Górnicy Donbasu do kolegów w Europie [PL]

Ukraina: Odezwa górników Donbasu do górników i robotników Europy

[2014-07-15 16:43:01]

W związku z trwającą na Ukrainie wojną domową, z odezwą do górników i robotników Europy wystąpił Niezależny Doniecki Związek Zawodowy Górników. Związkowcy przedstawiają swój obraz sytuacji w Donbasie, podkreślając, że zmuszeni zostali do walki z bronią w ręku w obronie życia swojego i swoich bliskich – w obliczu zagrożenia ze strony oligarchiczno-faszystowskiego reżimu w Kijowie. Zwracają się do klasy robotniczej Europy z apelem „o solidarną pomoc: pomóżcie nam rozbić bastion faszyzmu na Ukrainie”.

Pod odezwą podpisał się przewodniczący związku Michaił Kryłow, przywódca wielkiego strajku ukraińskich górników w 1989 roku.

W ramach sił zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej walczy Górniczy Batalion, którego dowódcą został wiceminister górnictwa republiki Konstantin Kuźmin. Formacja powstała w wyniku ustaleń podjętych na manifestacji górników w Doniecku 18 czerwca 2014 r.

Poniżej cały tekst odezwy:

Bracia górnicy!

Chcemy wyjaśnić Wam rzeczywiste położenie spraw w Donbasie. Europejskie media zniekształcają lub przemilczają prawdziwy obraz wydarzeń. Wiemy, że niełatwo Wam taki prawdziwy obraz pozyskać, dlatego oświadczamy: my, górnicy, zmuszeni jesteśmy walczyć z bronią w ręku o życie, w celu przeżycia!

Nasz interes w tym starciu jest jeden: powstrzymanie przelewu krwi! Zakończeniem wojny będzie sąd nad przestępcami wojennymi, którzy ją wywołali. Nie możemy się poddać, bo to oznacza nasze pełne moralne i fizyczne unicestwienie! Od samego początku „Euromajdan” znajdował się pod kontrolą wielkiej burżuazji: ukraińskich oligarchów i ich zagranicznych mocodawców. W lutym br. na Ukrainie miał miejsce zamach stanu przy aktywnym udziale neonazistowskich ugrupowań. Będący reakcją na to ruch na Południowym-Wschodzie kraju, który początkowo wysuwał umiarkowane hasła federalizacji i uznania rosyjskiego za drugi język państwowy, spotkał się z terrorem.

W Donbasie trwa prawdziwa wojna, w której ginie ludność cywilna: starcy, kobiety, dzieci. Bezczelnie was okłamują, że to wojna między Ukrainą i Rosją. To nie tak! Wojna toczy się między narodem a garstką oligarchów wspieranych przez władze UE i USA. Nieszczęście Ukrainy polega na tym, że sprawującym władzę mętom udało się zarazić faszystowskimi ideami część społeczeństwa. My, mieszkańcy Donbasu, walczymy przeciwko wszelkim przejawom nazizmu i faszyzmu. Walczymy z bronią w ręku o swoje życie i o życie naszych bliskich. Nie mamy się dokąd wycofać – to nasza ziemia! Zwracamy się do Was, robotników krajów europejskich, z prośbą o solidarną pomoc: pomóżcie nam rozbić bastion faszyzmu na Ukrainie. To będzie nasze wspólne zwycięstwo!

tłumaczenie Jacek C. Kamiński

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/