Islandzka lekcja

Islandzka lekcja

9.5.2012   tłumaczenie Ola Gordon
Poniższy tekst krąży w internecie, lekcja dla Szkotów, czy powinniśmy ją przerobić?
Islandia. Żadnych wiadomości o Islandii? . . . dlaczego? Jak to się dzieje, że wszyscy słyszymy o tym co sie dzieje w Egipcie, a nie wiemy co się dzieje w Islandii:
W Islandii naród zmusił rząd do rezygnacji, znacjonalizowano główne banki, zdecydowano, że nie będzie się spłacać długów przez niego zaciągniętych w W Brytanii i Holandii, w wyniku jego złej polityki finansowej i stworzono grupę piszącą konstytucję.
I wszystko to odbywa się w sposób pokojowy. Cała rewolucja przeciwko potęgom, które stworzyły obecny kryzys globalny. I to dlatego nie jest o tym głośno od dwóch lat: co by się stało, gdyby pozostali obywatele UE wzięli z tego przykład? Co by się stało, gdyby obywatele amerykańscy wzięli z tego przykład?
Poniżej fakty:
2008 – nacjonalizacja głównego banku.
Dewaluacja islandzkiej waluty – krony, koniec działalności giełdy. Kraj staje się bankrutem.
2008 – obywatele protestują przed budynkiem parlamentu i udaje im się zorganizować nowe wybory, które doprowadzają do rezygnacji ze stanowiska premiera i całego rządu.
Kraj jest w złej sytuacji gospodarczej.
Zgodnie z prawem spłata długu wobec W Brytanii i Holandii 3,5 mln euro, ma być dokonywana przez naród islandzki co miesiąc przez następne 15 lat, odsetki 5,5%.
2010 – naród wychodzi na ulice i żąda referendum. W styczniu 2010 roku prezydent nie wyraża zgody i zapowiada spotkanie.
W marcu odbywa się referendum i odmowa spłaty przegłosowana zostaje większością 93% głosów. W międzyczasie rząd wszczął śledztwo by postawić przed sądem odpowiedzialnych za kryzys, i aresztuje się wielu dyrektorów i bankierów. Interpol wydaje nakaz, by wszystkie zamieszane strony opuściły kraj.
Podczas tego kryzysu odbywają się wybory do grupy, która ma napisać konstytucję, uwzględniającą lekcje z ostatnich wydarzeń, która zastąpi obecnie funkcjonującą (kopia duńskiej konstytucji).
Spośród 522 kandydatów wybiera się 25 bezpartyjnych obywateli. Kandydat musi być dorosły i potrzebuje poparcia tylko 30 osób. Zgromadzenie konstytucyjne rozpoczyna prace w lutym 2011 roku, ma przedstawić ‘magna carta’ na podstawie rekomendacji od różnych grup organizujących się na terenie kraju. Musi zostać przyjęta przez obecny parlament, jak również przez przyszły, wybrany w następnych wyborach.
Podsumowanie rewolucji islandzkiej:
– rezygnacja rządu
– nacjonalizacja banku
– referendum by naród zdecydował o decyzjach gospodarczych
– aresztowanie odpowiedzialnych za kryzys
– napisanie konstytucji przez naród
Czy poinformowały nas o tym media?
Czy skomentował to jakiś program TV czy radiowy?
Nie! Naród islandzki pokazał, że jest sposób na pokonanie tego systemy, i dał światu lekcję demokracji.
Film

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/