Sir Julian Rose: Ogródki działkowe

Ogródki działkowe

Sir Julian Rose
Kiedy zobaczyłem z jaką troskliwością i uwagą Polacy podchodzą do swoich ogródków działkowych, uderza mnie jako coś nieludzkie, żeby proponować działkowiczom wpłacanie sum na jakie ich nie stać, za pozostawienie im prawa do ich użytkowania.
Te ogródki działkowe stanowią wielkie społeczne dobro. Umożliwiają tym, którzy nie mogliby sobie pozwolić, na radość zajmowania się ogrodem, uprawę świeżych warzyw, i ogólnie dbania o środowisko naturalne. W niespokojnej atmosferze współczesnego świata, nawet to może stanowić okazję ratowania życia. Taka praca daje również spokój i zdrowie.
Zwracam się do Was z prośbą, zanim podejmiecie działania przeciwko tym działkowcom.
W moim kraju takie tereny są bardzo poszukiwane przez coraz większą liczbę ludzi. Wprowadziłem je nawet na swojej farmie, żeby dac ludziom szansę wykorzystania własnego kawałka ziemi w sąsiedztwie innych robiących to samo. Rodziny pracują jedna obok drugiej w tego rodzaju warunkach, a dzieci mają wspaniałą okazję doświadczenia wczesnych przyjemności współpracy z przyrodą.
Tragedią byłoby gdyby takie okazje zostały odebrane tysiącom obywateli, tylko dlatego, że nie mogą pozwolić sobie na opłatę żeby zachować prawo do pracy na tych kawałkach ziemi. Jest to bardzo mocna sprawa dla władz państwowych czy lokalnych, żeby nadal wspierały dostęp i wykorzystywanie tych działek. To robi się wszędzie w Europie i odnosi się wielkie korzyści od wszystkich zaangażowanych.
Każda próba zniszczenia takiej cennej instytucji po to, żeby wejść w jakiś komercyjny program rozwoju, stanowi akt przestępczy. Pieniądze to nie wszystko. Ale dla tych, którzy mają niewiele, najważniejsze jest to, by ci którzy mają więcej przyjęli postawę charytatywną i udzielali wsparcia tej inicjatywie. Taka jest z pewnością niezaprzeczalna prawda. Jest to moralnie odrażające, aby ignorować trudną sytuację innych poprzez podejmowanie działań, które poświęcają ludzi dla zysku.
Ci którzy kiedyś ustanowili te ogródki działkowe zrobili wspaniałą rzecz. Naszym obowiązkiem jest pomoc w zatrzymaniu ich, zapewniając prawo do ich wykorzystania tym, którzy obecnie je użytkują, i żeby przekazywać je innym, którzy z nich będą korzystać w przyszłości.
To jest wielkie wezwanie do zastanowienia się przed podjęciem jakiejś drastycznej akcji. Nie wolno wyrywać tak ważnej liny ratunkowej z rąk tych, którzy odnoszą z nich długoterminowe korzyści w każdej dziedzinie ich życia.
Z szacunkiem
Sir Julian Rose
Przewodniczący ICPPC
14.06.2012
ICPPC – International Coalition to Protect the Polish Countryside
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi
34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114 biuro@icppc.pl
http://www.icppc.pl http://www.gmo.icppc.pl http://www.eko-cel.pl

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/