Pułapka Janukowycza

Redakcja internetowa
27.01.2014, 19:39
Drukuj Poleć znajomemu Dodaj do bloga

Pułapka Janukowycza

Foto: EPA
Oświadczenie prezydenta Ukrainy, który zaproponował liderom opozycji stanięcie na czele rządu, zostało potraktowane negatywnie przez niektórych ekspertów, którzy uznali to za przejaw słabości. Po dokładnej analizie sytuacji, ocena działań ukraińskich władz już nie jest tak jednoznaczna.
Brak szybkiej zgody opozycji stanowi ważny dowód na to, że o kapitulacji Janukowycza nie ma mowy. Razem z teczką premiera polityczni przywódcy EuroMajdanu otrzymają stos problemów społecznych i gospodarczych do rozwiązania, z którymi nie będą w stanie sobie poradzić. Prawa do podpisania umowy w sprawie stowarzyszenia z Unią premier nie ma, natomiast szanse na odroczenie kryzysu gospodarczego są bliskie zeru. Oczywiście, można spróbować zaciągnąć pożyczkę w MFW, ale warunki jej przyznania pogrzebią elektoralne perspektywy liderów opozycji. Ponadto opozycja straci najważniejsze emocjonalne źródło podtrzymywania nastrojów protestacyjnych, ponieważ nikt już nie będzie mógł winić o katastrofalną sytuację gospodarki i sfery społecznej wyłącznie Janukowycza.
Opozycyjny rząd nie będzie mógł utrzymać zniżki na rosyjski gaz, ponieważ zniżka omawiana jest co kwartał i oczywiste jest, że Moskwa przy pierwszej możliwości wróci do poprzedniej ceny. Ukraiński budżet nie zostanie zasilony pozostałymi transzami rosyjskiego kredytu w wysokości 15 mld dolarów, co doprowadzi do całkowitego krachu hrywny, kryzysu walutowego i dobije gospodarkę kraju. Winę za to poniesie rząd Jaceniuka-Kliczki. Kryzys nastąpi bardzo szybko, zanim zdążą cokolwiek zmienić w państwie. Ponadto, będą musieli rozpędzić EuroMajdan, wypełniony nacjonalistami i neonazistami, którzy im się praktycznie nie podporządkowują i którzy będą uważać ich za zdrajców. Ponadto, polityczni liderzy opozycji muszą uwzględnić ryzyko tego, że po sankcjonowanym lub zorganizowanym przez nich rozwiązaniu EuroMajdanu ich rząd można będzie po prostu zdymisjonować, a drugiego Majdanu zebrać już się nie uda.
Ukraina w oczywisty sposób zmierza w kierunku syryjskiego scenariusza, na co wskazują działania bojowników i zachowanie politycznych liderów opozycji. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zrezygnują oni z kuszącej propozycji Janukowycza, ponieważ nie zależy im na poszukiwaniu rozwiązań politycznych. Jeśli manewr polityczny Janukowycza da ukraińskim władzom kilka dodatkowych dni na przygotowania do tego nieuchronnego rozwiązania, można go uznać za udany.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/