http://www.imperiya.by/authorsanalytics19-20923.html
//////////
Strategia Rosji po wyborach na Ukrainie
Sergiej Nebrenczin 28.5.2014, przekład-skrót Piotr Bein
Działania Rosji na Krymie wykazują, że Ukraina jest strefą jej długoplanowych interesów. Rosja bez Ukrainy nie jest sobą, zmniejszając szanse na zachowanie kontroli nad 1/7 świata.
Rosja i jej prezydent jak nigdy dotąd doznają dużo presji zewn. i wewn. Realizując plany wciągnięcia Rosji w konflikt zbrojny, USA i sojusznicy z NATO próbują karać Rosję za ukraińskie wydarzenia i rezygnację z ingerencji. Wpływy w Rosji, w otoczeniu prezydenta, uniemożliwiły prowadzenie niezależnej polityki. Rosja musiała uznać wyniki wyborów, by mieć m.in. dodatkową dźwignię wpływu na sytuację na Ukrainie.
Może Moskwa w końcu porzuci praktyki wzmacniania państwowości i niepodległości Ukrainy na własny koszt, otrzymując w zamian kijowską rusofobię. Ukraina, z poklaskiem z zewnątrz, już marzy nawet o rosyjskich sąsiednich terytoriach. Toteż Rosja powinna aktywnie wpływać na wydarzenia pełnym arsenałem stosowanym przez geopolitycznych przeciwników. Każdy krok rosyjsko-ukraińskich stosunków, czy ws. gazu czy legitymizacji władzy, trzeba rozpatrzyć tak finansowo i gospodarczo, jak i politycznie. Przede wszystkim należy skupić się na zakończeniu przemocy na Wsch. Ukrainiey i w in. regionach, przywróceniu rosyjskiego jako drugiego języka, swobodnego przepływu osób oraz na in. prawach człowieka, wolności prasy, likwidacji blokady Krymu, zwrotu długów za gaz itd.
Oprócz politycznych, dyplomatycznych i informacyjnych środków, Rosja ma wiele in. skutecznych dźwigni nacisku na Kijów, które trzeba umiejętnie wykorzystać, np.: osądzenie odpowiedzialnych za masowe zbrodnie (Kijów, Odessa, Mariupol…), zwrot długów, poparcie prorosyjskim siłom politycznym, sankcje na ukraińskich VIPów… Można i zamknąć gaz, nałożyć embargo na import z Ukrainy lub podwyższyć opłaty, nieuznać wyników wyborów… Potrzeba woli politycznej, neutralizacji agentury wpływu w Rosji, wprowadzenia do władz specjalistów i patriotów.
Przyjaźń z Kijowem nie może zakłócać zapewnienia skutecznego, kompleksowego wsparcia oporu na Wsch. Ukrainie. Jednocześnie rosyjskie ofensywne stanowisko trzeba wesprzeć politycznie, dyplomatycznie i informacyjnie.
Perspektywy dla oporu
Zewn. patroni junty podyktowali warunki dla przyznawania pomocy finansowej Ukrainie, zapewniania preferencji politycznych itd. Kampania „antyterrorystyczna” junty ma odstraszyć od protestów w in. regionach Płd. Wschodu, by zapobiec rozpadowi kraju i stworzyć warunki dla odzyskania Krymu.
Czas działa przeciw juncie. Rozwiązać sytuacji na Wsch. Ukrainie nie da się bez Rosji Jednak, aby odwrócić Rosję od popierania, jak w ciągu ostatnich 20 lat, antyrosyjskiego Kijowa, kurs Putina trzeba porzucić i wrócić do dźwigni wpływu na mocarstwa Zachodu. Inaczej, już jesienią br. Ukraina ulegnie dalszemu pogorszeniu gospodarczemu i społecznemu, wywołując publiczne oburzenie i protesty, zaostrzając stosunki nacjonaliści – prozachodni internacjonaliści, wywołując zbrojne konfrontacje w regionach, dzieląc kraj na strefy wpływów bojowników finansowanych prywatnie. Tym są zainteresowani USA i ich najbliżsi sojusznicy w NATO, planując prenieść chaos do sąsiadów, zwłaszcza do Rosji i na Białoruś. Dalekosiężne plany przewidują destabilizację Rosji, osłabienie podstaw suwerenności i integralności terytorialnej, aby stworzyć warunki dla upadku i rozpadu Rosji.
Niewykluczone, że negatywne wydarzenia na Ukrainie otrzeźwią większość Ukraińców, przede wszystkim wpływowych ludzi, którzy będą w stanie rozpoznać zagrożenia od realizacji neo-nazistowskiego projektu Zachodu i konfrontacji z Rosją, jak i historyczne i polityczne współzależności oraz konieczność współpracy dla przetrwania obu narodów wobec globalnych wyzwań i zagrożeń. Wytrzeźwieniu Ukraińców może w dużej mierze pomóc zmiana charakteru władzy w Rosji, której polityka nieodpowiada większości Rosjan. [W takim razie sondaże pokazujące rekordową popularność Putina sfałszoano? – PB]. Do roku wyjaśni się, że USA jest skończone [już jest! – PB], UE rozpada się, a Rosja w sojuszu z Chinami odgrywa większą rolę na świecie.
