Kilka tłumaczeń wiadomości z czerwca [PL]

JEDNOSTKA WOJSKOWA W DONIECKU PODDAŁA SIĘ POWSTAŃCOM

 

źródło: WZGLIAD

 

Воинская часть в Донецке сдалась ополченцам

 

http://vz.ru/news/2014/6/28/693176.html

 

28 czerwca 2014, 11:49

 

W Doniecku powstańcy przejęli kontrolę nad jednostką wojskową, ochraniającą zakład przetwarzania i utylizacji materiałów wybuchowych, za zgodą jej dowództwa. – powiedział przedstawiciel władz Donieckiej Republiki Ludowej.

 

“Poddała się nam kolejna jednostka wojskowa wojsk wewnętrznych” – powiedział on, wyjaśniając, że powstańcy pospolitego ruszenia przejęli kontrolę nad jednostką bez jednego strzału za zgodą dowództwa jednostki, podaje Agencja РИА «Новости» (RAI “Nowosti”).

 

Żołnierzy poborowych władze DRL wysłali do rezerwy. Wszystkim żołnierzom jednostki, łącznie z oficerami, chorążymi i osobami na kontraktach, zaproponowano dalsze kontynuowanie służby w formacjach zbrojnych DRL.

P.o. Przewodniczącego Rady Najwyższej DRL Władimir Makowicz obiecał, że ani jeden żołnierz nie zostanie zatrzymany w jednostce na siłę i nie będzie ścigany na obszarze DRL.

 

Dowódca jednostki, przemawiając do żołnierzy, powiedział, że jego głównym zadaniem w ostatnich wydarzeniach było zapobieżenie ofiarom: “Służę od 28 lat i nigdy nie traciłem ludzi”.

 

W piątek powstańcy Donieckiej Republiki Ludowej przejęli również kontrolę nad jednostką wojskową, która znajduje się praktycznie w centrum Doniecka.

 

Jak poinformował zastępca dowódcy pospolitego ruszenia Donbasu Igora Striełkowa, oficer wojsk rakietowych obrony powietrznej na emeryturze i pisarz – fantasta Fiodor Bieriezin, o wyniku konfrontacji zdecydowało to, że żołnierzom Gwardii Narodowej zabrakło amunicji.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie do poniedziałku wieczorem.

 

Premier DRL Aleksandr Borodaj również powiedział, że Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe zobowiązały się przerwać ogień do 30 czerwca.

 

Tłumaczył Janusz Sielicki

28.6.2014 r.

 

 

***

 

POWSTAŃCY OPOWIADALI O PRZEKAZANIU JEŃCÓW Z GWARDII NARODOWEJ RODZICOM

 

źródło: WZGLIAD

 

Ополченцы рассказали о передаче пленных нацгвардейцев родителям

 

http://vz.ru/news/2014/6/28/693189.html

 

 

27 czerwca 2014, 21:40

Фото: ИТАР-ТАСС

 

Zastępca dowódcy pospolitego ruszenia Donbasu Igora Striełkowa, oficer wojsk rakietowych obrony powietrznej na emeryturze i pisarz – fantasta Fiodor Bieriezin, poinformował jak odbywało się przekazywanie żołnierzy Gwardii Narodowej, wziętych do niewoli w czasie szturmu na jednostkę wojskową w Doniecku w nocy na piątek.

 

“Oczywiście, przecież jesteśmy faszystami, sadystami, terrorystami i separatystami, jednak … Od godziny 3 w nocy do godziny 3 po południu, zajmowaliśmy się wydawaniem jeńców. Obdzwoniliśmy mamy, ojców, braci i siostry. Przede wszystkim lokalnych. Następnie rozpoczęliśmy wydawanie na ręce rodziców ich dzieci”,- napisał na swoim blogu Bieriezin.

 

“Od każdej matki braliśmy pokwitowanie, a także telefon. To już po to, aby skontrolować, co będzie z chłopakami później. Po to, aby chociaż w ten sposób uchronić ich przed represjami ukropskich amatorów cięcia rąk i nóg”- powiedział zastępca Striełkowa.

“Spać tej nocy ani mi, ani moim ludziom nie udało się, ale sprawa była warta tego, – uważa Bieriezin.

