Bezprecedensowa wizyta

Nie możemy czekać, aż pociągi zaczną znowu jeździć do Auschwitz-Birkenau — Juli Edelstein przewodniczący Knesetu

PB: Autor skwitował powyższy nonsens potakująco: Mocne słowa, ale jestem skłonny się z nimi zgadzić.. Należę, do tej grupy ludzi, która stwierdziwszy niepożadany efakt najpierw bada jego przyczynę. Po znalezieniu przyczyny stara się ją eliminować. To prosta metoda, ale skuteczna.
Skoro tak, to czemu autor jest przeciw sesji kneSSetu w AuSSchwitz? Pokićkało się autorowi. Najlepszą gwarancją niepowtórzenia Holokaustu (i pomniejszego w porównaniu z nim Szoa) byłoby zagazowanie współczesnych syjonistów, spadkobierców i kontynuatorów szerzenia antyzsemityzmu gwoli straszenia współplemieńców przeciwnych syjonizmowi, następnie ich zagłady rękoma gojów jak Niemcy i Ukraińcy.
……………….

Bezprecedensowa wizyta

6.01 05:05 Odsłon: 544 (w tym z lubczasopism 4) 2 Komentuj
Antysemityzm, szczególnie w Europie, osiągnął bezprecedensowy od czasów Holokaustu poziom. (…) Nie możemy czekać, aż pociągi zaczną znowu jeździć do Auschwitz-Birkenau”
powiedział Juli Edelstein przewodniczący Knesetu, były minister ds. diaspory.
http://wpolityce.pl/wydarzenia/64741-sesja-izraelskiego-parlamentu-w-obozie-koncentracyjnym-i-oskarzenia-o-antysemityzm-osiagajacy-bezprecedensowy-od-czasow-holokaustu-poziom.
Mocne słowa, ale jestem skłonny się z nimi zgadzić.. Należę, do tej grupy ludzi, która stwierdziwszy niepożadany efakt najpierw bada jego przyczynę. Po znalezieniu przyczyny stara się ją eliminować. To prosta metoda, ale skuteczna.
Ponad 60 posłów do Knesetu przyjedzie do Polski dnia 27 stycznia 2014 roku, żeby wziąć udział w konferencji na rzecz kultywowania pamięci o ofiarach Holokaustu. Spotkanie odbędzie się w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Do Polski przyjadą też naczelni rabini Izraela – aszkenazyjski rabin Dawid Lau oraz sefardyjski rabin Icchak Josef. Delegacją ma kierować przewodniczący (marszałek) Knesetu Juli Joel Edelstein. Pojawić się ma tam także m.in. Elie Wiesel i rabin Israel Meir Lau.
27 stycznia wypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
http://izrael.org.il/news/3737-kneset-jedzie-do-auschwitz-birkenau.html
Wiadomości tych nie chciał komentować rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Mimo to izraelski serwis Ynetnews przytaczał pod koniec września słowa dyrektora muzeum, prof. Piotra Cywińskiego: – Decyzja Knesetu o zwołaniu posiedzenia w Auschwitz, w dniu wyzwolenia obozu, jest niezwykła, niemal niemożliwa i oczywiście bardzo pozytywna oraz ważna dla nas wszystkich – Izraela, Polski, Żydów i nie-Żydów.
Ynetnews podał wówczas także, że wydarzenie będzie finansowane przez anonimowego milionera, który przeżył Holokaust. Za pomysłem projektu stoi organizacja izraelska “From the Depths” – informują z kolei Times of Israel oraz tvn24.pl
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,opage,4,title,Izraelczycy-zorganizuja-w-Auschwitz-najwieksza-w-historii-zagraniczna-sesje-Knesetu,wid,16069959,wiadomosc.html?ticaid=111f59&_ticrsn=5
By uniknąć posądzeń o wadliwe tłumaczenie słów dyr. Cywińskiego przytoczę fragment jego wypowiedzi z portalu, dla którego udzielił wypowiedzi.
The Knesset’s decision to hold a meeting at Auschwitz on the day of the camp’s liberation on January 26, is unusual, almost impossible, and of course a very positive and important decision for all of us – Israel, Poland, Jews and non-Jews,” Prof. Piotr Cywiński, director of the Auschwitz-Birkenau Memorial and Museum,
