6 ways to protect your family from the danger of GMOs / 6 sposbów ochrony rodziny przed GMO

6 ways to protect your family from the danger of GMOs

………………………

6 sposobów ochrony rodziny przed GMO

Przekład Piotr Bein; dotyczy USA i Kanady, proszę przysłać wskazówki dla Polski i UE.
1. Rozpoznać żywność bez GMO mogą pomóc 2 etykietki: (1) Certyfikat ekologiczny USDA (Depart. Rolnictwa USA lub innej agencji), (2)  Pieczątka Sprawdzone bez GMO (None GMO Verified) inicjatywy społecznej pn. non-GMO project. Niestety żadna z etykietek nie jest 100% pewna; mogą występować śladowe ilości GMO. Sąsiednie uprawy GMO tegoż typu mogą zanieczyścić ekologiczne uprawy, mimo to oznaczane etykietą USDA.
2. Unikaj, chyba że jednoznacznie oznaczono niemal wszystkiej kukurydzy i sojii z USA i Kanady. Dużo bawełny i rzepaku jest GMO – unikaj nasion i oleju z nich. Burak cukrowy może być GMO, więc unikaj cukru.
3. Niemal 80 % paczkowanej żywności zawiera GMO. Produkty muszą mieć etykietki jak w poz. 1. Obok powodowania uszkodzeń wątroby, syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS) i słodziki kukurydziane pochodzą z kukurydzy GMO. Inny toksyczny słodzik, aspartam to także GMO.
4. Zmyłkowe oznaczenie naturalny na produkcie spożywczym nie ma związku z jego charakterem ekologicznym ani wolnością od GMO.
5. Nieorganiczne mleko i produkty pochodne zwykle są od krów karmionych paszą GMO. Co gorsze, 1/3 komercyjnych krów dojnych dostaje zastrzyki hormonu GMO (tzw. rBGH, patent Monsanto).
Jeśli mleko i pochodne nieoznaczono ekologiczne ani z paszy trawnej, przynajmniej wybierz produkty bez hormonów i rBGH. Nie chcesz resztek ropy i krwi z infekcji wymion tych krów. Mięsożercy niech unikają produktów z fabryk mięsa ze zwierząt karmionych paszami GMO i szczepionych antybiotykami. Szukaj mięsa ekologicznego na paszach z trawy.
6. Unikaj chrupek śniadaniowych w paczkach, chyba że oznaczone są jak w poz. 1. Jeśli masz dzieci, ucz je cierpliwie, by nie domagały się produktów w barwnych pudełkach – większość zawiera GMO, nawet te oznaczone naturalny w sklepach z eko-żywnością.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/