrael – Cypr – Azerbejdżan. Jesteśmy świadkami konsolidacji nowych frontów wojskowych, co zajmie nieco czasu, a Syria zostanie w tym procesie wchłonięta. Jak w Libii, w Syrii obca Rada Narodowa (oksymoron typowy dla zachodnich kultur) przekształca Bliski Wschód, a pojęcie Wiosna Arabska kpi z nadchodzącej nuklearnej zimy.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/