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4434206,00.html
Po (. ..) obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu w Auschwitz, w Krakowie odbędzie się specjalna sesja Knesetu – potwierdził inicjator pomysłu, dyrektor i współzałożyciel organizacji “Z Głębin” Jonny Daniels. Będzie to wydarzenie bez precedensu – największe zagraniczne posiedzenie izraelskiego parlamentu.
Według niego w uroczystościach w Auschwitz, ocalonym towarzyszyć będzie ponad połowa składu izraelskiego parlamentu, dowódcy izraelskiej armii oraz naczelni rabini kraju Dawid Lau i Icchak Josef. Na czele delegacji, która przybędzie do Polski stanie były minister ds. diaspory i obecny przewodniczący parlamentu Juli Edelstein. Izraelskie media, które wcześniej informowały o planowanej sesji Knesetu w Polsce, podały, że w wydarzeniu wezmą również udział parlamentarzyści z innych krajów, w tym z Polski, Rosji i Stanów Zjednoczonych.
– Chcemy, by posłowie zrozumieli, skąd się wywodzimy jako naród żydowski; by pamiętali, że Szoah wydarzyło się nie tak dawno temu. Politycy z tych różnych krajów powinni zająć stanowisko w sprawie szerzącego się w Europie antysemityzmu. Narastanie antysemickich nastrojów może w krótkim czasie przerodzić się w dużo bardziej drastyczną sytuację, jak Holocaust – tłumaczył Daniels.
Jego zdaniem Polska, na tle Europy, dobrze sobie radzi z kwestią antysemityzmu. – Na podstawie mojego kilkuletniego doświadczenia z Polską powiem nawet, że Polska dziś jest jednym z najlepszych miejsc w Europie, żeby być Żydem – powiedział Daniels. Dodał, że gdy odwiedził Polskę, był zaskoczony: – Spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Zastałem kraj i naród, który ma szacunek dla judaizmu.
Zapytany o to, jak widzi rolę Polski w trakcie obchodów powiedział: – Rola Polski jest taka jak innych europejskich krajów – by stać z nami ramię w ramię. Relacje polsko-izraelskie były świetne przez ostatnie lata. Niestety, ostatnio zaszkodziła im kwestia zakazu rytualnego uboju, ale winię za to ludzi, którzy nie rozumieją tej sprawy.
http://www.polishclub.org/2013/12/21/czy-obrady-knesetu-w-auschwitz-to-przygotowania-do-przeprowadzki-na-stale-nad-wisle/
Będzie to wyjątkowe wydarzenie w stosunkach międzynarodowych, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by parlament jakiegoś kraju obradował na terytorium innego państwa. Członkowie Knesetu zamierzają przyjechać do byłego nazistowskiego obozu Auschwitz 27 stycznia – w 69. rocznicę jego wyzwolenia. Swój udział już zapowiedziało ponad 60 ze 120 izraelskich parlamentarzystów. Tematem posiedzenia będzie zwalczanie antysemityzmu.
„Symbolika nie mogła być bardziej uderzająca – ledwie kilka metrów od komór gazowych, w których zamordowano miliony Żydów, spotkają się przedstawiciele parlamentu żydowskiego Państwa Izraela” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele Fundacji „Z głębin”. Fundacja, która zajmuje się utrwalaniem pamięci o Holocauście, jest inicjatorem tej specjalnej sesji Knesetu. (…)
Parlamentarzystom towarzyszyć będą ocaleni z Zagłady, dowódcy izraelskiej armii oraz naczelni rabini kraju Dawid Lau i Icchak Josef. Na czele delegacji ma stanąć były minister ds. diaspory i obecny przewodniczący parlamentu Juli Edelstein. Podczas dyskusji poświęconej problemowi antysemityzmu będzie przemawiał noblista, ocalały z Holocaustu Elie Wiesel.