– Myślę, że tym razem sprawa została załatwiona na piątkę z plusem w skali pięciopunktowej”.

 

Wcześniej Bieriezin poinformował, że żołnierze pospolitego ruszenia Donbasu w nocy na piątek przejęli kontrolę nad jednostka wojskową armii ukraińskiej i zmusili podległych Kijowowi żołnierzy i oficerów do poddania się. O wyniku konfrontacji, według jego słów, zdecydowało to, że u Gwardii Narodowej zabrakło amunicji.

 

Tymczasem premier DRL Aleksandr Borodaj powiedział w piątek, że Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe zobowiązały się przerwać ogień do 30 czerwca.

 

Wcześniej dowódca wojsk pospolitego ruszenia Igor Striełkow powiedział, że wojska ukraińskie przygotowują się do zadania nowego uderzenia i w tym celu ściągają wielkie siły, dlatego rozejmu w tych warunkach powstańcy przestrzegać nie będą.

 

Wcześniej w piątek, europejskie źródło dyplomatyczne poinformowało, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył o 72 godziny rozkaz przerwania ognia na Wschodzie Ukrainy. Później Poroszenko uściślił, że jeszcze nie podjął odpowiedniej decyzji.

 

Tego samego dnia Unia Europejska zażądała podjęcia do poniedziałku szeregu środków dotyczących de-eskalacji sytuacji na Ukrainie, grożąc nałożeniem nowych sankcji wobec Rosji.

 

Jednak walki trwają. Wcześniej w piątek informowano, że pospolite ruszenie przeszło do ofensywy i osiągnęło znaczne sukcesy militarne.

 

 

Tłumaczył Janusz Sielicki

28.6.2014 r.

………………..

Ostrzał katedry św. Aleksandra Newskiego w czasie liturgii

 

Z blogu: Noworosji Novorus.info

 

Обстрел Александро-Невского кафедрального собора во время литургии

 

http://novorus.info/news/policy/24473-obstrel-aleksandro-nevskogo-kafedralnogo-sobora-vo-vremya-liturgii.html

 

30.6.2014 r., 09:43

 

29 czerwca wojska ukraińskie ponownie ostrzelały katedrę Św. Aleksandra Newskiego w Sławiańsku. Szczegóły opowiedział proboszcz katedry Ojciec Nikołaj Fomienko:

“Ostrzał rozpoczął się o godzinie 10 rano, w czasie liturgii. Jeden z pocisków trafił w kiosk z chlebem “Palianica”, znajdujący się kilka metrów od kościoła. Został rozerwany na strzępy, wszystko, co zostało – spłonęło. Sprzedawca, gdy usłyszał pierwszą salwę, wybiegł – i to go uratowało.

W tym czasie na terenie katedry znajdowało się wiele osób – około tysiąca. W katedrze było wielu wiernych, którzy przybyli na nabożeństwo, a na dziedzińcu zebrali się ci, którzy oczekiwali wydania pomocy humanitarnej. Po rozpoczęciu ostrzału wszyscy rzucili się do świątyni. Katedra była przepełniona ludźmi, ludzie na kolanach, ze łzami modlili się do Boga. Od fali uderzeniowej po wybuchu z kopuły spadło i rozbiło się kilka szkieł witrażowych. Ostrzał trwał około pół godziny. Również została ostrzelana dzielnica Artiom i rynek główny. Po zakończeniu było słychać strzały odwetowe z miasta. Było ich kilka. Ale właściwie ogień był prowadzony na nas.

Na terenie katedry nikt nie został ranny, świątynia również ocalała. Od odłamków wysadzonego sklepu ludzi uratowało to, że schronili się w świątyni. A w dzielnicy Artiom zginęli ludzie, cywile, dwóch dzisiaj już pochowaliśmy – Ojciec Tichon odprawił Msze pogrzebowe. Kostnica u nas nie działa, ponieważ w mieście nie ma światła, i dlatego ludzie przy tak ciepłej pogodzie są zmuszeni do natychmiastowego pogrzebu swoich bliskich. Jednej kobiecie, którą chowaliśmy, oderwało głowę. To jest przerażające. …

Od początku ostrzału nie wstrzymaliśmy służby. Chór śpiewał ze łzami w oczach. Ludzie klęczeli i modlili się również ze łzami. AI na sam koniec służby wszystko ucichło.

