PATRIARCHA KIRYŁ: ROSJA NIE MOŻE BYĆ WASALEM

PATRIARCHA KIRYŁ: ROSJA NIE MOŻE BYĆ WASALEM

Komsomolsk-nad-Amurem, 16 września – RIA Novosti, Olga Lipicz.

Rosja nie może być wasalem innych krajów i w celu zachowania swojej suwerenności i swojej cywilizacyjnej tożsamości powinna rozwijać technologie obronne, nie zapominając o duchowości,- powiedział Patriarcha Moskwy i Wszech Rusi Kirył we wtorek w Komsomolsku nad Amurem w zakładach lotniczych im. Gagarina holdingu “Suchoj”, które produkują znane na całym świecie myśliwce Su i inne wyroby kompleksu wojskowo – przemysłowego.

“Rosja nie może być wasalem. Dlatego że – to nie tylko kraj, to cała cywilizacja, to tysiącletnia historia, to stop wielu kultur, to ogromnej siły, w tym duchowej, historyczna droga, historyczna tradycja. Dlatego, abyśmy mogli suwerennie budować swoje życie, powinniśmy mieć możliwość w razie konieczności obronić swoją Ojczyznę”- powiedział Patriarcha, zwracając się do tysięcy pracowników fabryki samolotów w jednym z jej wydziałów.

Według niego, produkcja „Suchoja” jest jedną z najlepszych na świecie, i o tym “wiedzą wszyscy – i nasi przyjaciele i nasi partnerzy”. “Z zakładami tymi związane jest bezpośrednio bezpieczeństwo naszego kraju, a zatem i jego suwerenność, nasza wolność bez jakichkolwiek wpływów zewnętrznych, na podstawie własnego rozumienia dobra dla narodu do budowania polityki wewnętrznej i zagranicznej. Mało kto w świecie może powiedzieć te słowa, które teraz powiedziałem. Ponieważ ci, którzy uważają się suwerennymi państwami, są w rzeczywistości wasalami państw potężniejszych. I suwerenność częściej ogranicza się do pojęcia prawnego, ale wcale nie jest praktyką polityczną” -. powiedział zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Podkreślił on, że dla obrony Ojczyzny należy rozwijać nie tylko naukę, myśl inżynieryjną i zaawansowane technologie, ale także duchowość, która leży u podstaw poczucia zaufania, odpowiedzialności i obowiązku. “Wydawałoby się: co może kapłan powiedzieć w fabryce, w której produkuje się samoloty wojskowe. Ale jest o czym porozmawiać. Od stanu naszej duszy zależy, jak pracujemy i z jakim wynikiem … W 21 wieku, jeżeli nie będzie silnej wiary, to staniemy się bezdusznymi robotami i zniszczymy cywilizację ludzką … Im bardziej rozwijają się technologie, tym bardziej należy opierać się na duchowości”- podsumował Patriarcha.

Patriarcha podarował fabryce samolotów obraz św. Siergija Radoneżskiego i przekazał małe ikonki tego świętego pracownikom. Kierownictwo kompanii „Suchoj” podarowali Patriarsze makietę myśliwca ostatniego modelu Su-35.

Tłumaczył Janusz Sielicki 23.9.2014 r.

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/