New Israeli Embassy in Cairo is Announced / Nowa ambasada Izraela w Kairze

New Israeli Embassy in Cairo is Announced

……………………
Polish / Po polsku

Nowa ambasada Izraela w Kairze

Roy Tov, przekład-skrót Piotr Bein
Delegacja dyplomatów Izraela spotkała się (28.3.2012) z oficjelami Egiptu ws. nowego lokalu dla ambasady w Kairze. Rok po rewolucji, która obaliła Ostatniego Faraona, Egipcjanie dalej klepią biedę, a rządząca wojskowa junta właściwie przywraca przed-rewolucyjną sytuację.
Izrael w rewolucji egipskiej 2011
Podczas rewolucji 2011, Izrael popierał status quo w stosunkach w Egiptem, tj. całkowite poparcie Mubarakowi. Nie mógł jednak o tym mówić głośno, jako panśtwo demokratyczne, podobno. Netanjahu nakazał swym ministrom niemówić o tym, a sojuszników zachodnich – niekomentować przeciw Mubarakowi.
To stanowisko świadczyło, że zachodnia broń niewypaliła w Egipcie. Facebook, Twitter, Google i in. giganty netowe służą zach. bezpiekom za zbieraczy informacji (pogwałcenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka) i do manipulacji dostępem do netu. Dyrektor Mosadu, Tamir Pardo i koledzy w CIA, MI6 i in. międzynarodowych agencjach terroru chyba nie mogą dobrze spać, odkrywszy, że Google, Facebook i Twitter odegrały główną rolę w obaleniu ich faworyta na Bliskim Wsch., Mubaraka. Boomerang wrócił na Zachód. Izraelskie poparcie Mubaraka znane było demonstrującym Egipcjanom. Od tego czasu nieustają żądania publiczne w Egipcie: przeprowadzić referendum nt. egipsko-izraelskiego traktatu pokojowego. Wiadomo, że Egipcjanie odrzuciliby ten traktat. Dlatego rząd milczy, czerpiąc fundusze z USA, jeden z warunków traktatu. Protesty trwają nawet rok po ich zapoczątkowaniu, tylko że teraz skierowane są przeciw juncie wojskowej. B. minister obrony gen. Mohamed Hussein Tantawi stoi na czele junty, która wygląda na kontynuację represyjnego reżimu Mubaraka.
Szturm na ambasadę Izraela w Kairze
Trzy tys. demonstrantów wtargnęło (9.9.2011) do ambasady Izraela, zburzywszy otaczający mur. Zdemolowali 2-piętrowy lokal, wyrzucili przez okna sprzęt i dokumenty (niektóre tajne). Minister wojny Izraela, Ehud Barak pilnie wezwał sekretarza obrony USA, Leona Panettę, o pomoc w ratowaniu 6 agentów Szin Beth, którzy zamknęli się w pokoju ze stalowymi drzwiami. Uratowało ich egipskie komando, wysłane na żądanie USA.
W rezultacie, armia egipska przywrociła stan wojenny, nazywany stanem wyjątjowym. Minister informacji oświadczył wierność Egiptu międzynarodowym traktatom, które podpisał, i obowiązek chronienia bezpieczeństwa wszystkich zagr. dyplomatów. Następnego dnia, na telewizyjnej konferencji prasowej Netanjahu podkreślił potrzebę zachowania strategicznych stosunków Izrael-Egipt, niezbędnych dla stabilizacji w regionie. Epizod przyspieszył proces powrotu do represyjnej rzeczywistości z czasów Mubaraka. Izrael odegrał jasno rolę przeciw wolności, demokracji i ludzkości.
Przy okazji ww. rozmów o nowej ambasadzie, poruszono wymianę Izraelczyka (Ouda Tarabin) za 63 więźniów egipskich. Żądanie Egipcjan referendum ws. traktatu pokojowego pozostaje ignorowane. Rok po obaleniu największego wroga wWiośnie Arabskiej, Egipcjanie wciąż klepią biedę, podczas gdy junta tak represyjna jak obalony reżim powraca na stare karty historii. Umarł Ostatni Faraon, niech żyje Nowa Junta!

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/