Bitwa o Syrię widziana z frontu! / Battle For Syria: Russian view from the frontline!

[Po polsku poniżej / Polish below]

Battle For Syria: View from the Frontline!

……………………………

Bitwa o Syrię widziana z frontu!

Rosyjski dokument z syryjskiego frontu
27.9.2012
Ciekawy reportaż o wydarzeniach w Syrii został nakręcony przez ekipę rosyjskiej telewizji państwowej, która spędziła w tym kraju ok. 2 miesięcy – również bezpośrednio na obszarach walk między syryjską armią a grupami rebeliantów, w tym wspieranych przez Zachód islamskich radykałów.
Walki między syryjską armią a grupami rebeliantów, najemników i religijnych fanatyków, wspieranych przez państwa zachodnie trwają w Syrii ponad 1,5 roku. Są pasmem niekończących się serii operacji specjalnych, zwycięstw i wycofywania się armii, walk między syryjskimi siłami bezpieczeństwa, Syryjską Armią Arabską a zbrojną opozycją.
Ta tzw. walka jest prowadzona zarówno na ziemi, przy bezpośrednim użyciu broni, jak i na ekranach telewizorów. Media uprawiają propagandę na temat Syrii głównie na potrzeby zagranicznych „konsumentów informacji”. Mass media, uczestniczące w konfliktach zbrojnych ostatnich lat, stawały praktycznie murem po stronie agresorów. Obecnie sytuacja w pewien sposób dywersyfikuje się. Zachodnie media głównego nurtu oraz znane kanały państw rejonu Zatoki Perskiej takie jak Al-Jazeera, czy Al-Arabija poparły od początku stronę rebeliancką i nadal starają się utrzymać ten kurs, który nazywany jest coraz częściej „NATO-propagandą”. To jeden z głównych powodów, dla którego warto zobaczyć również raport „drugiej strony” barykady, wspieranej przez większość wspólnoty międzynarodowej, a nie tylko niektóre kraje europejskie, stojące w jednej linii z mediami amerykańskimi i niezwykle „demokratycznymi” krajami Zatoki Perskiej.
Nawet pozornie nieistotne lokalne bitwy dyskutowane są za daleką granicą, ponieważ wynik tej wojny będzie mieć wpływ nie tylko na przyszłość Syrii. Sytuacja w tym państwie dzieli świat dokładnie na pół. To niewątpliwie jest kolejny wewnętrzny konflikt z globalnymi konsekwencjami.
Rosyjska ekipa filmowa spędziła 2 miesiące na froncie z żołnierzami Armii Syryjskiej, ale również z syryjskimi cywilami próbując odpowiedzieć na szereg trudnych pytań m.in. czym jest tzw. Wolna Armia Syryjska, dla kogo walczy opozycja zbrojna, czy też dlaczego istnieje tak wiele stron tego konfliktu?
26-minutowy film o sytuacji, ich przyczynach i samych walkach w Syrii został zrealizowany w warunkach polowych, co dodatkowo jest atutem w próbie zrozumienia sytuacji. Reportaż jest dostępny w języku rosyjskim, również z napisami w języku angielskim. Kluczowe jego fragmenty są również dostępne w języku niemieckim [1].
Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/