Pięć ziół przeciw przygnębieniu

Pięć ziół przeciw przygnębieniu

Jonathan Benson 4.4.2012, przekład Piotr Bein
Przemysł psychiatryczny przekonuje miliony przygnębionych ludzi na całym świecie, że rozmaite antydepresanty są jedyną ich opcją leczenia. Te niebezpieczne farmaceutyki zastąpią z lepszym wynikiem zioła, i to bez skutków ubocznych.
Różeniec górski
Roślina wieloletnia (rhodiola rosea), w zimnych alpejskich regionach. Korzenie zawierają sok od dawna używany dla wytrzymałości fizycznej i mentalnej, ulżenia niepokojom i stresowi, a nawet poprawy nastroju i usunięcia objawów przygnębienia. Uważany za adaptogen, naturalną substancję pomagającą unormować reakcje organizmu na stres i utrzymać optymalną homeostazę poprzez zrównoważenie systemu odpornościowego z hormonalnym.
Wg licznych badań naukowych, w tym przez dra Zakira Ramazanowa, b. żołnierza sowieckiego, który został lekarzem, rhodiola rosea może bezpiecznie redukować czas przyjścia do siebie po wysiłku, polepsza rozpiętość uwagi i pamięci, daje lepszą kondycję fizyczną i osiągi, poprawia funkcję psychomotoryczną i łagodzi przygnębienie i  niepokoje.
Dziurawiec zwyczajny
Hypericum perforatum, występuje w strefach klimatów umiarkowanych i podzwrotnikowych. W wielu kulturach od dawna używany w leczeniu przygnębienia. Liczne badania, w tym systematyczny przegląd (2008, Cochrane Systematic Review), stwierdziły skuteczność dziurawca co najmniej taką, jak standardowe antydepresanty w leczeniu lekkich do średnich zaburzeń depresyjnych, ale przy nielicznych potencjalnych skutkach ubocznych.
Jako pełny ekstrakt, pomaga przy zaburzeniach snu i w relaksacji, wzmacnia poziom energii bez huśtawki typowej dla stymulantów jak kawa. Uważany za bezpieczny, niedrogi środek ziołowy do poprawy ogólnego zdrowia mentalnego.
Camu Camu
Myrciaria dubia, roślina z tropikalnej puszczy deszczowej. Jagody zawierają najwyższy znany poziom naturalny witaminy C. Smakowity, słodki owoc zawiera szereg składników na opryszczkę pospolitą, wzmocnienie immunologiczne, złagodzenie zapaleń i zwalczanie wirusów i bakterii. Ten adaptogen normalizuje procesy organizmu wynikłe ze stresu i pomaga ulżyć objawom przygnębienia.
Ceniony badacz dr Gary Null w Clinician’s Handbook of Natural Healing wymienia Camu Camu jako drugą pod względem mocy roślinę antydepresyjną. Żadnych negatywnych skutków ubocznych.
Aszwaganda
Withania somnifera, roślina z Indii, od dawna stosowana w medycynie ajurwedy, zawiera silne adaptogeniczne składniki. Pomaga przy objawach niepokoju i przygnębienia. Znany ze skuteczności w stanach degeneracji mózgu, np. alzheimer i parkinson. Hamuje wzrost i rozprzestrzenianie nowotworów.
Kilka badań, w tym jedno opublikowane w Phytomedicine (2000), stwierdziło, że w ulżeniu niepokojowi i leczeniu depresji, aszwaganda działa tak samo lub lepiej niż antydepresanty, bez szkód ubocznych.
Maca
Lepidium meyenii, roślina korzeniowa, naładowana aminokwasami, witaminami, minerałami. Od dawna w medycynie tradycyjnej, do zwiększenia energii i kondycji, polepszenia libido i wzmocnienia systemów immunologicznego, nadnercza i hormonalnego.
Badania opublikowane w Menopause (2008) stwierdziły, że maca pomaga zmniejszyć niepokój i depresję u kobiet z menopauzą, a inne (2006, BMC Complementary and Alternative Medicine) – że maca wykazuje ogólną aktywność antydepresyjną u wszystkich spożywających ją.
Jeśli ty lub bliscy cierpicie na niepokój lub przygnębienie, rozważcie powyższe i in. środki naturalne. Jak zawsze, poradź się swego lekarza przed zastosowaniem nowego reżimu leczenia.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/