Potem wyszliśmy i zaczęliśmy rozdawać pomoc humanitarną. Poprosiłem ludzi, aby nie stali na ulicy w grupach, ponieważ zauważyłem, że wielkie skupiska ludzi przyciąga strzały. Strzelają przecież po miejscach, gdzie jest dużo ludzi: dzisiaj to była nasza katedra, rynek główny, w dzielnicy Artiom również jest rynek “Leśny” (ros. «Лесной») – akurat te miejsca dzisiaj zostały trafione. I w dziewięciopiętrowy dom trafiono – zginęli ludzie, i zdaje się, że dziecko.

Trudno zrozumieć, jak mieszkańcy jednego kraju mogą tak postępować. Nawet faszyści nie strzelali do swoich. A tutaj … I czym się usprawiedliwią przed Bogiem? Nie mogę sobie wyobrazić”.

 

Centralna Agencja Informacyjna Noworosji

Novorus.info

 

 

Tłumaczył Janusz Sielicki

30.6.2014 r.

…………………..

Bracia Kliczko przekazali 270 000 dolarów na wyposażenie batalionu „Kijew”

 

Z portalu Noworosji: Novorus.info

 

http://novorus.info/news/policy/24463-http-itar-tasscom-mezhdunarodnaya-panorama-1287138.html

 

Братья Кличко заплатили террористам $270 000, для убийства мирных жителей

 

30.6.2014 r., 00:01

 

 

Bracia Kliczko dali 270.000 dolarów na wyposażenie batalionu “Kijew”.

Pieniądze, wydzielone ze środków własnych, pójdą na zakup kamizelek kuloodpornych, lornetek i środków przeciwbólowch dla uczestników operacji specjalnej w województwie Ługańskim.

 

KIJÓW, 29 czerwca. / ITAR-TASS /. Mer Kijowa, lider partii “UDAR” Witalij Kliczko i jego brat, słynny bokser Władimir Kliczko wydzielili ze środków osobistych ponad 270.000 dolarów na zakup sprzętu wojskowego dla batalionu “Kijew”, uczestniczącego w operacji specjalnej w województwie Ługańskim na Ukrainie. Informację o tym umieszczono w niedzielę na stronie internetowej partii.

 

„Razem z Wołodią wydzieliliśmy 3 mln 200 000 hrywien (ponad 270,5 tys. dolarów) i dzisiaj kupujemy to, o co proszą żołnierze. Pierwszą część sprzętu przekażemy w przyszłym tygodniu” – przytacza partia słowa mera stolicy.

Wyjaśnił on, że razem z bratem wyraził zgodę na apel dowództwa jednego batalionu obrony terytorialnej. “Do mnie, jako głowy miasta, zwrócili się dowódcy 12. batalionu obrony terytorialnej “Kijew”, utworzonego kilka miesięcy temu. Mówią, że przerzucono ich do strefy ATO dla wykonania zadań bojowych bez niezbędnego wyposażenia,” – kontynuował Witalij Kliczko. Uściślił, że wydzielone środki osobiste zostaną wykorzystane na zakup kamizelek kuloodpornych, lornetek termowizyjnych, lornetek, apteczek indywidualnych, środków przeciwbólowych i innych środków.

Decyzje o wydatkowaniu własnych środków mer wyjaśnił brakiem wystarczających ilości pieniędzy w budżecie Kijowa: “W budżecie stolicy, rzecz jasna, nie ma pieniędzy”

Przygotował Michaił Mietlickij (Mińsk)

Centralna Agencja Informacyjna Noworosji

Novorus.info

 

 

Tłumaczył Janusz Sielicki

30.6.2014 r.

………………..

Pospolite ruszenie ŁRL informuje, że Kijów chce używać bomby próżniowe

 

Z blogu: «Русская весна»

 

Ополчение ЛНР заявляет, что Киев хочет использовать вакуумные бомбы

 

http://rusvesna.su/tmp/804172679

 

27.06.2014 – 12:34

 

 

Według słów sekretarza prasowego Ministerstwa Obrony Ługańskiej Republiki Ludowej Aleksieja Toporowa pod Mariupolem i w województwie Nikołajewskim wojska ukraińskie dostosowują swoje samoloty do przenoszenia bomb próżniowych, które mają wielkie działanie niszczące.