Obrady miałyby się odbyć w specjalnym namiocie konferencyjnym, który z tej okazji stanie na terenie Muzeum Auschwitz. – Prowadzimy już ze stroną izraelską rozmowy dotyczące organizacji spotkania – potwierdza Bartosz Bartyzel, rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (…)

Swoich funkcjonariuszy przyśle do Małopolski agencja wywiadowcza Mosad. Będzie ona dbała o bezpieczeństwo izraelskich polityków nie tylko podczas ich wizyty w Muzeum Auschwitz, lecz także podczas planowanych spotkań z przedstawicielami polskiej administracji w Krakowie i pobytu w stolicy Małopolski. Należy spodziewać się nadzwyczajnych środków ostrożności podczas przejazdu delegacji z Izraela z lotniska w Balicach do Oświęcimia.

Według naszych informacji zabezpieczenie ma być porównywalne z tym, które zastosowano w czasie wizyty Władimira Putina w Polsce w 2005 r. z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Zamykano wtedy ulice podczas przejazdu rosyjskiej delegacji, a w policyjnej operacji brało udział około tysiąca funkcjonariuszy.(…)Policja polska na razie nie chce oficjalnie informować o przygotowaniach do wizyty izraelskiej delegacji. – Na pewno będziemy się przygotowywać, ale plany dotyczące zabezpieczenia na 27 stycznia przygotowywane będą dopiero na początku przyszłego roku – oficjalnie oświadcza Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji.
Tyle  przeglądu doniesień medialnych. Więcej  konkretów  nie znalazłem. Co zaskakuje, źródłem informacji jest strona izraelska. Stanowisko oficjalnych instytucji państwa polskiego doskonale charakteryzują dwa cytaty z powyższych tekstów:
Wiadomości tych nie chciał komentować rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Policja polska na razie nie chce oficjalnie informować o przygotowaniach do wizyty izraelskiej delegacji.