Wewn. sprzeczności Ukrainy
Wśród elit, jeśli istnieją sprzeczności, to dotyczą kwestii nieistotnych i spowodowane są różnicami między patronami (USA, Europa…). Każdy z publicznych graczy realizuje specyficzny scenariusz, przypisaną rolę do niego i w zasadzie nie jest zdolny do samodzielnego działania, chyba że chce losu zamordowanego Muzyczko. Nawet ukraińscy oligarchowie, którzy w ciągu 20 lat mieli okazję aktywnie wpływać na decyzje polityczne i gospodarcze władz, muszą działać wg recept narzuconych z zewn. W przypadku odchyłki, każdemu z nich grozi zniszczenie, więzienie, przeniesienie lub usunięcie. Wszystko dla zachowania kontroli nad po-sowiecką Ukrainą.
Powodzeniem oporu na Wsch. Ukrainie są zainteresowani także mieszkańcy środkowej części kraju. Pozostaną oko w oko z banderowskim nacjonalizmem i pro-zachodnim internacjonalizmem, kiedy opór Wschodu zostanie stłumiony i rozpocznie się masowa emigracja do Rosji. Rozwój sytuacji na Ukrainie w niedalekiej przyszłości w dużym stopniu zależy od wyborów, jakie dziś poczynią Ukraińcy Środkowi, historycznie zmuszani do wyboru pomiędzy Polską, Rosją, Turcją, Austro-Węgrami, Szwecją…
Wg masmediów, wielu Ukraińców przerażają plany demograficznej rozbiórki kraju i budowy ‘kaganatu chazarskiego’. Niejednokrotnie ogłaszano zamiar przybycia obywateli Izraela, USA i in. państw na pobyt stały. Swoista Mekka ukraińskich, oligarchów i inteligencji, Dniepropietrowsk ma być nową stolicą chazarską. Tam osadził się oligarcha Kolomojski, motor wojny domowej na Ukrainie.
Media tak jak junta ukrywają prawdziwe motywy sługusów Zachodu i plany realizacji sponsorujących interesów. Antyrosyjska informacja to najbardziej skuteczne narzędzie w wojnie z Rosją, jak i w realizacji scenariusza destabilizacji Ukrainy i Eurazji. Globalne siły antyrosyjskie dyrygują info-wojną na Ukrainie, próbując koordynować z niektórymi wiodącymi mediami w Rosji.
Obecnie jednym z najważniejszych zadań Kremla to ograniczenia i neutralizacja antyrosyjskiej info-wojny. Przejęcia inicjatywy w strategicznej info-wojnie wokół Ukrainy — poprzez stworzenie pozytywnego info-tła i regularne ukierunkowane działania informacyjne — pozwoli znacznie skuteczniej realizować interesy narodowe Rosji na Ukrainie i wśród geopolitycznych przeciwników Rosji. Trzeba wzmocnić info-siły w strukturach Rosji, przede wszytkim w jej siłach zbrojnych.
Konflikt zbrojny stron
Faza wojskowa nabiera tempa, ze wszystkimi oznakami wojny domowej. Od Rosji oczekuje się wsparcia politycznego na Ukrainie Wsch., a zwłaszcza wprowadzenia strefy zakazu lotów, dostarczenia broni, zezwolenia ochotnikom z Rosji, nawet przysłania sił pokojowych.
W warunkach silnej presji zewn. na Rosję, strefa bez lotów nad powstańczą częścią Ukrainy nie jest sprawą prostą. Nieporównywalny jest wpływ na ONZ i in. instytucje międzynarodowe przez USA i sojuszników w NATO, np. w przypadku Libii. Geopolityczni przeciwnicy Rosji często działają niezgodnie z zasadami. W imię interesów życiowych, jak to miało ostatnio miejsce na Krymie, Rosja może i powinna działać odpowiednio do sytuacji. Kiedy powstańcy będą mieć nowoczesne lotnictwo, strefa zakazu lotów nie będzie już dla nich wymogiem.
Jednocześnie należy użyć środków politycznych, dyplomatycznych i informacyjnych w presji na Kijów, by zmusić do niestosowania lotnictwa, inne ciężkie bronie i ostatecznie zatrzymać karną operację przeciwko obywatelom Ukrainy.
W obecnej sytuacji, długoplanowym interesom Rosji zaszkodzić może tylko odstąpienie od niedawno obranego kursu na spójne bezpieczeństwo narodowe, obronę interesów narodowych na arenie międzynarodowej, integralność terytorialną i suwerenność. Powrót do przeszłej, błędnej polityki, kiedy to władze Rosji zgadzały się być marionetką „świata za kulisami”, było katastrofalne dla wszystkich bez wyjątku narodów Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państwi, w ogóle nawet dla krajów Eurazji. Pamiętając następstwa rozpadu ZSRR, łatwo sobie wyobrazić skutki powtórzenia tamtej polityki obecnie, gdy świat wszedł w okres zagrażający jego rozwojowi. Bez Rosji, Ukraina w obecnych granicach przestanie istnieć niemal natychmiast. Ukraina to nie Rosja, ale bez Rosji nie będzie Ukrainy.