Masakra w Houla

Masakra w Houla

Thierry Meyssan, przekład-skrót Piotr Bein
Zachód wydala dyplomatów Syrii pośród oskarżeń bojówek rządowych o masakrę w Houla. Większość ofiar zginęła z małej odległości, wg biura praw człowieka ONZ. Mniej niż 20 z 108 zabitych poległo od ognia artylerii czy czołgów. Znaczna część masakry to egzekucje kobiet i dzieci, całe rodziny zabito w ich domach. Ocalali powiedzieli ONZ, że morderstwa od drzwi do drzwi, które zabiły 49 dzieci i 39 kobiet, popełniły bojówki pro-rządowych Szabbija. Inni winią rebeliantów, którzy rzekomo zemścili się na tych, co nie chcieli walczyć przeciw reżimowi. Damaszek zanegował udziału w masakrze, winiąc uzbrojnych terrorystów próbujących destabilizować proces pokojowy.
Min. spraw zagr. Rosji, Lawrow powiedział [wysłannikowi Ligi Arabskiej i ONZ] Kofi Annanowi, że obie strony konfliktu muszą powstrzymać się od przemocy. Annan naciska, by Damaszek wykonał 6 postanowień ONZ. Poprzednio Lawrow ostrzegł, że niektóre kraje wykorzystują tragedię do lansowania rozwiązania militarnego w Syrii i potępił apele Rady Narodowej Syrii o kontynuację walk, aż Rada Bezpieczeństwa zgodzi się na interwencję militarną. Wg Lawrowa, jest to prowokacja do wojny domowej, sprzeczna z duchem planu pokojowego Kofi Annana. Po rozmowach z brytyjskim MSZ, Lawrow powiedział: obie strony mają udział w incydencie w Houla.
Iracki stempel na Houla?
Dochodzenie trwa, a b. brytyjski oficer wywiadu Alastair Crooke mówii Russia Today, że ataki nie są typowe dla regionu kulturowego Syrii: Zabijanie tego typu, odcinanie głów, podżynanie gardła (także dzieci) i maltretowanie ciał nie jest typowe dla islamu lewantyjskiego, Syrii ani  Libanu, tylko dla wydarzeń w irackiej prowincji Anbar. Więc wskazuje na grupy związane z wojną Irak-USA, prawdopodobnie obecne w Syrii, albo na Irakijczyków z Anbar, ktorzy przyjechali wziąć udział w masakrze.
Wg Crooke, posądzanie Al Kaidy jest zmyłką, bo Hopula ma taktyczne i ideologiczne związki z wojną w Iraku: Myślę, że atak jest bliższy  Musaba al-Zarqawi’ego [który wypowiedział wojnę totalną szyitom w Iraku] niż Al Kaidzie, o ile wiemy, tzn. Zarqawi i Irak urodzili ten b. silny kołtuński, antyszyicki i antyiracki język. Sporo tego przyszło do Syrii z Anbar, poprzez powracających do domów k. Homs i Hama.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/