Zerknąłem na stronę inicjatora przdsięwzięcia http://www.fromthedepths.org/ .Może szukałem mało wnikliwie, ale nie znalazłem daty założenia fundacji, ani większości danych, które na stronach np. polskich fundacji są wymagane. W moim odczuciu  fundacja jest parawanem dla tej jednej jedynej akcji – 27 stycznia 2014.
Warto zapoznać się z notkami biograficznymi członków zarządu fundacji. Dla przykładu 28-letni dyrektor wykonawczy:
Jonny Danniels od 5 lat działa w obszarze Public Relations i doradztwa strategicznego współpracując z szerokim gronem klientów. Media na całym świecie cenią sobie jego opinie i komentarze w różnych kwestiach, przez co często występuje w radiu i telewizji.
Przez ostatnie 5 lat coraz bardziej angażuje się w różne istotne tematy, które przyciągają uwagę mediów. Często jako pierwszy – i jako ostatni – zajmuje głos w wielu ważnych sprawach, w międzyczasie koordynując kampanie PR dla wielu klientów z całego świata. Jest także patronem wielu organizacji charytatywnych, a innym pomaga w gromadzeniu funduszy i udziela różnorakiego wsparcia.
Swą karierę w armii Jonny rozpoczął od elitarnego oddziału spadochroniarzy, a ukończył ją jako sierżant sztabowy. Następnie został strategicznym doradcą sztabu rzecznika armii izraelskiej, specjalizując się w kwestiach związanych z nowymi mediami.
Na stronie Fundacji From the Depths,  w językach, którę potrafię zrozumieć, nie znalazłem informacji o posiedzeniu Knesetu w Krakowie. Angielska wersji serwisu (ale polskia  już nie) informacje, że organizatorami wydarzenia są  Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau (!!!)  oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska (!!!)  pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przypomnę że obie te instytucje formalnie są podległe rządowi RP.
Tak więc mamy interesującą sytuację, zdaniem izraelskiego inicjatora, oraganizatorem przedsięwzięcia  są dwie instytucje państwa polskiego. Jedna z nich  Państwowe Muzeum  Ausschwitz Birkenau, ustami dyrektora wyraża dla mediów izraelskich zadowolenie z decyzji Knesetu  ale ustami rzecznika odmawia potwierdzenia informacji mediom polskojęzycznym.Ciekawostką jest, że  instytucja oficjalnie nosząca nazwę  Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau swój portal konsekwentnie tytułuje “mejsce pamięci i muzeum Auschitz-Birkenau”., odmiennie niż inne państwowe placówki muzealne. Ku memu zaskoczeniu od 12 grudnia na stronie muzeum widnieją informacje o uroczystości. M.in można przeczytać:
W poniedziałek, 27 stycznia 2014 r. odbędą się uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
W uroczystościach rocznicowych 27 stycznia 2014 r. wezmą udział byli więźniowie Auschwitz, przedstawiciele władz państwowych z Polski, a także wielu gości z całego świata, m.in. liczna delegacja parlamentu izraelskiego, na której czele stanie jego przewodniczący Yuli-Yoel Edelstein. Inicjatorem przyjazdu przedstawicieli Knesetu w Polsce jest fundacja From the Depths, którą kieruje Jonny Daniels.
Brak jakichkolwiek informacji o bezprecedensowym wyjadowym posiedzeniu połowy członków Knesetu, więc  tym bardziej o jego miejscu. Natomiast z tekstu można domniemywać, że za organizację w jakiejś mierze odpowiada muzeum i współpracująca z nim Międzynarodowa  Rada Oświęcimska. Powołana w 2000 roku przez zasłużonego Polsce trzema reformami premier Buzka, oficjalnie jest organem doradczym premiera RP. Link na stronie rządowej prowadzi w próżnię, ale informację na temat rady bez problemu znajdziemy na stronie muzeum. Radzie przewodniczy znany i ceniony za szczególny szacunek dla Polski i Polaków  prof. Bartoszewski, a wspiera go znana  z wypowiedzi na temat odmienności śmierci Żydów i Polaków prof  Engelking Boni. Wsród członków rady jest też  Kalman Sultanik,, który wśród wielu ważnych postulatów zaproponował eksterytorialność  obszaru  byłego obozu Auschiwitz Birkenau
http://books.google.pl/books?id=bd8VQ5-BC-MC&pg=PT87&lpg=PT87&dq=Kalman+Sultanik+exterritorial&source=bl&ots=lKJuDCl8X3&sig=oyqwiKoB3kANjRy4OoN0qGzKa8Y&hl=pl&sa=X&ei=ngHKUsuwD7DT7AaYiYGgDw&ved=0CEcQ6AEwAg#v=onepage&q=Kalman%20Sultanik%20exterritorial&f=false
wykazując się szczególną wrażliwością wobec Polaków.
Bardzo cenię sobie wszelkie działania pojednawcze, służące budowaniu zrozumienia. Sądzę, że w kontaktach Polaków i Żydów.szczególnie ważna jest otwartość, uczciwość i rzetelna informacja. Niestety, przyznam, że to co dzieje się w kwestii wydarzenia 27 stycznia znacznie odbiega od moich oczekiwań. Sam Inicjator obrad Knesetu w Polsce przyznaje, że Polska i Polacy “kraj i naród, który ma szacunek dla judaizmu”.,”dobrze sobie radzi z kwestią antysemityzmu” , “Polska dziś jest jednym z najlepszych miejsc w Europie, żeby być Żydem”.
Chciały się dodać, czegóż więcej potrzeba? Dlaczego wśród zaproszonych polityków są Polacy, Rosjanie i Amerykanie, nie obywatele Europy Zachodniej, chociażby z członkowie parlametu Europy, gdzie zdaniem Danielsa, antysemityzm jest bardziej groźny, a zdaniem przewodniczącego Knesetu – alarmujący.czy wręcz zastraszający. O ile większy wydźwięk medialny miałoby bezprecedensowe posiedzenie Knesetu w budynku PE w Brukseli, czy w Paryżu stolicy kraju, gdzie podpalane są synagogi.
Niepokoję się niejasnościami w kwestii obrad Knesetu (Kraków czy Auschitz) , niejasnościami w kwestii odpowiedzialności organizacyjnej i bezpieczeństwa gości (brak wiedzy policji małopolskiej) . Martwą mnie problemy na linii rząd Izraela, MSZ (niedawny strajk) , ambasada w Warszawie oraz polska ambasada w Izraelu opiywane wielokrotnie przez Barbura, oraz w końcu sam status wizyty, która ma być finansowana przez milionera. Czy zagraniczną podróż polityków do innego kraju finansowaną przez osobę prywatną można nazwać oficjalną?  Nasuwają mi niemiłe analogie z przygotowaniem uroczystości w Smoleńsku w 2010r.
Nie życzyłbym sobie, ani Państwu zniknięcia 27 stycznia kilkudziesięciu wpływowych polityków Izraelskich z równoczesnym okdkryciem złomu lotniczego, kolejowego, samochodowego czy jakiegoś tam  na polskiej ziemi.