Wojska ukraińskie przystosowują samoloty pod zastosowanie bomb próżniowych produkcji NATO, powiedział Agencji RIA Novosti sekretarz prasowy Ministerstwa Obrony Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Aleksiej Toporow.

 

“Według danych operacyjnych, pod Mariupolem i w województwie Nikołajewskim wojska ukraińskie przystosowują swoje samoloty do wykorzystania bomb próżniowych, które mają wielkie działanie niszczące. Te bomby są produkowane w NATO”, – powiedział Toporow.

Przedstawiciel Centrum Informacyjnego СНБО (Совет национальной безопасности и обороны Украины – Rada BezpieczeństwaNarodowego i Obrony Ukrainy- od tłum.) Andriej Łysenko zaprzeczył tym informacjom, podkreślając, że standardy NATO nie są kompatybilne z uzbrojeniem armii ukraińskiej.

 

“Po pierwsze, takich bomb nie ma na uzbrojeniu armii ukraińskiej, a po drugie, ukraiński sprzęt i broń nie są dostosowane do standardów NATO” – powiedział on.

Bombami próżniowymi często nazywa się bomby wybuchowe paliwo-powietrzne, które wykorzystują rozpylanie substancji palnych w formie aerozolu i wysadzenie powstałej chmury gazowej. Podobne ładunki wybuchowe wielkich kalibrów są porównywalne według mocy z ultra małymi taktycznymi ładunkami jądrowymi, które nie mają radioaktywnego efektu rażenia.

 

Tłumaczył Janusz Sielicki

28.6.2014 r.

…………………….

Ukraińska armia dobiła własną piechotę pod Sławiańskiem

 

Z portalu: Moskwa III Rzym

 

Игорь Стрелков: украинская армия добила собственную пехоту под Славянском, в бою погибло несколько десятков военных (ФОТО/ВИДЕО-доказательства)

 

http://3rm.info/48268-slavyanskom-v-boyu-pogiblo-neskolko-desyatkov-voennyh-foto-video-dokazatelstva.html

 

27.6.2014 r., 18:52

 

Głównodowodzący armią DRL Igor Striełkow opowiedział o boju z ukraińskimi żołnierzami na posterunku kontrolnym w pobliżu wsi Mirnoje, gdzie armia ukraińska poniosła ciężkie straty. Według jego słów, siły pospolitego ruszenia rozbiły pluton wroga, ponad 20 ukraińskich żołnierzy zginęło. Ocalali żołnierze pośpiesznie opuścili posterunek kontrolny.

 

– Zobaczcie, ilu zabitych, a oni wciąż mówią, że nie mają strat – powiedział głównodowodzący armią DRL, pokazując dziesiątki paszportów poległych żołnierzy i bojowników gwardii narodowej.

 

Striełkow opowiedział, że powstańcy przy użyciu wcześniej zdobytej broni z bliskiej odległości rozstrzelali pozycje wroga pod Sławiańskiem, a następnie zaatakowali piechotą posterunek kontrolny. Według jego słów, po ataku artyleria wroga uderzyła we własne pozycje, zabijając ocalałych żołnierzy, ponieważ ukraińska armia ma rozkaz, aby otwierać ogień na utracone pozycje.

 

Wziąć do niewoli ocalałych żołnierzy powstańcom się nie udało, ponieważ wycofali się oni w pośpiechu od posterunku kontrolnego, pozostawiając dwa spalone BTR-y (transportery opancerzone – od tłum.) i jeden sprawny BTR. Ponadto, według słów Striełkowa zdobyto 82-mm automatyczny moździerz “Wasiliok” („Chaber”) z zapasem amunicji, przeciwpancerny systemu rakietowy “Fagot”, trzy automatyczne granatniki “Płamia” („Płomień”), kilka karabinów maszynowych i inną broń.

 

Striełkow poinformował, że przejęty posterunek kontrolny jest ważnym punktem oporu na drodze do Sławiańska. Obecnie powstańcy zaminowują okolicę, aby nie pozwolić Ukraińcom odzyskać pozycję.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/