Krym żąda zwrotu złota Scytów

Krym żąda zwrotu złota Scytów

Крым требует вернуть золото скифов

Z blogu: Россия Освободится Нашими Силами / Rosja Wyzwoli się Naszymi Siłami

27 maja, 2014

 

W pierwszych dniach marca 2014 r. poinformowano, że w „zastaw” przyszłych kredytów od Unii Europejskiej Premier Ukrainy Jaceniuk dał zgodę na wywóz ze swego kraju praktycznie całego zapasu złota Ukrainy. Pisała o tym szczegółowo strona POHC. Oprócz zwykłego złota z sztabach i monetach, zostało wywiezione również tak zwane „Złoto Scytów”. Jest to ogromna kolekcja złotych wyrobów okresu scytyjskiego, znalezionych przez rosyjskich archeologów, poczynając od połowy XIX wieku do naszych dni. Większość tych bezcennych złotych wyrobów została znaleziona w starożytnych grodach i cmentarzyskach na terytorium Krymu i jest przechowywana w krymskich muzeach.

 

 

Kiedy rozpętał się skandal, władze kijowskie, a w ślad za nimi również Europejczycy ogłosili, że Złoto Scytów zostało wywiezione nie jako zastaw, tylko dla wystawienia na międzynarodowej wystawie w Amsterdamie. Jednak, po upływie ponad dwóch miesięcy, historyczne relikwie nie wróciły do Krymu.

W przypadku nie zwrócenia kolekcji Złota Scytów do Krymu, będzie można nazwać to kradzieżą, zaaprobowaną przez koła międzynarodowe, powiedział Minister Kultury Federacji Rosyjskiej Miedinskij.

 

Rosyjskie MSZ już prowadzi na ten temat rozmowy z muzeami holenderskimi.

 

Wystawa „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego” była otwarta w Muzeum Archeologicznym Uniwersytetu w Amsterdamie na początku lutego. Krymska kolekcja dotarła na wystawę partiami, w lutym i marcu.

 

Tłumaczył Janusz Sielicki

3.6.2014 r.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/