Kontynuacja wątku niebawem
(mam nadzieję, bo czuję się dobrze, a tekt praktycznie jest napisany)
————————————————
PS
W wypowiedzi dyr. Cywińskiego zwróciłem uwagę na niefortunny w odniesieniu do krajów Europy Wschodniej termin wyzwolenie. Prawda historyczna niestety często odbiega od prawdy politycznej. Gdy w Izraelu stawia się pomniki wyzwalicielom z Armii Czerwonej tym bardziej musimy domagać się respektowania prawdy historycznej.
Niemcom udało się zlikwidować Auschwitz. 17 i 18 stycznia 1945 r. wobec zbliżającego się frontu w marszu śmierci wyprowadzono z obozu 60 tys. więźniów. Mieli dotrzeć do Gross-Rosen.(…)
Wraz z tą ostatnią ewakuacją obóz koncentracyjny Auschwitz przestał istnieć. Pozostali w nim jedynie chorzy i umierający oraz 645 ciał zmarłych, których Niemcy nie zdążyli już spopielić. Pozostała też grupa esesmanów z majorem Franzem Krausem i kapitanem Franzem Hösslerem, którym powierzono zadanie wymordowania więźniów. Ale w Auschwitz i Birkenau w tych dniach Niemcy zdołali zastrzelić jedynie 300 więźniów
.
Oczywiście, gdzieś jeszcze byli Niemcy. Wysadzali pozostałe krematoria, penetrowali magazyny tzw. Kanady,
by znaleźć dla siebie cywilne ubrania i uciec przed Rosjanami. Ale w gruncie rzeczy obóz był już wolny.Był wolny tak dalece, że 22 stycznia 1945 r. i w następnych dniach pojawili się w nim co odważniejsi mieszkańcy Oświęcimia, którzy przyszli z pomocą żywnościową i lekarską. Wielu z nich zabrało z sobą dzieci oświęcimskie, bezpańskie, na poły gołe, dzikie, zbyt małe, by wiedziały, kim są i jak się nazywają. Nazywano je Turkami. Ludzie z Oświęcimia zabierali je, aby uratować. Nikt nie wie, ile dzieci i ilu starszych więźniów uratowano. Gdy już po tzw. wyzwoleniu policzono więźniów, okazało się, że około 3 tys. ludzi po prostu opuściło obóz.
Z artykułu Dariusza Baliszewskiego p.t. Kto Wyzwolił Aushwitz we Wprost . http://www.wprost.pl/ar/185305/Kto-wyzwolil-Auschwitz/,

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/