Polin żąda od Niemiec polityki odstraszania wobec Rosji

[en, de] Niemcy tworzą armię jewropejsatą, zaczynając od Polin

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Polska żąda polityki odstraszania wobec Rosji

“Nikt dziś nie respektuje słabych” – te słowa szefa polskiego MON Tomasza Siemoniaka przytacza na pierwszej stronie niemiecki dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).

FAZ informuje o wystąpieniu polskiego ministra na konferencji dowódców Bundeswehry. Tomasz Siemoniak miał na niej powiedzieć, że “w dzisiejszym świecie nikt dziś nie respektuje słabych”, nawet “jeśli mają oni rację”. Polski polityk miał też dodać, że Polska nie jest zainteresowana konfrontacją z Rosją, ani nie życzy sobie powrotu do zimnej wojny. Szef warszawskiego MON zwrócił też uwagę, że Rosja ostatnio podwoiła wydatki na wojsko i planuje ich kolejne podwyższenie o jedną trzecią. Dlatego też potrzebna jest zwiększona obecność Zachodu na wschodzie Europy. FAZ zauważa, że Siemoniak nie zaapelował o przyjęcie Ukrainy do NATO, ale podkreślił, że jeśli ten kraj chce podążać drogą, którą poszła Polska, to “jest to naszym obowiązkiem”, by ją wspierać na tej drodze. Niemiecki dziennik przytacza reakcję szefowej niemieckiego MON, która pod adresem Polski powiedziała: “Możecie być pewni, że można na nas polegać”. W tym kontekście FAZ pisze dalej o inicjatywach Ursuli von der Leyen w kierunku usprawnienia Bundeswehry i uczynienia ją atrakcyjną dla ochotników.

Na ten aspekt zwraca też uwagę dziennik “Die Welt” w artykule pt. “Polska zatroskana stanem Bundeswehry”. Berliński dziennik cytuje ministra Siemoniaka słowami, że nie wierzy on wprawdzie w plotki o rzekomej słabości Bundeswehry, ale że ani NATO, ani Unia Europejska nie mogą sobie pozwolić na słabą Bundeswehrę. “Potrzebujemy silnej Bundeswehry, która nie boi się brać odpowiedzialności za obronę swoich partnerów w sojuszu” – tak “Die Welt” cytuje polskiego ministra. Niemiecka gazeta podkreśla też, że Polska wydaje na obronę 1,95 proc. PKB, podczas gdy wskaźnik ten wynosi w Niemczech 1,3 proc. Berliński dziennik informuje też o ambitnych planach modernizacji polskiej armii, w wyniku której Polska ma posiadać więcej czołgów niż RFN.

oprac. Bartosz Dudek

 

Neues Deutschland: Siemoniak to hardliner nowej generacji

Na zakończonej konferencji dowódców Bundeswehry szef polskiego MON Tomasz Siemoniak żądał większego zaangażowania Niemiec na rzecz poprawy bezpieczeństwa wschodnich członków NATO.

Tomasz Siemoniak i Ursula von der Leyen, Berlin, 29.10.2014

Neues Deutschland (ND) informuje o wystąpieniu polskiego ministra obrony Tomasza Siemoniaka na konferencji dowódców Bundeswehry. Już na wstępie ND nazywa ministra „hardlinerem nowej szkoły”, który wystosował sporo żądań pod adresem NATO i Bundeswehry. Minister opowiedział się za większą obecnością Stanów Zjednoczonych w Europie oraz za ściślejszą współpracą militarną członków NATO z USA, co w najbliższym dziesięcioleciu stanowić będzie fundament europejskiego oraz polskiego i niemieckiego bezpieczeństwa a Europa powinna dołożyć starań, aby wzmocnić rolę USA w NATO. „Utrzymanie transatlantyckich więzi jest obowiązkiem wszystkich polityków demokratycznej Europy”

Liczymy na niemieckiego sojusznika

Zdaniem ND słowa Siemioniaka: „Liczymy na niemieckiego Sojusznika” nie były tylko sympatycznym zaproszeniem na wspólne manewry i szkolenia, do udziału Niemiec w międzynarodowych strukturach czy projektach mających na celu wzmocnienie wschodnich obrzeży NATO tylko „twardym żądaniem”. Siemioniak miał powiedzieć wprost: „My Polacy nie wierzymy w plotki o słabości Bundeswehry (…) Potrzebujemy mocnej i aktywnej Bundeswehry, która pomna historycznych doświadczeń nie ucieka przed współodpowiedzialnością za wspólne bezpieczeństwo i obronność swoich sojuszników”.

Niemiecka realpolityka

„Nawet dla wytrawnych polityków, zajmujących się sprawami obronności zdumiewające było, ilu zasadniczych korektur w niemieckiej polityce obronnej domagał się polski gość”

– podsumowuje gazeta dodając, że w wystąpienieniu gospodarza konferencji, niemieckiej minister obrony Ursuli von der Laynen mowa była co prawda o „dopasowaniu potencjału zastraszenia” i „determinacji”, ale można było również wyłowić takie słowa jak „cierpliwość” i „wytrwałość”. „Najprawdopodobniej niemieckie spojrzenie na przyszłą tak zwaną politykę bezpieczeństwa jest bardziej rozległe” – kończy „Neues Deutschland”.

Oprac. Tomasz Kujawiński

Niesiołowski dostał Krzyż Bundeswehry. Internauci pytają: czym się zasłużył?

 

30 września 2014, 17:52

 

Stefan Niesiołowski, przewodniczący sejmowej komisji obrony, został uhonorowany Złotym Krzyżem Bundeswehry. Jak informuje ambasada Niemiec w Warszawie, odznaczenie zostało przyznane za zasługi dla współpracy obronnej Polski i Niemiec. Internauci zastanawiają się, czym polityk PO zasłużył sobie na to wyróżnienie.

 

Odznaczenie wręczył Niesiołowskiemu minister pełnomocny ambasady RFN Michael Gross w imieniu minister obrony Niemiec Ursuli von der Leyen.

W uzasadnieniu powiedział, że Niesiołowski jako przewodniczący sejmowej komisji obrony dał nowy impuls w stosunkach polsko-niemieckich i przez wiele lat promował ścisłą współpracę pomiędzy tymi krajami.

Krzyż Honorowy Bundeswehry to najwyższe odznaczenie wojskowe Republiki Federalnej Niemiec, nadawane żołnierzom Bundeswehry, żołnierzom sił zbrojnych innych państw oraz osobom cywilnym za czyny waleczności w warunkach bojowych, za zasługi dla Bundeswehry, a także za długoletnią wzorową służbę wojskową.

Jako pierwszy o tym, że Niesiołowski został uhonorowany poinformował na Twitterze poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek.

 

 

 

 

 

 

By piotrbein

https://piotrbein.net/about-me-o-mnie/