Trzeba upamiętnić Wierch-Neiwinsk

Trzeba upamiętnić Wierch-Neiwinsk

16.6.2012
Stanisław Litwiński: Jest to rozmowa z kolegą Wiktorem który przyjechał do Polski – około 8 lat temu i chciałby przedstawić sprawę pisma wystosowanego do FSB w sprawie upamiętnienia poległych żołnierzy – prawdopodobnie Polskich, Wiktor oddaje Ci głos
Wiktor: Co chciałbym właśnie powiedzieć, sprawa jest taka że na terenie miasta Wierch-Neiwinsk tak zwany Świerdłosk 44 są groby ludzi , Polskich żołnierzy, osób cywilnych którzy pracowali zimą 40 roku na budowie takiego zakładu i zmarli, oczywiście nie byli zabite, ale zmarli w wycieńczenia i mrozów.
Napili my takie pismo, wystosowali taki list do wydziału FSB służby specjalnej obwodu i w tym czasie nie dostali odpowiedzi, bo na teren tego miasta nie można wejść, bo tam jest teraz zakład który robi podzespoły do pocisków jądrowych, do innych , jest podlegający ministerstwu wojskowemu w Moskwie i dla tego tam nie ma władz, takich które wybierane jest normalnie, jest wyznaczone przez Moskwę. Miasto jest zamknięte, całkowicie otoczone murem i przejście jest pilnowane, to nie można tak tam wejść. Ci ludzie są pochowani na terenie boiska tej szkoły, która tam istnieje i w czasach ( latach ) 60 jak mówili , znalezione byli takie artefakty, takie guziki z Polskimi orłami, również byli wspomnienia ochroniarzy tego łagru. Również mam świadków którzy uczyli się w tej szkole, mówili , potwierdzali o tej sprawie.
Chcieliśmy tam zrobić taki krzyż , upamiętnić, przeprowadzić takie archeologiczne badania, obyż przyjechał ksiądz , nie dostali w ogóle ani za ani niet, w ogóle cisza, żadne rozmowy, to trzeba robić przez Moskwę, przez konsulat Polski, ale w konsulacie niestety podeszli w tej sprawie w połowie lat 90 obojętnie, nawet powiedzieli że nie chcieli by oni nawet psuć stosunków handlowych z Rosją no i w ogóle tak grzecznie odmówili. Teraz nie wiem przy tym stanie jaki jest teraz Putin u władzy to sprawa chyba jest niemożliwa w najbliższy czas . Prowadzili takie społeczne badania jak byłem prezesem stowarzyszenia Polonijnego Piast, miasta Niżny Tagił i robili no właśnie badania tych grobów, sprawę zesłańców, sprawę tego gułagu, tych ludzi, robili to społecznościowo , Polska popierała nas na poziomie abecadła dla dzieci , ambasada no i … a coś poważnego to nie, niestety nie.
Stanisław: Ewentualnie jak by były jakieś pytania, to upoważniasz mnie bym podał twój e-mail.
Wiktor: Tak , oczywiście.
Stanisław: To jeżeli byłyby jakieś pytania czy sprawy, podam adres tutaj ( w mailu ) internetowy kolegi i kolega odpisze, wyjaśni jakieś tam ważniejsze kwestie.
Wiktor: To jakieś szczegóły potrzebne, proszę.
Stanisław: Nagrywane było na rejestratorze Windowsa XP, wywiad jest w trzech częściach – Dziękuję.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Transkrypt zaakceptowamy przez Wiktora.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/